Téměř 30 let se věnují vědci z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích výzkumu množství a skladby živočichů ve vodní nádrži Římov.
K výzkumu používají i echoloty, tedy speciální sonary, které monitorují výskyt organismů v hloubce do čtyř metrů pod úrovní hladiny. Sledují tím ekosystém římovské nádrže. Echolot prohlédne miliony kubických metrů vody v nádrži a zaznamená statisíce různých objektů.
„Zdaleka ne všechny jsou ryby a je poměrně složité z toho vybrat pouze to, co potřebujeme. Například velikostní či druhovou strukturu a prostorovou síť výskytu,“ řekl vedoucí oddělení ekologie planktonu a ryb z Hydrobiologického ústavu Biologického centra Jan Kubečka.
Dodal, že pohyb živočichů v římovské nádrži se postupně mění. Ryby se v průběhu roků přemisťují na jiná místa. „Naše výsledky neslouží primárně sportovním rybářům, ale klidně je mohou využívat i oni,“ uvedl Kubečka.
Projekt, jehož se účastní i vědci ze zahraničí, zkoumá život pod vodou pomocí echolotů, které dokážou snímat ryby ze strany nebo ze spodní části nádrže. Podle Jana Kubečky přináší nejlepší výsledky pozorování z nadhledu. „Ale to vzhledem k tomu, že se zde ryby vyskytují blízko pod hladinou, nemůžeme použít,“ sdělil.
Vědci monitorují rybí obsádky v nádrži již čtvrtým rokem z výzkumné lodi Thor Heyerdahl. „Díky vybavení nového plavidla jsme schopni prolovit až 15 hektarů za hodinu, což bylo dříve neuvěřitelné. Dříve jsme zkoumali jeden hektar třeba týden. Množství informací, které jsme schopni získat za den či týden, výrazně vzrostlo,“ řekl Jan Kubečka.
Výsledky tohoto vědeckého projektu jsou použitelné i pro jiné tuzemské přehrady.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.