Počasí dnes4 °C, zítra3 °C
Středa 1. února 2023  |  Svátek má Hynek

Počet případů nemocí přenášených klíšťaty na jihu Čech stále stoupá

Počet případů nemocí přenášených klíšťaty na jihu Čech stále stoupá. Například u lymeské boreliózy se jedná v porovnání s loňskem o nárůst o 75 procent. Vyplývá to z informací jihočeských hygieniků. Aktivitě klíšťat přeje především teplé počasí.

„V této sezoně máme v kraji 438 potvrzených případů lymeské boreliózy, o 188 více než vloni v tomto období, kdy jich bylo 250. Největší meziroční nárůst vidíme vedle Českobudějovicka na Českokrumlovsku, kde máme letos 93 případů, vloni to bylo pouze 21," uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Meziroční nárůst je rovněž u klíšťové encefalitidy. „Celkem evidujeme 111 potvrzených případů, vloni v tomto období jsme jich měli 71. V absolutních číslech nejvyšší počet potvrzených případů vykazuje okres České Budějovice, kde máme aktuálně 28 potvrzených případů," řekla ředitelka protiepidemického odboru jihočeské hygienické stanice Hana Bendíková.

Borelióza je podle lékařů méně závažnou klíšťovou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Očkování proti borelióze není, naopak proti encefalitidě se lze nechat očkovat. Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známa. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevuje zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky zdraví, klíšťata, jihočeský kraj, klíště, nemoc, Česko, lymská borelióza, Krajská hygienická stanice, Kvetoslava Kotrbová, okres České Budějovice, okres Český Krumlov, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.