neděle 11. dubna 2021 Izabela

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat.

Proč nám Volný není volný? Vstřícná gesta nastavují nebezpečný precedens

„Karle, to nevadí. Jestli ten respirátor v práci nechceš nosit, my to nějak vymyslíme. Třeba ti dáme kolem pokladny plexisklo.“ Myslíte si, že by podobná reakce zaměstnavatele v soukromé sféře byla reálná? Asi se shodneme na tom, že s největší pravděpodobností nebyla. Proč tedy děláme ústupky lidem, kteří mají být morálními autoritami?

Bystří tuší, že paralelou ke zmíněnému je ignorantské a provokativní chování dvojice moravskoslezských poslanců Lubomíra Volného a Mariana Bojka, kteří byli zvoleni za SPD, ale nyní „kopou“ za své hnutí Jednotní – alternativa pro patrioty. Tedy za jakýsi „B“ tým Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury.

Oba dva členové alternativního hnutí, kterému předsedá ostravská Řekyně Pynelopi Cimprichová, se do povědomí široké veřejnosti dostali především tím, že v poslanecké sněmovně odmítají nosit respirátor.

A zatímco úřednice musí sedět s respirátorem osm až dvanáct hodin denně za přepážkou, podobně jako prodavačka v hypermarketu nebo policista ve služebním autě, dvojice zákonodárců k vládním opatřením přistupuje posvém. Ve společnosti, kde jsou pravidla nastavena stejně pro všechny, by naivní člověk čekal, že dvojici rebelů bude zabráněn přístup do Thunovského paláce, kde dolní komora zasedá. Opak je pravdou. Poslanecká sněmovna ukázala společnosti nebezpečný precedens, když na lavice obou hříšníků byla nainstalována plexiskla, navíc zaplacená z peněz daňových poplatníků.

Přiznejme si, že v tomto případě jsou peníze až na posledním místě. Třicetitisícovou investici rozpočet Kanceláře Poslanecké sněmovny nejspíš bez problémů snese. O poznání větším problémem je signál vyslaný veřejnosti, který nepřímo ukazuje, že v případě nedodržení toho, co žádají představitelé státu po dolních deseti milionech, si nejsme všichni rovni.

Například Deník N se tento týden obrátil na předsedu Sněmovny Radka Vondráčka s dotazem, zda se zabýval tím, zda je možné oběma poslancům naúčtovat zbudování plexisklové přepážky. Vondráček ale neodpověděl.

Nezařazené poslance Lubomíra Volného a Mariana Bojka tak odmítání dodržovat opatření, která dennodenně vymáhají policisté po českých občanech i za cenu použití "donucováků" a zaměstnavatelé po svých zaměstnancích, nic nestojí. Stále je ovšem možné, že dostanou správní pokutu za pohyb ve Sněmovně bez roušky. A nebo také možná ne. Stejně tak je možné, že se jednou dočkáme stejně nastavených pravidel pro všechny. A nebo také ne.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Poslanecká sněmovna

Štítky komentář, Lubomír Volný, Marian Bojko, plexisklo, poslanecká sněmovna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Roman Buchner

Liška Malého žijete ve sladké nevědomosti.

sobota, 27. března 2021, 15:15

Liška Malého Prince

U nás v práci by přišla tvrdá odplata za nedodržování nošení respirátorů , vytýkací dopis s následným nevyplacením osobního ohodnocení a kdyby přišel podruhé byl by bez práce.Jaj je možné že tam sedí dál reprezentuje lid a ještě mu tam budují hnízdečko za naše - moje prachy, které jsou vydřené s přidušenými plícemi? To je to co mě v téhle době zvedá že židle ,proč každému jiným metrem?? " Já chci taky dýchat čerstvý vzduch celý den"

sobota, 27. března 2021, 13:18

Šípek Petr

Drahomira Kohoutova:"Divim se rukama nohama, že je do sněmovny pouštějí a ještě jim platí mzdu."
U nás má holt pojem "právní stát" poněkud jinou podobu. Ovšem ve srovnání s tím, co se děje kolem těchle dvou, jsou dvě extempore pana Prymuly něco takového, co bych leda označil slovy "i mistr tesař se někdy utne". Taky by mě ovšem zajímalo, jak to chtějí dělat s případnými jejich proslovy - dají jim tam taky každýmu mikrofon nebo budou chodit k mikrofonu v nějaké "bublině"....? Jinak by totiž plexiskla na jejich místech tak trochu pozbývala smysl, nemluvě o pohybu po dalších prostorách Parlamentu ....

neděle, 21. března 2021, 13:58

Drahomira Kohoutova

Divim se rukama nohama, že je do sněmovny pouštějí a ještě jim platí mzdu. Není stejný metr a je to výsměch všem, kdo mají plné ruce práce s likvidací pandemie.

neděle, 21. března 2021, 13:35

Roman Buchner

Pane redaktore , vy jste si jist že nošení respirátoru nepoškozuje zdraví? Nechápu jak si můžete dovolit napsat takovýto článek bez důkazů. Je to od vás demagogie a hoax.

neděle, 21. března 2021, 12:55

Josef Novák

Normálně by měla přijít policejní hlídka a na porušovatele nařízení zakleknout jako na každého jiného.

neděle, 21. března 2021, 10:51

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.