pátek 22. října 2021 Sabina

Školku na Českobudějovicku zaplavila voda

Pohroma postihla školku v malé obci Chrášťany u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Mezi Vánocemi a Novým rokem, kdy bylo zařízení mimo provoz, praskla v jedné z místností vodovodní trubka a část prostor vyplavila voda, řekla ředitelka Miroslava Machová.

Voda vytékala v objektu tři dny, a to tak silně, až ji přestali mít i obyvatelé v okolních domech. Hasiči lidem vodu doplňovali cisternami a mezitím zjišťovali, kde vznikla na vodovodním řadu porucha. Nikoho však podle Machové nenapadlo, že by to mohlo být kvůli prasklé trubce ve školce. Až když jeden z obyvatel upozornil telefonicky ředitelku, že jsou znatelné stopy na fasádě budovy, vyrazili zaměstnanci do školky.

Voda poničila kuchyňku, ředitelnu a také místnost pro děti. “Nábytek, zařízení, včetně myčky a dalších věcí se ocitlo pod vodou. Teď máme strach z toho, co bude dál, protože peníze na pořízení nového nemáme a pojišťovna nám asi dá jen minimum,“ posteskla si ředitelka školy, pod níž školka spadá, Miroslava Machová.

Zařízení spravuje obec, která má ale malý rozpočet. “Je to pro nás samozřejmě katastrofa. Zařízení za desítky tisíc máme zničené,“ uvedl starosta Chrášťan Josef Vomáčka.

Ten doufá, že kromě peněz z pojistky by se mohli najít vstřícní dárci z řad jednotlivců či firem, kteří by obci a školce pomohli z tíživé situace. “Samozřejmě se pokusím oslovit některé instituce a firmy, ale ty nám nejsou povinny pomoci, zařízení je naše. Čili bude jen jejich dobrou vůli, pokud nám pomohou. Budeme samozřejmě rádi za každou pomoc,“ řekl starosta.

Také ředitelka školy a školky věří v pomoc lidí. “To, co dostaneme od pojišťovny, nepostačí ani na základní věci. Navíc teď nás čeká zateplení a výměn oken. A pokud nebudou dobře vysušené podlahy a nepořídíme třeba i nové PVC do místností, včetně izolací, může se objevit plíseň a další problémy. Nevíme, co bychom s tím pak dělali,“ uvedla Machová.

Školku navštěvuje téměř padesát dětí, které čeká během oprav pobyt v náhradních prostorách.

Napsal Dobrin Stojcev, Mediafax

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Mardzallka :o*

Takže pár přátel už dalo dohromady povlečení na postýlky. Jinak ve školce teď akutně chybí nábytek a hračky a samozřejmě penízky na rekonstrukci místností. Budou muset nově vymalovat a dát nové podlahy. Mluvila jsem z ředitelkou a pokud bude někdo chtít, může poslat příspěvek na tento účet školky:

Komerční banka 51-8911460207/0100

čtvrtek, 5. ledna 2012, 10:44

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.