Počasí dnes1 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

V Budějcích se naplno rozjel výzkum půdy a vody, nové laboratoře se zaměří na koloběh živin

V pátek 1. června byly slavnostně otevřeny nové laboratoře na výzkum interakcí mezi půdou a vodou v budově Biologického centra AV ČR. Z celkem 600 m2 zrekonstruovaných prostor tvoří více než polovinu nově zřízené laboratoře, které budou sloužit zejména Výzkumné infrastruktuře SoWa (Soil & Water, půda & voda). Nové laboratoře budou významným přínosem pro studium procesů probíhajících mezi půdou a vodou.

V nových prostorách pracuje přibližně 50 vědců, z nichž zhruba 30 přišlo do Českých Budějovic z ciziny. Právě mladí vědečtí pracovníci ze zahraničí mají zájem podílet se na výzkumných projektech VI SoWa, ucházejí se zde o místa a stávají se nedílnou součástí mezinárodního týmu. „Naše pracoviště se zaměřuje na studium vzájemného působení procesů zodpovědných za koloběh živin v půdě, vodních ekosystémech a v přechodových zónách na rozhraní mezi půdou a vodou. Tyto procesy dokážeme sledovat na úrovni mikročástic až po úroveň celého povodí,“ vysvětluje Jan Frouz, ředitel Výzkumné infrastruktury SoWa.

V dnešní době je půda a voda pod silným tlakem lidské činnosti, což vede k narušování klíčových ekosystémových služeb krajiny, jako je růst rostlin a zajištění potravinové základny, zásobení pitnou vodou, zadržení vody v krajině nebo regulace klimatu. Přitom udržitelné využívání a obhospodařování půdy a vodních ekosystémů je kritickým bodem zachování konkurenceschopnosti ekonomiky České republiky,“ upozorňuje Frouz.

V nových laboratořích budou badatelé využívat unikátní přístroje, např. pro měření stabilních isotopů či ke studiu anaerobních procesů. „My lidé nepřežijeme víc než pár minut bez kyslíku, ale pro mnohé z nejdůležitějších mikroorganismů v přírodě je naopak kyslík toxický. Tyto mikroorganismy žijí v nikách našich půd a vod a zajišťují klíčové procesy pro fungování ekosystému. Pro jejich výzkum jsme vybudovali laboratoř, do které jsou postupně instalovány moderní přístroje na analýzu a práci s živými vzorky v podmínkách bez přístupu kyslíku,“ uvádí Roey Angel, vedoucí laboratoře anaerobní a molekulární mikrobiologie. Bude zde například vybavení pro vysokokapacitní extrakci DNA / RNA z environmentálních vzorků, ultracentrifuga pro práci s izotopicky značenými vzorky či nejmodernější anaerobní stan pro biologické a geochemické práce v podmínkách bez přístupu kyslíku.

Do laboratoře stabilních izotopů přibude od srpna speciální a v Čechách unikátní zařízení: hmotnostní spektrometr pro měření poměru izotopů, spojený se čtyřmi dalšími zařízeními pro úpravu vzorků k měření. Ten bude sloužit ke stopování metabolických mikrobiálních drah ve vodě a půdě a jejich vlivu na ostatní složky ekosystému.

Během stavebních prací, které trvaly několik měsíců, bylo zrekonstruováno 600 m2 prostor, z toho více než 300 m2 laboratoří, a dobudovaly se rozvody vody, plynu či datové sítě. Prostory byly rekonstruovány díky dotaci Kanceláře Akademie věd ČR přes 10 milionů korun a za přispění Biologického centra AV ČR. Tato investice pomohla k definitivnímu rozběhnutí Výzkumné infrastruktury SoWa, která byla založena v roce 2016 grantem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci programu podpory velkých infrastruktur a je spolufinancována částkou více než 100 milionů z prostředků Evropské unie v rámci projektu podpořeného Operačním programem Výzkum, vývoj a vzdělávání. Nově vytvořené pracovní týmy VI SoWa podaly v letošním roce grantové žádosti na podporu výzkumu v celkové hodnotě 25 milionů, obdobně budou žádat i v letech následujících.

Výzkumná infrastruktura SoWa (Soil & Water) byla zařazena do Cestovní mapy ČR velkých infrastruktur pro výzkum, experimentální vývoj a inovace pro léta 2016 až 2022. Je to badatelské zázemí, zaměřené na komplexní mezioborový výzkum interakcí mezi půdními a vodními ekosystémy, ekosystémové procesy a služby v různých časoprostorových škálách v kontextu udržitelného využívání krajiny. Zakládajícími organizacemi jsou Biologické centrum AV ČR, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Univerzita Karlova a Česká geologická služba.

Tisková zpráva

Štítky SoWa, soil, water, půda, voda, Biologické centrum, AV ČR, laboratoř, výzkum, České Budějovice, Biologické centrum AV ČR, Česko, Evropská unie, Univerzita Karlova, Akademie věd České republiky, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Budějcích se naplno rozjel výzkum půdy a vody, nové laboratoře se zaměří na koloběh živin  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.