pondělí 27. ledna 2020 Ingrid

Centrální laboratoře ve strakonické nemocnici oslavily deset let pod společnou střechou

Přednáškové odpoledne a den otevřených dveří uspořádaly v úterý 4. prosince Centrální laboratoře Nemocnice Strakonice. Stalo se tak při příležitosti deseti let trvání od vybudování tohoto laboratorního komplexu.

„Vše začalo již ráno, kdy do připraveného pamětního gabionu u vchodu do budovy laboratoří přicházeli vložit kamínek se svým jménem současní pracovníci laboratoří. K této akci byli přizváni i všichni bývalí kolegové. Vedoucí laborantka Ivana Kadlecová spolu s několika pamětníky připravila seznam tří stovek jmen, která se podařilo dopátrat od roku 1942,“ říká primářka Eva Šimečková a dodává, že všichni účastníci dostali na památku Pamětní list. „Je to symbolické poděkování všem, kteří přispěli svou prací k postupnému rozvoji laboratoří bez ohledu na funkci či délku působení.“

Před polednem se otevřely dveře do jednotlivých pracovišť - klinické biochemie, hematologie a krevního skladu, klinické mikrobiologie a antibiotického střediska a patologie. Návštěvníci si pak mohli prohlédnout současné technické vybavení laboratoří a využít zasvěceného odborného výkladu.

„Za posledních pět let se zde opět obměnila technologie o třídu výše. Naprostá obměna se uskutečnila na oddělení hematologie, kde byla nainstalována nejmodernější hematologická linka, na biochemii zase nová močová linka a přímo propojená sestava biochemických analyzátorů a tak dále. Na mikrobiologii začali jako první v republice používat speciální přístroj na nanášení mikrobů k identifikaci. Mimo jiné i díky evropským dotacím jsou strakonické laboratoře velmi dobře vybaveny,“ zdůrazňuje ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Po poledni se uskutečnilo slavnostní shromáždění při příležitosti odhalení pamětní desky Dimitriji Slonimovi v budově Centrálních laboratoří. Tento významný český virolog a imunolog vybudoval Ústav sér a očkovacích látek v Praze a byl třicet let jeho přednostou. Se svým týmem se věnoval výzkumu a výrobě virových vakcín proti variole, vzteklině, spalničkám a příušnicím a jako odborník byl uznáván i v mezinárodním kontextu. Začátky jeho laboratorní práce jsou spojeny se strakonickou nemocnicí. Nastoupil do ní po maturitě v době zavření vysokých škol za nacistické okupace 1. srpna 1944 jako laborant a pracoval rok v laboratoři strakonické nemocnice pod vedením MUDr. Cvrčka a Prof. MUDr. Hloucala.

Odpoledne pokračovalo v Rytířském sále strakonického hradu odborným přednáškovým odpolednem pro lékaře a sestry z nemocnice a ambulancí spojeném se společenským večerem.

Tisková zpráva

Štítky Strakonice, nemocnice, laboratoře, výročí, oslava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.