sobota 10. dubna 2021 Darja

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat.

Ústní maturity z češtiny nezrušil covid, ale lidé neschopní myslet

Jsem učitel českého jazyka. Učím budoucí učitele na Přírodovědně-humanitní a pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci, dlouho jsem česky učil i žurnalisty na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Snažím se nejen učit je jazyk, ale především o jazyce myslet a češtinu milovat. Tím chci říct, že jsem v jakémsi střetu zájmů, když tohle píšu. Utěšuje mě, že to v našich zeměpisných délkách zas není takový problém…

Autorem je Alex Röhrich, který vyučuje na katedře českého jazyka a literatury na Fakultě Přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci.

Všichni studenti, kteří si zvolili ty obory, které jsem učil nebo učím, mají společné, že maturovali. Maturovali na střední škole. Maturovali z češtiny. Přiznám se, že jsem už velice těžko trávil, když vznikly tzv. didaktické testy z češtiny. To je věc, která podle mě zkoušejícímu nic nedokazuje o tom, jak člověk češtinu umí, jak ji umí používat, a už vůbec jaký k ní má vztah. Jsou to testy jako v autoškole. Když si jich uděláte dost předem, máte velkou šanci, že projdete u toho ostrého. Naučili jste se totiž odpovídat na otázky pokládané určitým způsobem. Ale chlácholil jsem se tím, že vztah k mateřskému jazyku a literatuře se prokáže u zkoušky ústní, pokud se z ní tedy záměrně neudělá fraška, kterou zvládne každý, koho před dotyčnou střední školou nepřejede auto. A teď je tahle část dobrovolná, rozuměj zrušená.

Jsem hluboce přesvědčený, že smyslem studia na střední škole by nemělo být jen získávání vědomostí, i když je důležité, protože vědomosti jsou účinná taktická zbraň. Smyslem by mělo být studenty nadchnout pro nějaký předmět, chcete-li obor. Nasměrovat k tomu, co jim připadá zajímavé, v čem si připadají silní a čemu by se chtěli v budoucnu věnovat. Jsou-li to vědy exaktní nebo humanitní, je jedno. Každý má předpoklady k něčemu jinému.

Zvolte Miss fanynku RHL 2014 Budějcké Drbny!

pondělí, 10. listopadu 2014, 16:16DrbnaHokej

Zvolte Miss fanynku RHL 2014 Budějcké Drbny!

Součástí již pátého ročníku Rybníkářské hokejové ligy je hlasování pro Miss fanynku RHL 2014, které před několika dny začalo na webu soutěže. Díky spolupráci Budějcké Drbny s nejpopulárnější amatérskou hokejovou ligou na jihu Čech nyní můžete...

Ale čeština není jen humanitní vědou, kterou si můžou studenti vybrat ke studiu. Čeština má ve vzdělávání královskou úlohu. Jednak proto, že myslíme v pojmech, v jazyce, a zejména proto, že je to jazyk mateřský – nejlíp tedy myslíme v něm. I jiní učitelé, než jsou češtináři, ho mají používat k tomu, aby působili na studenty tak, jak jsem uvedl výš.

Co to znamená, že je čeština náš mateřský jazyk? Mimo jiné to, že reprezentuje naši zemi, díky jazyku víme každou minutu, že jsme Češi. Je to naše kultura, jedinečnost, vědomí, že někam patříme, které nám nikdo nevezme. Pokud si je nevezmeme sami. A že to s oblibou děláme, bohužel. Třeba takové Finsko, ač rozlohou větší, má asi polovinu obyvatel než Česko. Jde tedy o polovinu uživatelů mateřského jazyka, finštiny, která je navíc jazykem v Evropě specifickým. A viděli jste, co mají finští hokejisté na dresech? Suomi. Díky tomu skoro každý ví, jak se finsky řekne Finsko. Ale nejen to, je to mimo jiné projev sebevědomí národa a vztahu k tomu, co je mu drahé – mateřskému jazyku. Na český dresech máme v lepším případě Czechia, v horším Czech Republic. Nerad to říkám, ale česky není ani jedno. Tipuju, že finští studenti nejen chodí i teď do školy (za podmínek, které brání šíření viru), ale kdyby museli mít nějaké úpravy v maturitách, nebylo by to na úkor mateřského jazyka.

Středoškoláci tedy nebudou muset dělat ústní maturitu z češtiny, tj. ze svého mateřského jazyka. To skousnout nedokážu. Proč zrovna češtinu? Mám tomu rozumět tak, že jen nejsnáz obětovatelná? Nejmíň důležitá? A jak přesně se existence viru podepsala na tom, že se studenti nemůžou připravit právě na ústní zkoušku ze svého mateřského jazyka? Oni nemůžou číst knihy? Nebo se nemůžou dívat na inscenace, filmy, poslouchat audioknihy? Nedokážou se zeptat svého vyučujícího v online hodině, kam patří Neruda a jestli byl víc básník nebo novinář? On jim virus nějak brání dělat si čtenářský deník, předkládat ho pro mě a za mě vyučujícímu ke konzultaci, aby z něj pak mohli u ústní maturity z českého jazyka vycházet? Navíc, jak si dobře vzpomínám, většina učení a přípravy na mou maturitu v době nepandemické byla stejně jen a jen na mně.

Ano, opodstatnění k úpravám vidím u maturit, které jsou odborné a vyžadují praxi. Nezávidím pedagogům, kteří to budou muset nějakým způsobem vyřešit, a držím jim palce, aby to zvládli co nejlíp, protože tuším, že ani jim se to nelíbí.

Co mě ale nejvíc trápí, je fakt, že v téhle zemi se to už nikdy nemusí vrátit zpět. Někdo mocný (nikoliv nutně vzdělaný) usoudí, že se v pandemii ukázalo, že čeština je vlastně zbytečná pro většinu maturantů. Ona je totiž dost těžká a dál už ji vlastně potřebovat nebudou, pokud nepůjdou studovat humanitní obor. Tak určitěěěě! Proč by měli Češi s maturitou umět česky? Proč by vůbec měli Češi umět česky, no ne? A proč by měli vědět něco o svém jazyce a o literatuře v něm napsané? To jsou jen zbytečné znalosti. V životě je k ničemu nepoužijou (rozuměj k vydělávání peněz, k pohodlnému životu). Znalosti jsou teď v nemilosti. V kurzu je kritické myšlení a schopnost orientovat se v přehršli informací. Omlouvám se, že zklamu odpůrce nabývání vědomostí, ale tohle všechno bez znalostí nepůjde. Když chceme kriticky myslet, a jsem všemi deseti pro, potřebujeme jazyk. A když nemám nic na harddisku, ani seberychlejší RAM mě nespasí, protože nemá s čím pracovat. Například fakt, že žáci a studenti už rok a půl nechodí do školy (jako jedni z mála v Evropě), aby se v chodu udržely montovny, neukazuje na schopnost naší vlády kriticky myslet.

Jistě, maturita z mateřštiny má i silný symbolický význam. Ten, zdá se, chápou v jiných zemích líp, než ho chápeme my. Nám Čechům je z důvodů, které stále nedokážu pochopit, čeština v mnoha případech totálně fuk. Mnozí Češi neskrývají, že umějí líp anglicky než česky, nemálo se jich tím chlubí.

V poslední době nám vládní garnitura dennodenně předvádí, co v praxi znamená neumět si vážit práce kohokoliv jiného. Ale děláme to všichni, když si nevážíme svého mateřského jazyka, když odmítáme učit se ho pořádně a učit se o něm. Kdysi tady dalo dost lidem dost velkou práci, aby vůbec byl. Rezignací na mateřský jazyk a všechno, co k němu patří, ztrácíme sebe. Babička ve stejnojmenném díle Boženy Němcové říká, když „panstvo“ odmítne na uvítanou chléb a sůl, že kdo se nesrovná s chlebem, nesrovná se s lidmi. Kdybych si troufnul klasičku parafrázovat, řekl bych, že kdo se nesrovná s mateřštinou, tomu se stane totéž.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto HZS

Štítky komentář, maturita, Alex Röhrich

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jana Pourova

S češtinou jsem bojovala celou školní docházku, prostě mi nešla a mám ji tvrdě vydřenou. I tak s autorem souhlasím na 100 %. Většina výuky u nás probíhá v mateřštině a čeština je nutná pro porozumění informací z dalších předmětů. Ať už nás zajímá kterýkoliv obor. I kdybychom zcela rezignovali na vzdělání, češtině se nevyhneme v běžné komunikaci. Psát s pravopisnými chybami je prostě ostudné. Souhlasím i s poznámkou o vlastenectví a bohužel mám stejný pocit, že to dnes není "in".

sobota, 27. března 2021, 09:17

Ladislav Osvald

Co takhle zrušit češtinu jako takovou...? Již je tak zaneřáděna tzv. výpůjčkami, že se stává nesrozumitelou. Navíc, ani novináři neumějí tvořit 3. osobu množného čísla, bezmyšlenkovitě ji nahrazují 3. osobou jednotného čísla. A vůbec netuší, jak se tvoří budoucí čas dokonavých sloves, např. "...komisařů, kteří se budou soustředit na bytové domy a domácnosti..." (správně česky: "kteří se soustředí" nebo "kteří se budou soustřeďovat"). :-(

sobota, 13. března 2021, 12:50

Zdenek Dluhoš

proč musejí mít vyjímky na maturity, to jsou určitě blbý jak tága

pátek, 12. března 2021, 13:04

Marie Stodůlková

A tak bychom mohli pokračovat. Proč právě matematika, v době digitalizace. Copak není potřeba? Pak se nedivme obecné vzdělanosti národa, která ale může některým lidem vyhovovat.

pátek, 12. března 2021, 12:47

Hana Nováková

amen

pátek, 12. března 2021, 12:21

Marie Dvořáčková

Smutná hloupost,která tu nyní panuje.Kultura lidí se snižuje,stačí se podívat ,co se vysílá za pořady v televizi a poslechnout projevy naší vlády.Naštěstí jsem už stará.

pátek, 12. března 2021, 09:19

Jana Polenda

Plně souhlasím s autorem!

pátek, 12. března 2021, 08:36

Alexandra Zvonařová

Plně souhlasím. Už teď je úroveň vzdělanosti tristní. A jestli si nevážíme svého jazyka, nevážíme si ani své země. Toto je další krok ke vzniku pěkného stádečka nevzdělanců, kteří budou plně vyhovovat současné vládnoucí garnituře. Dobře se jim budou řídit. Jen houšť. Velký smutek.

pátek, 12. března 2021, 07:49

Jiří Emmer

Napsal jste to krásně. Národ bez své "inteligence" (vzpomeňme si, jak tyto lidi nenáviděli soudruzi i nacisti, protože dobře věděli, že odtud jim hrozí nebezpečí) má neradostnou budoucnost...

pátek, 12. března 2021, 01:40

Josef Volfík

Ač nerad, částečně s autorem nesouhlasím. Klidně ať se maturita z češtiny zruší. Ono už se nic nestane. Současný stav už je tak ubohý, že ho snad nejde zhoršit. Co slýchám v televizi od reportérů je často tak zoufalé, že se to nedá ani vydržet. Ještě že neslyším i a y. To mi zase stačí, když čtu články, nebo komentáře na internetu. Takové předměty, jako rozeznávání "fake news" jsou na dvě věci. Navíc ten, kdo takové zprávy pouští do oběhu tu zkušenost někde získal. Ale kde se učí vyrábět falešné zprávy a poskytnout je takovou formou, aby byly věrohodné? Raději to nechci domyslet.

pátek, 12. března 2021, 00:12

Jan Novák

Tleskám velmi pravdivému názoru. Nejsem učitel, ale "tanečky" kolem maturity nesu velmi těžce. Vždyť to podráží nohy poctivým učitelům i poctivým maturantům. V této těžké době se většinu roku snaží připravit na maturitu a najednou je všechno jinak. Nepoctivcům a lenochům rozhodnutí nahrává, čím míň se po nich u maturity bude chtít, tím větší možnost je, že jí udělají. Veřejnosti bylo mezi řádky řečeno, že distanční výuka na maturitu žáky nepřipraví, což je do budoucna velmi špatný krok (proč by se v budoucnu nějaký student měl takové výuce věnovat, bude spoléhat zase na nějaké úlevy). Kvalitním učitelům to bere chuť do další práce. Celé se to podtrhne tvrzením, že na maturitu stejně niko nekouká - o tom to ale snad není, je to o tom, jak umíme používat mozek, paměť, vybírat důležité, mluvit v souvislostech a máme nějakou národní hrdost na to, co se v českém jazyce a literatuře odehrálo.

čtvrtek, 11. března 2021, 23:12

Mili Kabickova

Moc děkuji za krásne psaný článek. Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu. Jsem taktéž učitelka naší krásné materstiny a včerejší rozhodnutí vlády moje pedagogické nadšení srazilo pod bod mrazu. Copak není čeština důležitá pro Čechy??? Jak si může Plaga říkat ministr školství?? Je mi z jejich omezenosti do pláče.

čtvrtek, 11. března 2021, 21:30

Ivan Rybář

Bohužel je český národ v zajetí diletantů. Proto se nabízí otázka, jaký může mít zájem na dobré znalosti mateřské češtiny vláda pod vedením někoho, kdo sám nejen, že nemá vztah ke zvládnutí češtiny jako Nečech, ale rovnako odťažitý vzťah má aj ku svojej materinskej slovenčine. Kulturnost člověka spočívá ve značné míře ve schopnosti , jak dokáže zvládnout myslet a vyjadřovat se v rodném jazyce.

čtvrtek, 11. března 2021, 14:43

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.