Počasí dnes19 °C, zítra17 °C
Středa 29. května 2024  |  Svátek má Maxim
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: Evropa na rozcestí? Před čím Evropa zavírá oči?

Žijeme v bublině. Evropa si desítky let užívala míru a barvila si svět okolní narůžovo. Zavírala oči před mnohými projevy extremismu tak dlouho, až se její představy začaly rychle bortit. Někteří představitelé Evropské unie si však zhroucení snu a stávající realitu připustit dosud nechtějí.

Konflikt na Ukrajině určitě nebyl prvním varováním. Předcházelo mu obsazení části Gruzie, Krymu, Doněcké a Luhanské oblasti, válka v Sýrii a třeba i Arménii. Všechny tyto konflikty poslední doby mají společného jmenovatele – Rusko. To dlouhodobě a mimořádně agresivně zvyšuje napětí ve „svých“ zájmových oblastech. Přestože je Rusko počtem obyvatel srovnatelné s Německem a Francií, ekonomicky je, pokud odečteme obchod s ropou, silné asi jako severní Itálie. Jeden region Evropské unie. Rusko disponuje rozsáhlou armádou, která mu v kombinaci s nebývale rozsáhlou informační kampaní zajišťuje nějaký politický vliv. Právě nejrůznějších dezinformačních kampaní využívá jak v Evropě, tak i mimo ni (Afrika, Asie…). Jsme toho svědky i u nás ve chvíli, kdy se rozhoduje o modernizaci armády a zásadním posílení naší obranyschopnosti.

Po vypuknutí války v Sírii se Rusko postavilo za stávající Asádovo vedení země a vybudováním dvou vojenských základen výrazně posílil jeho vliv na Středním východě. V posledních týdnech Rusko neodsoudilo ani útok palestinských teroristů proti Izraeli. Dokonce jej ospravedlňuje. Má to svůj důvod. Rusko se po útoku na Ukrajinu dostalo do problémů s dodávkami zbraní na frontu. Pomocnou ruku mu nabídl Irán, který Rusům nabídl „sňatek z rozumu“. Spolupráce obou zemí je markantní právě na ukrajinské frontě, kde jsou ve velkém množství nasazovány iránské drony i rakety. Těžko pak očekávat od Ruska podporu Izraele, když Írán dlouhodobě vyzbrojuje palestinské teroristy z hnutí Hamás, či v Libanonu působící hnutí Hizballáh. Rozhodně není cílem obou zemí, aby v této lokalitě byl klid.

Náš „evropský“ pohled je trochu zkreslený. Upalování dětí, mučení a vydloubávání očí žijícím mužům, ubití starých žen násadami a další hrůzné činy jsou pro nás nepochopitelné, nelidské. Avšak země jako Írán, Libanon, nebo bohužel i Turecko, vidí tyto činy jako boj za svobodu. Ke klidu a míru v oblasti měla přispět dohoda mezi Saudskou Arábií a Izraelem. Byla doslova trnem v oku řady arabských zemí. Dnes je díky palestinskému útoku v lepším případě odložena. Rusko zde tedy dosáhlo svého, podpořilo neklid, rozvrat a částečně odvrátilo pozornost od svojí agrese vůči Ukrajině. Ovšem je třeba si i uvědomit situaci Evropy, která omezila odběry ropy a plynu právě z Ruska a stala se tak více závislou na zemích Středního východu. Proč tedy nerozdmýchat v této oblasti nějaký ten konflikt?

Pás ruské působnosti kolem Evropy tím však nekončí. Egypt řeší neustálé problémy s bojovníky Islámského státu, se kterými potřebuje pomoci. Na klid mezi Egyptem, pásmem Gazy a Izraelem dohlíží na Sinajském poloostrově mise MFO pod českým velením. Působí zde i naše jednotka a jsme tak významnou součástí udržení míru v oblasti. Zde je situace dobrá.

Avšak občas pronikne do zpráv informace o dění v zemích, jako je Mali, Niger, Libye, Burkina Faso a dalších. Rusko považuje oblast Sahelu za další svoji oblast zájmu a přispělo zde již k několika vojenským převratům. Rozklížení křehkého míru nebyl pro Rusy velký problém. V oblasti působí Wagnerova skupina, které nabízí podporu armádám k tomu, aby vzali věci do svých rukou. Zemím nabídli i hospodářskou či potravinovou pomoc, vlády Rusům na návnadu skočili a o zbytek se postarali místní armády. Došlo tak k odstranění současného, mnohdy demokraticky voleného představitele země. Výsledkem je řada zemí pod správou armád, demonstrace v ulicích měst, nepokoj, chudoba. Nejlepší podhoubí pro masovou migraci, jež drtivě dopadá právě na Evropu.

Nelze již dále přehlížet nebezpečí, které pro naše životní hodnoty právě příliv migrantů, z nichž mnozí sympatizují s radikálními islamistickými hnutími, znamená. Jejich demonstrace na podporu palestinských teroristů v Londýně, hořící berlínské ulice jsou snad jednoznačným důkazem tohoto nebezpečí. Přesto Evropa spí. Mnohde již i sympatizantům radikálů ustupují a bojí se vyzdobit města vánoční tématikou, aby „neprovokovala“. To je nepřijatelný ústupek z evropských tradic.

Vezměme to se vší vážností na vědomí. Stejně jako to, že o bezpečnosti Evropy se bude rozhodovat jak v Sahelu, tak i na Středním východě, kde jakýkoliv konflikt bude mít přímí vliv na ceny ropy a plynu, které odsud do Evropy nyní proudí. Pokud Evropa začne opouštět oblasti Afriky a Středního východu a přenechá tam naprosto volné pole působnosti ruskému vlivu, bude přímo ohrožena obrovskou migrační vlnou a problémům s drahými a nedostupnými energiemi, které sama nemá a musí je nakupovat. Stala by se doslova rukojmím Ruska.

Dovolím si doplnit ještě jednu poznámku. Po útoku palestinských teroristů na Izrael USA odsoudily tento útok a okamžitě do oblasti vyslaly několik lodí včetně letadlové. Nabídly Izraeli ochranu i munici. Co udělala Evropa? Útok sice odsoudila, ale zároveň schválila trojnásobné navýšení financí pro Palestince. To je diletantský přístup, který přímo Evropu ohrožuje. Dokud se Evropa neprobudí, bude hrozba jen sílit. Musíme to změnit.

Hodnocení článku je 72 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ODS

Štítky komentář, Jan Hofmann

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

Citát mužika s pseudonymem rotschild1863:Ti kteří chápou systém budou tak zainteresováni na vlastním zisku nebo závislí na prospěchu který systém přináší že z jejich řad nikdy opozice nevzejde. Masa lidí neschopná to mentálně pochopit bude však své břímě nést bez reptání. Možná že ani nebude tušit že celý systém je nepřátelský jejich vlastním zájmům... až budeme kontrolovat vaše peníze tak si volte koho chcete...-euro kryploměny, konec hotovosti, digitální peníze, autíčka na baterky, inflace, ceny všeho, dotace,fijalové ziskovky kterých je asi 150000, bodování jako vČíně, válčení, zbrojení, zelenismus migrantismus globalismus duhysmus euhujerismus kovidismus lichvamafie, Orwell1984 a filmy Ucho, Lidi co znám, Už je zase tady'o nesmrtelnosti'té lichvamafie, Wilsonov.

Čtvrtek, 7. prosince 2023, 10:55Odpovědět

Libor Burian

Eurozmar na zcestí a zrušení viz na yt Mudr Jan Hnízdil Světu vládnou psychopati. Mužici s pseudonymem marx narozen v německu živený Engelsem žil v Londýně,lenin Uljanov mafií poslaný za 1 světové války do Ruska, po jeho smrti jim to sebral Dzugasvili stalin' tak poslali hiedlerovci zfetované Němce mužika hitlera -jméno matky Hiedler, otec se jmenoval Schickelgrubr, nás jim mafie mnichovskou zradou přidala viz filmyDny zrady, Noc rozhodnutí, Schindlerův seznam, Smrt krásných srnců, Musíme si pomáhat, Wintonovy děti, Rozrušená země, Toman, Ucho, Vážení přátelé ano, Bony a klid, Báječná léta pod psa, Pupendo, Kolja, Akumulátor1, 2, agent Nachtmann, Čurda, udání úkrytu výsadkářů a vypalení obcí, Devadesátky včetně dokumentu, Planeta opic, Pošťák, Doktor divnoláska, Hlava22, Obchodník se smrtí, Soukromá válka pana Wilsona, s těmi alcapony nemáme nic společného. Je nutné vytvořit pevnou Střední Evropu V4+ . Přijďte všichni ke všem volbám říct mafii a dost !

Čtvrtek, 7. prosince 2023, 10:47Odpovědět

Libor Burian

Eurozmar na zcestí a zrušení viz na yt Mudr Jan Hnízdil Světu vládnou psychopati, generál Hynek Blaško Trampoty EU a článek První výročí vzniku války na Ukrajině, gen Petr Pelz na Inovace Republiky o návratu do minulého století, projev Alice Wedel Afd na yt Roman Kirsch čtitulky, hodnocení Anděly Sara Wagenknecht, Minúta pravdy Milana Uhríka, Prof John J Mearsheimer universityChicago naYT Matěj Gottwald, čtitulky. Agent Nachtmann, Čurda, udání úkrytu výsadkářů a vypalení obcí Je třeba vybudovat pevnou Střední Evropu V4+, ti alcaponi s námi nemají nic společného. Jenom vraždí, loupí, kradou, zotročují, vysávají svět podle vzoru udat a ukřižovat Ježíše viz film Ukřižování s Mel Gibsonem, Kladivo na čarodějnice, osvobodili vraha a lupiče barabase, zneužili náboženství k ovládnutí světa ohněm a mečem, z té vraždy človeka si udělali koryto, kšeft, turistickou atrakci s prodejem suvenýrů, pirátství, otrokářství, lichva, válčení, zbrojení, kolonie, rezervace, gulagy, koncentráky, nucené práce na uranu, oběšení vedení vlastní KSČ, měnová loupež 1:50, r 68, rozvrat v roce 89 kdy soudruzi soukmenovci převlékli kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli a jednají tak dodnes viz seriál Devadesátky včetně dokumentu, Karel Kryl Demokracie, Za prachy, Věštec Ivan Řekni kde ty prachy jsou, Kabáti Colorado, Mám jednu ruku dlouhou, Amnestie, Nájem zvedej, Pánubohu do oken, Nightwork píseň pro Pražáky, Sexuální násilí, Sami, Iluze o lůze, LupoAnettaTahači, ABJ, virtuálky, Pánové nahoře, Zdálky z blízka, Krajina po bitvě, Sprcha, Dežo, Revoluční, Vtom roce pitomém, Dál se háže kamením, Josef Fousek Nemám čas lhát, Pepa Nos Země je kulatá, knihy Polojasno, Ukradená revoluce, Cibulkovy Seznamy agentů StB, Příběh Kmotra-agentStB Mrázek zKolínska jakoRakušan, Šmejdi, Gangster ka, Sametoví vrazi, Ivánku kamaráde můžeš mluvit, Někdo to rád horké, Kmotr, Sicilský klan, Hlava22, Okamžik záblesku,Obchodník se smrtí, Soukromá válka pana Wilsona, Lidi co znám, Vítejte vŘecku pane inspektore, Erin Brockovich, Vlk z Wall Street, Už je zase tady'o nesmrtelnosti'té lichvamafie která vede svět od krizí ke krizím a od válek k válkám válečnickými trpaslíky, kudlankami, trubci, komedianty, lháři, podvodníky, falešnými studenty falešných bendapráv a škol prodavačů danuschetitulů, loutky, bílí koně kteří sedí všude kolem nás, vyplácejí si násobky imaginární průměrné' mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám se svými začerněnými smlouvami jakoUrsula, dvořákčt, pávků, rycheckých, střížů viz Už je zase tady'o nesmrtelnosti'té lichvamafie a výrobců vražedného šrotu, Orwell1984, Vicepresident, My Lai, Četa, Forest Gump o Vietnamu...

Čtvrtek, 7. prosince 2023, 10:34Odpovědět

KOMENTÁŘ: Evropa na rozcestí? Před čím Evropa zavírá oči?  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.