„Jakým písmem budeš raději psát? Jednoduchým strohým, nebo obtížným krásným?“ Tato otázka bude nejspíš znít od příštího roku v mnohých rodinách po celé České republice.
Dva školní roky se testovalo nové písmo Comenia Script ve čtyřiceti školách. Z celých Českých Budějovic se do pilotního projektu nepřihlásila ani jedna základní škola, a tak musela Budějcká Drbna vyrazit do Českého Krumlova do Základní školy Za Nádražím, aby se na vlastní oči přesvědčila, jak se dětem s novým písmem píše.
Příjemná paní učitelka Lenka Korčáková Drbně ochotně ukázala všechny pracovní pomůcky, které jim byly k písmu dodány, tak i svoje, které si pro děti připravila. Její třída je rozdělena na dvě poloviny. Jedni píší Comenia Scriptem, druzí klasickým kličkovým písmem, ale nebylo vidět, že by to někomu z dětí vadilo.
Velkou výhodou u Comenia Scriptu je podle paní učitelky, že k němu existuje font na počítači a ona tak může dětem připravovat krásné prověrky či pracovní listy ve stejném písmu. Budějcká Drbna byla velice překvapena krasopisem a rychlostí, kterou děti psali.
Během jejich spořádaného čtení na koberci, v poloze, která jim byla milá, se Drbna ochotné a milé Lenky Korčákové zeptala na názor učitelky, jež učí Comenia Scriptem.
Jakým způsobem byly školy do projektu vybírány?
„My jsme se přihlásili sami. Dohromady se do projektu zapojilo čtyřicet škol z celé České republiky, ale tady v okolí jsme tu se školou v Hořicích na Šumavě jediní. Je to dvouletý pilotní projekt, takže letos již pokračujeme druhým rokem. Protože byl k psaní Comenia Scriptu potřeba souhlas rodičů, tak to oni rozhodli, jakým písmem bude jejich dítě psát.“
Kdo byl tím prvním iniciátorem, který řekl: ´Jdeme do toho!´?
„Moje iniciativa to nebyla. O tomto projektu se dozvěděl náš technik, který ví, že děti na druhém stupni již kličkovým písmem nepíší. Používají kombinaci kličkového a nějakého prapodivného tiskacího písma, a tak se začal o projekt hodně zajímat a my se rozhodli ho podpořit.“
Jaké je tedy vaše hodnocení Comenia Scriptu po oněch dvou zkušebních letech?
„Sama jste viděla, že písmo je úhledné. Myslím si, že i u dětí, které měly problémy s grafomotorikou, držením pera a celkově s motorikou ruky, tak to písmo vypadá moc pěkně, úhledně a hlavně čitelně. První kritérium Comenia Scriptu byla ona čitelnost, která u dětí na druhém stupni vymizí.“
Bylo pro vás osobně těžké se naučit psát novým písmem?
„Můj děda byl písař, moje mamka taky psala krásně, takže krasopis je mi blízký, ale zjistila jsem, že podobným písmem píši v domnění, že používám písmo tiskací. To znamená, že mi to tolik práce nedalo, ale samozřejmě ty tahy musejí být pro učitelku prvního stupně perfektní, takže o prázdninách jsem je poctivě nacvičovala, aby byly opravdu stoprocentní a děti jsem neučila něco špatně.“
Jak probíhal kurz na Comenia Script?
„Jezdili jsme pravidelně do Prahy, kde jsme se setkávali s autorkou písma Radanou Lencovou, které jsme říkali naše postřehy, co se nám u písma nezdá, které písmenko není třeba tvarově vhodné a ona je popřípadě poupravila do dalších tvarů. Například vznikla varianta malých písmen nebo k některému písmenku byla dána patka. Například u měkkého i, aby se nepletlo s malým ´el´. Víceméně to byl takový proces za průběhu.“
Třídu máte rozdělenou na dvě poloviny, je to z důvodu nesouhlasu rodičů?
„Ano, přesně tak. Všechno se to totiž odehrálo hrozně narychlo. My na škole máme projekt Nanečisto, který je pro budoucí prvňáčky, se kterými se ještě před nástupem do školy desetkrát scházíme. Bohužel o tom písmu jsme se dozvěděli až ke konci tohoto projektu, takže už jsme nemohli hýbat s rozdělením dětí podle toho, jaké písmo si rodiče zvolili. Proto učím ve třídě obě varianty.“
Máte nějaké ohlasy od rodičů na nové písmo?
„To ne, ale u dětí se někdy stane, že ti, co píší kličkovým a nemohou si písmenko vybavit, tak ho napíší Comenia Scriptem, protože je to daleko jednodušší a daleko podobnější tiskové formě písma.“
Co se bude dít po těch dvou letech?
„Mělo by dojít k vyhodnocení projektu, které bude v listopadu 2012. Předpokládá se, protože spolupracujeme s Pedagogickou fakultou v Praze a Ministerstvem školství a jinými institucemi, že bude písmo Comenia Script uznáno jako alternativa kličkového písma. Určitě to nebude tak, že se striktně řekne, bude se psát tím nebo tím. Naše škole je už trošičku dopředu, protože mi tu možnost výběru dáváme již teď. Jsme jediná škola, která při tom pilotním projektu učila obě písma.“
Budějcká Drbna vyzpovídala také maminku Ilonu Wippernovou, jejíž dcera se od první třídy učí psát Comenia Scriptem.
Jak jste spokojená se psaním vaší dcery, která se učí Comenia Script?
„Vzhledově se mi líbí, řekla bych, že i dceři vyhovuje. Je šikovný na úpravu, protože je dost čitelné, ale musím říct, že dcera lituje, že nepíše tím kličkovým, jelikož se jí líbí víc. Do budoucna si nedokážu představit, jak to bude vypadat, až přejde na druhý stupeň. Jak dalece bude dětem písmo vyhovovat. Jestli třeba nedojde i k tomu, že začnou škrábat i Comenia Scriptem, a písmo bude stejně nečitelné jako kličkové, protože začnou psát rychle. Největší problém, si myslím, bude s mezery mezi slovy. Teď si ještě dávají pozor, ale tak čas ukáže.“
Takže nelitujete, že jste dceru nenechala psát kličkovým písmem?
„Jsou chvíle, kdy si říkám, dobře, píšeme Comenia Scriptem, ale někdy jsem na vážkách. Nemůžu úplně říct, že jsem s tím písmem spokojená. Jestli teda mohu mluvit za manžela, tak tomu se písmo moc líbí a je s ním velice spokojený. Asi proto, že chlapi jsou techničtější tipy, takže ono strohé písmo jim asi vyhovuje.“
Drbničku zajímal i názor budějcké učitelky prvního stupně. Po dlouhém hledání byla ochotna si povídat jedna jediná – Mgr. Markéta Machová ze Základní školy Nerudova.
„S písmem Comenia Script jsem se zatím v praxi nesetkala. Je to jednoduché moderní písmo, které je, podle mého názoru, pro dnešní děti praktické. Děti se dnes setkávají hlavně s tiskací formou písma, což znamená, že písmo Comenia Script by pro ně mělo být hodně přirozené, lépe zapamatovatelné a snadněji se jim tedy naučí psát, možná i čtení je pro ně potom lehčí. Žáci se učí v podstatě podobné tvary písmen, které zrakově vnímají.
Osobně jsem ale zastánkyní toho, že děti se mají naučit psát jak psacím písmem, tak tiskacím a v pozdějším věku si vybrat to, kterým se jim píše lépe. Písmo Comenia Script je jednodušší, na druhé straně děti jsou plné fantazie, tvořivé, kreativní a v tomto směru je pro ně psací písmo pro rozvoj jejich jemné motoriky a originality jedinečné. Psací písmo je originální, plynulejší, má svou tradici, je krásné, hodně prozradí o osobnosti člověka a rozhodně bych od něj zatím neopouštěla.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.