Budějcká nemocnice dokončila přibližně desetiletý proces centralizace a modernizace laboratorních oborů. Pro pacienty to znamená především další významné zkvalitnění péče. Díky rozsahu, komplexnosti, přesnosti a rychlosti analýzy vyšetřovaných vzorků mohou lékaři podstatně dříve určit diagnózu a zahájit vhodnou léčbu. Nový systém je k pacientům navíc šetrnější, protože Centrální laboratoře již nepotřebují tolik biologického materiálu jako v minulosti.
„V České republice jsme v rámci největších laboratoří fakultního typu první, kteří mají jednotnou akreditaci pro celý systém řízení kvality napříč všemi dříve samostatnými laboratořemi. Výjimku tvoří pouze laboratoř patologie a laboratoř transfúzního lékařství. To je zcela v souladu s doporučením Mezinárodní federace klinické chemie a laboratorní medicíny, aby tyto subjekty byly harmonizovány v rámci jednotného provozního a řídicího systému,“ uvádí ředitel Úseku laboratorních oborů Nemocnice České Budějovice Miroslav Verner.
Páteř Centrálních laboratoří Nemocnice České Budějovice tvoří v současné době tři provozní celky - laboratoř klinické chemie, hematologie a imunologie, laboratoř lékařské mikrobiologie a laboratoř molekulární biologie a genetiky. „Cílem této koncepce je, aby laboratorní medicína poskytovala ucelené odpovědi na otázky klinických lékařů týkajících se aktuálního zdravotního stavu pacienta,“ poznamenává Verner.
Od roku 2004 investovala nemocnice do centralizace a modernizace laboratoří přibližně 270 milionů korun. Jen v loňském roce vynaložila na nákup nových přístrojů pro laboratoře více než 16 milionů korun.
„Tyto investice nás zařadily mezi technologicky nejvyspělejší laboratoře v České republice, jež jsou schopny provádět vysoce produktivně a sofistikovaně laboratorní testy multioborově. Vysokou mírou standardizace laboratorních procesů, zavedením automatizace a snížením podílu lidského faktoru, znamená snížení chybovosti, větší přesnost a rychlost výsledků analýz,“ doplňuje Verner. Centrální laboratoře jsou nyní schopny poskytovat své služby v rámci specializovaných i vysoce specializovaných vyšetření také pro další zdravotnická zařízení v regionu, urgentní analýzy pak v režimu nepřetržitého provozu.
Komplexní rekonstrukci centrálního pavilonu laboratoří dokončila Nemocnice České Budějovice v říjnu 2005. Celková investice do rozsáhlých stavebních úprav, včetně modernizace přístrojového vybavení, tehdy dosáhla 190 milionů korun. Umístění laboratoří pod jednu střechu znamenalo především vytvoření základní podmínky pro výrazné zefektivnění jejich práce. Díky umístění dříve roztroušených laboratoří do jednoho celku se snížil počet duplicitní vyšetření a zvýšila se rychlost i kvalita vyšetření.
O pět let později v rámci programu Modernizace vybavení centrálních laboratoří, který byl podpořen z fondů EU ROP Jihozápad, spustila nemocnice provoz nové plně automatizované analytické linky v laboratoři klinické chemie. Do nákupu technologického vybavení pro laboratoře bylo v letech 2010 až 2011 investováno přibližně 57 milionů korun. Další menší investice v řádu jednotek milionů korun putují do laboratorních provozů v podstatě každoročně. V roce 2014 to bylo již zmíněných 16 milionů korun.
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.