sobota 25. září 2021 Zlata

Bolest hlavy, únava, zvracení. Tři desítky dětí si z dětského tábora přivezly zažívací problémy

Na Písecku skončil během neděle tábor, na kterém hygienici zaznamenali zažívací problémy u tří desítek dětí. S příznaky se děti na vedoucí obracely už od čtvrtka. Co hromadné zažívací problémy způsobilo, není zatím jasné.

Sportovního tábora se zúčastnilo 101 dětí z celého Česka, zažívací problémy se od čtvrtečního večera do neděle objevily u 31 dětí.

První příznaky - bolesti hlavy, únavu a zvracení - začalo mít několik dětí ve čtvrtek večer, do druhého dne přibyly další, vedení tábora proto informovalo naše kolegyně v Písku. Okamžitě jsme provedli epidemické šetření na místě a současně kontrolu stravovacího sektoru a ostatního provozu tábora. K dispozici bohužel nebyly vzorky jídla z předešlého dne, které mohlo být předpokládaným vehikulem, tedy čtvrtečního oběda a svačiny. Byl odebrán biologický materiál personálu kuchyně, který byl bez klinických potíží, bez známek kožních lézí a podobně. Na výsledky mikrobiologického vyšetření ještě čekáme," potvrdila ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.       

Už v pátek hygiena nařídila protiepidemická opatření včetně úklidu a dezinfekce prostor. „Osm dětí opustilo zotavovací akci a odjelo domů, dvanáct dětí bylo na izolaci a příznaky odezněly. Během víkendu se problémy objevily postupně ještě u dalších jedenácti dětí. Klinicky byly prakticky totožné – šlo o zvracení bez průjmu. Zotavovací akce byla ukončena v neděli a všechny nemocné děti ještě předtím odjely s rodiči do domácího léčení. Šetření nadále probíhá,“ uzavřela ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

Ohodnoť článek

Foto pixabay.com

Štítky Písecko, tábor, KHS, hygiena, zažívání, děti

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.