Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Neděle 1. prosince 2024  |  Svátek má Iva
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Od arcivévody Viléma k Juliu Fučíkovi

Vážení přátelé, dnešní článek bude o kasárnách, která byla v historii našeho města zapsána pod následujícími názvy: Kasárna arcivévody Viléma – Dělostřelecká kasárna – Horymírova kasárna – Masarykova kasárna – Kasárna Konráda z Hotzendorfu – Masarykova kasárna – Kasárna Julia Fučíka.

Teď, když to po sobě čtu, tak říkám si, že v těch názvech je schována historie našeho státu od druhé poloviny devatenáctého století až téměř do konce dvacátého století.  

Že ale pořád nevíte, o jaké vojenské stavbě budu psát? Zkusím to tedy přes hospody. Jedná se o kasárna, která jsou naproti pivnici U Kanonu. Tak a teď už jste určitě doma.    

Jak jste si možná všimli, v dnešních dnech dochází k rekonstrukci jednoho ze dvou novorenezančních městských znaků. Ty jsou umístěny na hlavní korunní římse a opticky tak navyšují budovu při pohledu z ulice. Milan vám nafotil detaily celého pískovcového monumentu, který je 130 let starý. Návrh plastiky udělal Richard Kristinius, který byl ředitelem Městského muzea a podílel se také na výzdobě paláce Včela na rohu náměstí Přemysla Otakara II. a ulice Karla IV.  

Možná nevíte, že v těchto kasárnách sloužil také Klement Gottwald. Nepobyl zde ale moc dlouho - pouze několik měsíců v roce 1915. Poté byl odvelen na frontu, kde byl přiřazen k „světlometům“. To byli vojáci, kteří měli za úkol obsluhovat reflektory a v noci vyhledávat útočící letadla. 

Pobyt Klementa Gottwalda v kasárenské budově připomínala pamětní deska, která byla dokonce vyhlášena kulturní památkou. Na evidenčním listu kulturní památky z 3. května 1958 můžeme číst:  

Označení památky: Třída Míru č.p.70, České Budějovice, Kasárna Julia Fučíka 

Popis památky: Na budově vpravo od hlav. vchodu bronzová deska s červenou pěticípou hvězdou, mezi nimiž monogram KG. Pod ním nápis: V těchto kasárnách konal v r. 1915 službu jako vojín 42. děl. pluku první dělnický president ČSR K. Gottwald. 

Deska byla administrativně chráněna až do roku 1998, kdy dokument Ministerstva kultury ČR konstatuje „zrušení prohlášení za kulturní památku – pamětní deska Klementa Gottwalda“. Zdůvodnění je pragmaticky vysvětleno: „Tato památka byla zařazena do souboru památek výhradně z politických důvodů. V současné době již pamětní deska neexistuje.“ Je tedy zřejmé, že deska byla po revoluci sundána. Kde se nyní nachází? To nevíme, možná je v archivu muzea, možná skončila ve sběrných surovinách. Zkusíme to s Milanem zjistit.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Milan Binder

Štítky Milan Binder, Martin Maršík, Objektivem a perem, kasárna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lukáš Volný

Klement Gottwald tam nekonal řádnou vojenskou službu se zbraní. Byl tam dočasně ,,uklizen" a vykonával tam pomocné práce. Úklid, nátěry, údržba...ale to se do tehdejšího kultu nehodilo, tak ta informace zanikla.

Pondělí, 4. listopadu 2024, 13:17Odpovědět

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Od arcivévody Viléma k Juliu Fučíkovi  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.