Obnovená sýpka, vitráže i hrobka. O cenu Památky děkují usilují tři jihočeské projekty

Autoři | Foto Národní památkový ústav

Obnovená panská sýpka ve Volyni, historické vitráže ve Slavonicích i hrobka Kolowrat-Krakowských v Hrobech u Tábora. Trojice jihočeských projektů se letos uchází o přízeň veřejnosti v soutěži Památky děkují, která oceňuje nejlepší počiny v péči o kulturní dědictví.

O vítězi ceny, kterou uděluje Národní památkový ústav v rámci ocenění Patrimonium pro futuro, může rozhodnout každý prostřednictvím online hlasování.

V kategorii Prezentace a popularizace soutěží proměna panské sýpky ve Volyni na kulturní a kreativní centrum. Stavba z roku 1909 patřila mezi poslední autenticky dochované objekty původního panského dvora ve Volyni. Po letech chátrání prošla náročnou obnovou a dnes slouží jako prostor pro výstavy, vzdělávání, řemeslné dílny i kulturní akce.

Další jihočeskou nominací je restaurování cenných vitráží v kostele Božího Těla a svatého Ducha ve Slavonicích. Soubor secesních a postsecesních oken z počátku 20. století byl ve velmi špatném stavu.

„Destrukci prohloubil vandalismus, dlouhodobé působení vlhkosti a degradace dřevěných i kovových rámů, čímž hrozil zánik autentické hmoty i výtvarného sdělení,“ uvádí Národní památkový ústav. Díky odbornému zásahu se podařilo zachránit jedinečnou výzdobu významného poutního kostela.

Třetí nominaci představuje obnova hrobky Kolowrat-Krakowských v Hrobech u Tábora. Novogotická kaple z konce 19. století byla po letech bez údržby v havarijním stavu. Tu se podařilo stabilizovat a obnovit tak, aby se zachovalo co nejvíce původních prvků.

„Na letošních jihočeských nominacích mě těší jejich rozmanitost. Všechny tři projekty ukazují, že kvalitní památková péče může mít mnoho podob, vždy však stojí na odborném přístupu a vzájemné spolupráci všech zúčastněných,“ sdělil ředitel českobudějovického pracoviště NPÚ Daniel Šnejd.

O vítězi mohou rozhodnout lidé

Hlasování probíhá od 17. června do 20. září 2026 na stránkách Národního památkového ústavu. Každý hlasující může podpořit jeden z celkem 36 nominovaných projektů. Pro započítání hlasu je nutné potvrdit volbu prostřednictvím odkazu zaslaného na e-mail.

Mezi další nominované projekty v letošním ročníku patří například obnova Čiperovy vily ve Zlíně, záchrana zámku ve Zvěstově nebo obnova Dlouhé jízdy, růžové zahrady a saly terreny na zámku Děčín.

Výsledky soutěže Patrimonium pro futuro včetně vítěze ceny veřejnosti Památky děkují budou vyhlášeny 20. října 2026 během slavnostního galavečera v Praze.

V loňském ročníku zastupovaly Jihočeský kraj obnova výpravní budovy železniční stanice České Budějovice, záchrana barokního glorietu v Němčicích a objev renesanční malby na Dolní bráně v Prachaticích.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky památky děkují, soutěž, obnova, vitráže, hrobka, jihočský kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.