Onkologické oddělení Nemocnice České Budějovice prošlo v uplynulém roce zatím poslední fází modernizace. Výsledkem je přesunutí stacionáře ambulantní léčby do bezprostředního sousedství nově zmodernizované stanice JIP v 5. patře centrálního pavilonu. Tím je zajištěna intenzivní péče o nemocné v případě jakéhokoliv akutního stavu, vzniklého během ambulantní onkologické léčby. Na první pohled je také vidět kvalitativní posun o několik stupňů výš.
„Nový stacionář ambulantní onkologické péče si výrazně polepšil prostorově, kvalitou vybavení i rozšířením potřebného zázemí. Od počátku provozu v novém (listopad 2016, pozn. autora) stacionář disponuje 16 aplikačními místy, z toho deseti lůžky a šesti aplikačními křesly – slouží k podávání chemoterapie, bioterapie, infuzí a krevních derivátů. Týdně se zde ambulantně léčí okolo stovky onkologických pacientů, svou ambulantní léčbu tu dostávají i pacienti hematologického oddělení,“ říká primář Onkologického oddělení Nemocnice České Budějovice Václav Janovský.
Na stacionář přichází pacienti z oddělené čekárny, procházejí vstupním filtrem, kde si každý odkládá své cennosti do uzamykatelných skříněk. K dispozici jsou také dámské a pánské toalety se sprchovými kouty a umyvadly. Podstoupit léčbu může pacient buď vleže ve standardním nemocničním polohovatelném lůžku, nebo v kratším režimu v aplikačním křesle. „Stacionář ambulantní onkologické léčby je sálového typu, potřebné soukromí pacientů je zajištěno prostřednictvím závěsů a mobilních zástěn oddělujících jednotlivá aplikační místa,“ doplňuje Václav Janovský.
Po celou dobu ambulantní léčby pacientů jsou zdravotní sestry přítomné v sále stacionáře. Přímým kontaktem sledují případné změny zdravotního stavu pacientů navozené podávanou léčbou. Všechna aplikační místa stacionáře jsou vybavena rozvodem medicinálního kyslíku k oxygenoterapii infuzními pumpami a injekčními dávkovači.
„Společnou součástí ambulantního stacionáře a JIP je přípravna léků, kam jsou dodávány již naředěné a zasetované infuzní vaky z centrálního ředění cytostatik z ústavní lékárny. Zde sestry provedou kontrolu dodaných léků, které jsou dodávány označené již vždy pro konkrétního pacienta, podle rozpisu léčby od indikujícího lékaře připraví premedikace a následně po kontrole shody dodaných léků s konkrétním pacientem zahájí léčbu,“ říká vrchní sestra Onkologického oddělení Nemocnice České Budějovice Eva Wertigová s tím, že stacionář je v provozu ve všední dny od 7:00 do 15:30, v případě delších infuzních ambulantních režimů přebírají péči o pacienty zdravotní sestry sloužící na ONO JIP.
Jde o samostatnou funkční jednotku s vlastním personálem a nepřetržitým provozem. Disponuje čtyřmi samostatnými prosklenými boxy s elektricky ovládanými vstupními dveřmi, z toho je jeden dvoulůžkový. Pacienti mají k dispozici nejmodernější nemocniční lůžka, která si mohou sami elektricky polohovat. Lůžka mají zabudované váhy pro kontinuální sledování změn hmotnosti a jsou napojená na centrální systém monitorování základních životních funkcí, který mají k dispozici sestry na svém pracovním pultu, od něhož mohou přímo sledovat každého pacienta i očním kontaktem.
„Všechna lůžka JIP jsou vybavena rozvodem medicinálního kyslíku k oxygenoterapii, infuzními pumpami a injekčními dávkovači. Pacienti mají v boxech k dispozici vlastní umyvadla, skříně na osobní věci a televize, v prostoru JIP je společné sociální zařízení a pro ležící nemocné je připraveno i mycí lůžko v bezbariérové koupelně. Součástí JIP je lékařská pracovna a vyšetřovna, denní místnost sester se sociálním zařízením a úklidová komora,“ popisuje primář MUDr. Václav Janovský.
Na onkologické JIP jsou nejčastěji hospitalizováni pacienti s náročnými režimy onkologické systémové léčby včetně režimů předtransplantačních, dále pacienti s projevy akutní hematologické toxicity v průběhu a časně po onkologické léčbě a pacienti s těžkými infekčními komplikacemi při nemocí a léčbou navozené imunosupresi. Obecně však jakékoliv těžké stavy aktivně léčených onkologických pacientů, vyžadující intenzivní léčbu a monitoraci základních životních funkcí. Doba hospitalizace se pohybuje od 5 do 15 dnů, ale je především závislá na stavu pacientů a složitosti jejich léčby.
„Na onkologické JIP pracuje lékař intenzivní onkologické a hematoonkologické péče, šest zdravotních sester ve směnném provozu a jedna sanitárka společná i pro ambulantní stacionář. Velmi zdařilou rekonstrukcí JIP mají pacienti maximální pohodlí, boxová dispozice se žaluziemi umožňuje vytvořit jim i potřebné soukromí a přitom má náš personál veškeré potřebné zázemí k moderní intenzivní léčbě závažných onkologických stavů,“ uvádí vrchní sestra Eva Wertigová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.