Počasí dnes7 °C, zítra8 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

Blog: Žižkárna

Po několika měsících nutkání jsem se konečně dokopal a začal psát blog. Témata budou různorodá, ale především by měla být o našem okolí. A protože mým aktuálním projektem je oživení Žižkových kasáren, rozhodl jsem se mu věnovat svůj první příspěvek.

Spousta lidí se mě stále ptá: „Co tam bude v těch kasárnách?“„Jak tě to napadlo?"nebo: „Kdy to otevřete?" Na první dvě otázky se vám pokusím tímto příspěvkem odpovědět.

Začnu trochu ze široka - tou druhou otázkou. Již v dětství mě fascinovala aténská Akropole a antická architektura a urbanismus. Můj zájem o architekturu se víc a víc zvyšoval. Stále jsem sledoval různé dokumenty o architektuře a četl (no, spíše si prohlížel - čtení mě v mládí moc nebralo, ale když už jsem ten politik, tak „četl" zní líp ????) několik knížek o architektuře. Každopádně to došlo až k tomu, že jsem se dvakrát hlásil na architekturu na ČVUT. Což bohužel nevyšlo.

Pak mě ale začala fascinovat navíc takzvaná urban místa (neboli pop-up kultura). To jsou místa, která ztratila svou původní funkci (nebo předtím žádnou funkci a využití neměla). V těchto místech vznikla různá bistra a hospody (tzv. street food market nebo pop-up restaurace) s neskutečnou atmosférou. A když jsem se dozvěděl, že podobná místa jsou také v Praze nebo Plzni, tak jsem se o ně začal zajímat. Na některé jsem se jel také osobně podívat (Kasárna Karlín - dříve Nákladové nádraží Žižkov, Manifesto Market v Praze a Depo 2015 v Plzni) a měl jsem radost, že taková místa i v Čechách fungují. Tak jsem začal přemýšlet nad tím, zda by nebylo možné něco podobného uskutečnit v Českých Budějovicích.

Lustroval jsem různé satelitní mapy a hledal ideální místo. Jako první mě napadlo nákladové nádraží, které je léta opuštěné. Další místa byla Sfinx a nebo třeba stará slévárna na Okružní. Ty jsou ale bohužel v soukromém vlastnictví a nebylo jednoduché je získat alespoň do pronájmu. Dlouho jsem nad tím přemýšlel, až mě napadla varianta Žižkových kasárna, která převážila především z důvodu, že celý areál je na rozdíl od nádraží uzavřeným objektem. A že komunikace s městem, jako majitelem de facto poloviny areálu, je daleko jednodušší než s ČD jako majitelem nákladového nádraží.

Na konci roku 2018 proběhlo na radnici setkání ohledně celého projektu Žižkových kasáren, kterého se zúčastnili i zástupci okresního soudu. Dozvěděl jsem se, že záměr města - vystavět zde velký magistrát - by se měl začít realizovat nejdříve v roce 2021, spíše 22 nebo později. Říkal jsem si, "tak to je k využití teda jen na 2-3 roky". To je dost krátká životnost, ale i tak jsem se do toho chtěl vrhnout. Navíc později vyšlo najevo, že projekt velkého magistrátu je dražší, než se předpokládalo a tak se od tohoto záměru upustilo a vypadá to, že se k němu město v současné situaci nevrátí.

Spojil jsem síly s Martinem Novotným a Radkem Matouškem ze skupiny „Akční Budějčáci" a připravili jsme koncept a žádost o pronájem tohoto několik let prázdného areálu. Samozřejmě nešlo vše jak po másle. Od některých lidí jsme slyšeli jen důvody, proč to nejde (že se tam budou stahovat bezdomovci; že je to v dezolátním stavu a bude potřeba hodně investic; nebo že se tam může někomu něco stát). Navíc na tomto pozemku města parkovalo zdarma (výpůjčkou) krajské ředitelství policie a druhá polovina areálu, kterou neodděluje žádné oplocení, patří okresnímu soudu. Samozřejmě byli všichni hodně opatrní - asi bych na jejich místě také byl.

Když jsme je pak ale přesvědčili, že to ohlídáme a případné komplikace jdou za námi, tak už nic nebránilo tomu, abychom si areál pronajali. Jeden z důležitých argumentů pro radu města byl ten, že daný projekt má velký potenciál a přínos pro město.

Tak konečně se dostávám k odpovědi na první otázku. V Žižkových kasárnách vznikne kulturně kreativní centrum. „Ale co to je?", ptáte se. Je to nové alternativní místo pro kulturu, relaxaci, kreativitu, inspiraci, sport a pro setkávání lidí různých generací. Součástí vize jsou i nájemní ateliéry, zkušebny, dílny nebo taneční studia. A cílem projektu je pomoci rozvinout tvořivý potenciál talentovaných lidí z regionu a zamezit tak jejich odlivu mimo České Budějovice. Navíc zde vznikne kavárna a bar, kde se budou moci tito kreativci scházet a vzájemně se inspirovat. V areálu počítáme také s menším letním kinem, hřištěm na plážový volejbal, boulder horolezeckou stěnou a možná i s hodně netradičním dětským hřištěm. Už nyní je zde také hotová kolodílna, kde budete mít možnost si kolo opravit sami, a nebo ho ponechat odborníkům, kteří se vám o něj postarají.

Máme v šuplíků spousta dalších nápadů, jak areál vylepšit tak, aby byl stále více atraktivní pro místní i pro turisty. Věříme, že se nám podaří navázat i spolupráce Jihočeským krajem, která je na dobré cestě. Pak by areál měl ještě větší potenciál, aby nebyl jen dočasným projektem na pár let.


Autor je zastupitelem za Čisté Budějovice.

Autoři | Foto Helena Hrušová (PechaKucha Night České Budějovice #16)

Štítky blog, Žižkárna, Jan Mádl, projekt, architektura, Praha, Martin Novotný, Athénská akropolis, Plzeň, České Budějovice, České vysoké učení technické v Praze, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Blog: Žižkárna  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.