čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

Rakouští zdravotníci přijeli načerpat inspiraci ke svým českým kolegům

Uplynulou sobotu navštívili Zdravotnickou záchrannou službu Jihočeského kraje a Nemocnici České Budějovice zástupci Červeného kříže z Dolního Rakouska. Náplní byly přípravy na naplnění Rámcové smlouvy o přeshraniční spolupráci zdravotnických záchranných služeb. Ta byla uzavřena mezi Českou republikou a Rakouskem v lednu letošního roku.

Rakouští kolegové se na jihu Čech podívali na systém práce operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, prohlédli si výjezdová vozidla a jejich vybavení a navštívili například i základnu letecké záchranné služby. „Ze vzájemné diskuse jednoznačně vyplývá, že faktické provedení společného zásahu rakouských a jihočeských záchranářů by nemělo být nijak složité, neboť systém poskytování přednemocniční neodkladné péče na obou stranách hranice je velmi podobný, stejně tak vybavení vozidel a postupy záchranářů,“ zmiňuje mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková.

Už nyní lze také předat tísňovou výzvu na druhou stranu hranice přes telefon a v letošním roce by měla být také spuštěna webová aplikace, která spojí operační střediska Jihočeského kraje, Jihomoravského kraje, Kraje Vysočina a Dolního Rakouska.

Naši jižní sousedé navštívili během soboty i Nemocnici České Budějovice, kterou je provedl její ředitel Břetislav Shon. Ta by se v blízké budoucnosti mohla stát místem dojezdu rakouské záchranné služby. „Již nyní je zařízením, odkud jsou transportováni rakouští pacienti, kteří utrpí například úraz při turistice na našem území a není možné je primárně transportovat přímo do Rakouska,“ doplňuje Kafková. 

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.