středa 8. dubna 2020 Ema

Jihočeská univerzita opět uspěla v prestižním žebříčku THE

V polovině února zveřejnila společnost Times Higher Education žebříček nejprestižnějších vysokých škol zemí s rozvíjející se ekonomikou (Emerging Economies University Rankings). Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích obsadila v tomto regionálním hodnocení skvělé sdílené 201. – 250. místo.

Tohoto umístění dosáhla mezi 533 univerzitami ze 47 zemí, zejména ze střední a východní Evropy, Ruska, Číny, Indie, Brazílie a Jižní Afriky. V rámci 17 zapojených českých vysokých škol se Jihočeská univerzita umístila na sdíleném čtvrtém až pátém místě. Je přitom v tomto žebříčku nováčkem.

„Těší nás, že jsme navázali na úspěch v žebříčku Times Higher Education World University Rankings 2020, který byl vydán v září minulého roku. V něm se Jihočeská univerzita umístila poprvé mezi 1000 nejlepších univerzit světa. Společně s dalšími zahraničními i tuzemskými žebříčky je to důkazem kvality a stoupající mezinárodní prestiže Jihočeské univerzity,“ hodnotí úspěch Bohumil Jiroušek, prorektor pro vnitřní hodnocení Jihočeské univerzity.

Univerzity jsou v regionálním žebříčku hodnoceny na základě 13 indikátorů v pěti kategoriích, tedy podobně jako v rámci světového žebříčku THE. Váha těchto indikátorů je ale upravena podle daného regionu. Hodnocení probíhá v těchto kategoriích (oblastech): výuka a vzdělávací prostředí, výzkum, spolupráce s průmyslem, citovanost a internacionalizace.

Kromě hlavního a regionálního žebříčku uspěla Jihočeská univerzita i v oborových žebříčcích, které sestavuje společnost THE v 11 oblastech. V oboru Life Sciences obsadila JU sdílené 301. - 400. místo a umístila se i v oblasti Clinical, pre-clinical & health.

V rámci Šanghajského žebříčku se JU dále umístila v pěti oborových seznamech:
Field: Life Sciences; Subject: Biological Sciences: 401.-500. místo
Field: Life Sciences; Subject: Agricultural Sciences: 201.-300. místo
Field: Life Sciences; Subject: Veterinary Sciences: 151.-200. místo
Field: Natural Sciences; Subject: Ecology: 101.-150. místo
Field: Engineering; Subject: Environmental Science & Engineering: 401.-500. místo

Celosvětově vysokou úroveň Jihočeské univerzity dokazují i umístění v dalších světových žebříčcích. Například v Academic Ranking of World Universities 2019 (tzv. Šanghajský žebříček) JU obsadila sdílené 901. – 1000. místo. Z České republiky se do něj dostalo 7 univerzit.

V dalším žebříčku – CWUR 2019-2020 (The Center for World University Rankings) – je Jihočeská univerzita na celkovém 1024. místě a 5. místě v rámci České republiky.

Za zmínku stojí také umístění Jihočeské univerzity v regionálním žebříčku QS Emerging Europe and Central Asia 2019.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Tisková zpráva

Štítky Jihočeská univerzita, úspěch, Times Higher Education

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.