pondělí 25. ledna 2021 Miloš

Povolení návštěv v nemocnicích zatíží už tak náročný provoz, tvrdí Asociace krajů. Přehodnoťte to, žádá Babiše a Blatného Kuba

Asociace krajů nesouhlasí se čtvrtečním prohlášením ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který po jednání kabinetu uvedl, že návštěvy v nemocnicích bude umožňovat nové vládní nařízení. Podle předsedy asociace a jihočeského hejtmana Martina Kuby jde v aktuální situaci o naprosto nepochopitelný krok. Premiéra a ministra zdravotnictví proto žádá, aby svůj krok urychleně přehodnotili.

„Považujeme to za naprosto nepochopitelné v době, kdy jsou naše nemocnice v řadě krajů na limitu svých personálních i lůžkových kapacit a jen s mimořádným úsilím zdravotníci zvládají rostoucí počty pacientů, kteří jsou navíc mnohem častěji ve velmi vážném stavu. A v tento kritický okamžik, bez projednání s partnery v krajích, vláda přistoupí ke zrušení zákazu návštěv, který mimochodem platil celý prosinec, kdy situace byla mnohem klidnější než teď,“ uvedl předseda Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

Reagoval tak na prohlášení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který po čtvrtečním jednání kabinetu uvedl, že návštěvy v nemocnicích nově umožní vládní opatření. Podle nových pravidel by měl být při návštěvě v zařízeních následné péče vyžadován negativní test na koronavirus a respirátor. V případě lůžek akutní péče budou vyžadována hygienická a protiepidemická opatření, zejména respirátory.

Návštěvy pacientů ve zdravotnických zařízeních u všech poskytovatelů zdravotnických služeb s vymezením některých výjimek byly zakázány usnesením vlády s účinností od 5. prosince 2020. Toto rozhodnutí charakteru krizového opatření bylo dále 23. prosince 2020 prodlouženo.

Kuba uvedl, že rozumí snaze o podporu sociálního kontaktu nemocných, podle něj to ale přichází v nejméně vhodnou dobu. „Vím, že je to pro pacienty a jejich rodinné příslušníky velmi těžké, ale nechceme, aby se vystavili riziku nákazy a zároveň zatížili už tak náročný provoz nemocnic dalšími nutnými organizačními opatřeními, které s návštěvami souvisejí,“ zdůraznil. Premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Jana Blatného dopisem požádal, aby usnesené vlády okamžitě přehodnotili a zákaz návštěv v nemocnicích obnovili.

„Pevně věřím, že se nám díky obnovení zákazu návštěv a při respektování všech dalších systémových opatření podaří co nejrychleji situaci ve všech regionech zvládnout a ochránit tak co nejvíce našich spoluobčanů,“ uzavřel jihočeský hejtman.

Souhlasíte s povolením návštěv v nemocnicích?

Celkem hlasovalo139 čtenářů

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Petr Tibitanzl

Štítky koronavirus, nemocnice, návštěvy, zákaz, Asociace krajů, Martin Kuba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.