Děti z Dřítně na Českobudějovicku čekalo 1. září velké překvapení. Jejich škola se totiž přes prázdniny zcela změnila. Ještě donedávna nijak zvlášť zajímavá budova nyní září novými pestrými barvami. Obec totiž před několika dny dokončila zateplení a kompletní rekonstrukci pláště celého školního objektu pro 215 žáků.
„Stavební akci jsme zahájili loni v listopadu postupnou výměnou oken a dveří za provozu školy. Hlavní práce se pak uskutečnily v průběhu letních prázdnin. V souvislosti s tím proběhla také revitalizace deseti obecních bytů nad školou, oprava odpadů a kanalizace i úprava prostranství před školou včetně ozelenění. Děti tak přivítala škola ve zbrusu novém kabátě,“ uvedl starosta Dřítně Josef Kudrle.
Celkové náklady projektu dosáhly bezmála 6,5 milionu korun, z nichž 4,7 milionu korun pokryly dotace z Fondu soudržnosti Evropské unie a Státního fondu životního prostředí.
Dříteňští podle starosty myslí na budoucnost a s tím souvisí právě investice do školství i například plánovaná výstavba nových rodinných domů. Obec s přibližně 1650 obyvateli a dalšími osmi místními částmi (Chvalešovice, Libív, Malešice, Radomilice, Strachovice, Velice, Záblatí a Záblatíčko) tak nestárne. „Nový územní plán obce počítá s přípravou parcel pro výstavbu 40 rodinných a bytových domů. Očekáváme příliv mladých rodin a těm musíme poskytnout vhodné zázemí,“ zdůraznil Kudrle.
Dříteňská základní škola je devítiletá a její součástí je mateřská škola, školní jídelna a družina. Jako tělocvična jí slouží sousední sportovní areál s krytou halou. Spádovou oblastí základní a mateřské školy jsou všechny dříteňské místní části a Nákří. Na druhý stupeň sem pak přecházejí také žáci z nedalekého Olešníka i děti z jiných okolních obcí.
„Prvního září jsme přivítali 23 prvňáčků. Naše kapacita je 215 dětí a na školní rok 2015/2016 máme přihlášeno 210 dětí, takže jsme prakticky plně vytíženi. Děti i vyučující nyní díky rekonstrukci čeká ve třídách mnohem vyšší tepelný a akustický komfort. Hospodaření školy, potažmo obce, která nás zřizuje, pak provozní úspory v nákladech za energie,“ konstatovala ředitelka Základní školy a Mateřské školy Dříteň Blanka Vlasáková.
Zdejší základka má vynikající pověst i velmi mladý pedagogický sbor. Její „venkovský rozměr“ navíc umožňuje vytvořit mezi dětmi, rodiči a učiteli velmi úzké vazby. Škola disponuje 13 klasickými učebnami, všemi ovšem vybavenými interaktivními tabulemi a speciální multimediální učebnou. Nechybí ani odborná učebna pro pracovní činnosti. Škola má také vlastní počítačovou síť s přístupem na internet, rozsáhlý školní pozemek a dopravní hřiště.
Zcela vytížena kapacitně je v Dřítni také mateřská škola. Tu postavila obec v rekordně krátké době v létě 2012 s celkovými náklady přibližně 15,6 milionu korun. „Zájem je obrovský. V minulém školním roce jsme otevřeli i třídu pro děti od dvou let. Všech 99 míst mateřské školy máme již nyní obsazeno,“ poznamenala Vlasáková.
Dříteňští se netají tím, že profitují z blízkosti Jaderné elektrárny Temelín. Výsledkem toho byl například pětimilionový příspěvek na výstavbu nové školky vygenerovaný v rámci spolupráce Jihočeského kraje a Skupiny ČEZ. Na přilehlé Oranžové hřiště získali další milion korun z prostředků Nadace ČEZ. V obci tak postupně vzniká jednotný školský areál s možností rozšiřování a další modernizace. „Jde o velmi významný krok pro budoucí rozvoj obce, který se nám díky dotacím, krajským zdrojům a příspěvkům temelínské elektrárny daří postupně naplňovat,“ připomněl starosta.
Napsal Petr Pokorný
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.