Počasí dnes13 °C, zítra9 °C
Pondělí 4. března 2024  |  Svátek má Stela
Bez reklam

Zájemci o střední školy si zřejmě budou moci podávat tři přihlášky místo dvou

Zájemci o studium na střední škole pravděpodobně budou moci od příštího roku podávat tři přihlášky místo dvou. Přihlášky budou moci předkládat elektronicky a bude možné v nich vyznačit pořadí, kterým školám dávají přednost. Změny přinese novela školského zákona, kterou Senát schválil beze změn. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Informační systém pro podávání elektronických přihlášek má zajistit Cermat, jeho mluvčí Jana Patáková řekla, že to stihne včas.

Střední školy podle novely nebudou muset zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání, výsledky přijímacího řízení zveřejní v informačním systému v den určený vyhláškou ministerstva školství. Přijímací řízení se má příští rok konat v pátek 12. a v pondělí 15. dubna, nikoli dva dny po sobě, což usnadní možnost přesunu k přijímacím zkouškám na školy v různých místech země. Přihlášky podle místopředsedy senátorského klubu ODS a TOP 09 Jana Grulicha bude nutné poslat do 20. února, nikoli do konce února.

Zavedení digitalizované formy přijímacího řízení na střední školy si stanovil ministr školství Mikuláš Bek (za STAN) jako cíl při květnovém nástupu do funkce. Reagoval tak na komplikace, které letos způsobily dosavadní systém přijímacího řízení a zároveň zvýšený počet žadatelů o studium. Žáci mohli na vybrané střední školy posílat dvě přihlášky v papírové podobě. Přijetí na školu museli potvrdit odevzdáním zápisového lístku do deseti pracovních dnů. Po oznámení výsledků prvního kola přijímacího řízení se mohli neúspěšní uchazeči odvolávat a hlásit se do dalších kol přijímacích zkoušek. Ta vypisují střední školy, které po prvním kole nenaplnily své kapacity.

Novela má zrušit podávání zápisových lístků, protože nově mají být uchazeči díky digitalizaci automaticky přijati do zvolené školy podle svých preferencí a zároveň výsledků v přijímacím řízení. Toto rozřazení se uskuteční podle předkladatelů novely společně pro řádný i náhradní termín zkoušek. „Tak se eliminuje období nejistoty uchazečů, jejich zákonných zástupců, ale i přijímajících škol, kdy nebylo zřejmé, zda uchazeči byli přijati či přijatí budou, zda na školu nastoupí či nikoli," zdůvodnili změnu tvůrci novely.

Informační systém pro přijímací řízení, tedy digitalizaci přihlašování na střední školy, zajistí vlastními zaměstnanci Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), což je příspěvková organizace ministerstva školství. Spustit ho má ve spolupráci s ministerstvem nejpozději k 15. lednu 2024. Kvůli tomu Cermat musel zrušit v červenci vypsanou veřejnou zakázku na dodavatele systému, neboť by ji nebylo možné včas dokončit. Senátor SLK Michael Canov označil včasné zprovoznění systému za rizikové místo změny v podávání přihlášek.

Podle mluvčí Cermatu Jany Patákové by se měl systém spustit podle plánu. „Já jsem přesvědčena o tom, že všechno bude v pořádku a že dodržíme termíny, jak máme," řekla. Od 15. ledna by se měl systém otevřít ředitelům škol, kteří do systému nahrají své podmínky přijímaní. Od 1. února se pak systém spustí pro děti a rodiče.

Podle ministerstva celkové náklady na vlastní vývoj systému budou výrazně nižší než nejlevnější nabídka ve výběrovém řízení, která nesplňovala podmínky zadávací dokumentace a musela být vyloučena. Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí před časem řekl, že systém, který umožní digitalizaci přihlašování na střední školy, chce Cermat vytvořit za částku nižší než dva miliony korun.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky škola, střední škola, vzdělání

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zájemci o střední školy si zřejmě budou moci podávat tři přihlášky místo dvou  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.