Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Vážení přátelé, nevím, kde Milan ty staré fotky pořád bere, ale při našem posledním setkání na mne vytáhl několik fotografií výlohy Koloniálu a Lahůdek Jaroslava Dvořáka na Linecké silnici.
Když se na fotky zadíváte a odpustíte jim jejich téměř stoletou rozmazanost, která ke starým amatérským fotografiím prostě patří, možná poznáte, kde byly vyfoceny. Ano, Jaroslav Dvořák měl svůj obchod v místě dnešní restaurace Pohádka. Některé z fotografií ukazují ale i vedlejší dům, kde je nyní vietnamská prodejna.
Z upravených a pečlivě naaranžovaných Dvořákových výloh je patrné, že tehdejší autor dodržoval doporučení, která se za první republiky učila v obchodních školách, tj. - „Výloha musí zaujmout a měla by připomínat umělecké dílo“.
Zajímavé je, že výlohám věnoval velkou pozornost i Baťa. Ten zaměstnával nejenom aranžéry, ale i „kreativce“, kteří vymýšleli slogany. Poměrně známé je heslo propagující chlapeckou obuv „Pro trhany k neroztrhání!“ popř. když přicházel podzim a bylo nutné prodávat pantofle, tak jste v baťových výlohách mohli číst „Stará moudrost všechny učí, není domov bez papučí…“.
Vraťme se ale k našim fotografiím. U jedné z nich přesně víme, kdy vznikla. Je to ta, kde před výlohou pochodují vojáci. Na jejím rubu je napsáno: „Návrat vojska po mobilizaci 21.5.1938“. Blížila se smutná a tragická doba pro celou Evropu, pro celý svět.
Dovolte mi ještě osobní vzpomínku mojí maminky. Ta od roku 1954 navštěvovala školu v Matici Školské. Vždycky, když byla ve škole hodně úspěšná, tak dostávala za odměnu čokoládovou špičku. Maminka jí je kupovala v malé cukrárně, která byla právě v místě obchodu Jaroslava Dvořáka. Je přesvědčena, že cukrárna se jmenovala U Cábů, ale jistá si úplně není.
Co napsat na závěr? Vzhled výloh se v čase mění. Současný trend preferuje jednoduchost a přehlednost. I to má samozřejmě něco do sebe. My, s Milanem, jsme ale „konzervy“. Nám by se líbil návrat do starých časů.
Á propós, všimli jste si, jak vymizela maturitní tabla?
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Ano, cukrárna se jmenovala U Cábů, referoval o ni pan Schinko zde na Drbně ve článku „DRBNA HISTORIČKA: Řeznictví, cukrárna, obuvník. Co najdeme na Lidické třídě dodnes?“ z 22. června 2017.