V Budějcích se již podruhé uskutečnil mezinárodní projekt v rámci evropského programu Mládež v akci, tentokrát pod názvem From Idea to Realization.
Do jihočeské metropole přijelo 25 studentů z pěti evropských zemí - Polska, Litvy, Německa, Slovinska a Portugalska, pro které tým českých studentů Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity připravil desetidenní program zaměřený na podnikání a mezikulturní poznávání.
Všichni účastníci se sjeli do krajského města na začátku dubna a hned druhý den si za doprovodu klientů sdružení Fokus prohlédli České Budějovice. Nechyběla ani návštěva tradiční restaurace Masné krámy a Budějovického Budvaru. První den byl zakončen mezinárodním večerem, kde mohla i široká veřejnost ochutnat tradiční pokrmy účastníků a zatancovat si jejich národní tance.
Další dny měly charakter neformální výuky, což všichni účastníci, zvyklí na tradiční přednášky, uvítali. Jednotliví zástupci zemí měli za úkol připravit si interaktivní session na kreativitu, leadership nebo týmovou práci. Nedílnou součástí téměř každého dne byly takzvané language sessions, kdy tým z jedné země vždy obohatil ostatní účastníky o pár frází z jejich mateřského jazyka.
Nejvíce ohlasů získal výlet do Českého Krumlova, kde studenti v mezinárodních týmech plnili úkoly, které byly označené ve slepé mapě. Nejlepší tým byl oceněn drobnými dárky. S účastníky celého projektu se setkali i studenti Gymnázií Česká a Jírovcova a také studenti Obchodní akademie v Českých Budějovicích.
Každá země si připravila pro české studenty zajímavé úlohy, které studenti absolvovali v týmech. Měli tak možnost ověřit si své jazykové znalosti a strávit se všemi pár společných chvil ke sdílení svých zážitků a zkušeností.
V sobotu 12. dubna brzy ráno všichni účastníci odcestovali do Prahy, kde pro ně byl připraven pestrý program. Čekala je Neviditelná výstava a prohlídka Prahy s lidmi bez domova z projektu Pragulic. V neděli nastalo velké loučení a odlety, či odjezdy do svých rodných zemí.
A jak projekt zpětně hodnotí samotní čeští studenti a organizátoři projektu? „Přípravami projektu jsme strávili obrovské množství času. Samotné zahájení bylo hektické a objevilo se spoustu drobných problémů, které jsme museli operativně vyřešit. Všichni jsme byli unavení a ve stresu. Myslím, že všechny alespoň jednou napadlo, že se do organizace podobného projektu už nepustíme. Skvělá zpětná vazba, kterou jsme od účastníků dostali, ale rozpustila všechny pochyby a dokázala nám, že pořádání podobných projektů má smysl!“ řekla hlavní organizátorka a vedoucí projektu Kristýna Mokráčková.
Dalším členem týmu byl Jiří Klička. „Projekt byl jako dítě. Mnoho měsíců příprav, plnění nepříjemných úkolů a jiných nepříjemných aktivit. V průběhu samotného projektu jsme museli být k dispozici od rána do večera, ale to vše bylo vynahrazeno závěrečným hodnocením účastníky projektu. Jsem moc rád, že jsme se k uspořádání tohoto projektu odhodlali a díky tomu získali spousty zkušeností k nezaplacení a také hodně nových a důležitých kontaktů. Podobnou zkušenost mohu všem jen doporučit. Nebojte se, jděte do toho a zrealizujte svůj vlastní projekt. Tohle vás knížky totiž nenaučí!“
„Kdybych se měla znovu rozhodnout, zda jít do takového projektu či nikoliv, bez dlouhého přemýšlení bych do toho samozřejmě šla, hlavně s tak skvělými lidmi jako teď. Všichni účastníci byli opravdu nadšení. Přestože neměli na koleji, kde byli ubytováni, wifi připojení, vnímali tuto skutečnost pozitivně a s úsměvem nám řekli, že se alespoň více bavili spolu a vznikla tak nová přátelství,“ dodává Andrea Vachalíková. Mezi další členy týmu patřila Pavlína Dalíková a Milan Pleva, který zároveň celý projekt zachycoval na fotoaparát.
Napsala Andrea Vachalíková
Foto: Milan Pleva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.