čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat.

Sečená, či nesečená prostranství

Jistě jste jako i já v letošním roce zaznamenali, že v našem krásném krajském městě jsou plochy, kde je tráva spálena takříkajíc na uhel, a naopak místa ve městě, kde bují vegetace v podobě neposečených pruhů vysoké trávy, která zajisté skýtá útočiště mno

Samozřejmě. Na jedné straně jsou odpůrci zarostlých travních ploch, které před panelovými domy na sídlištích nejen, že hyzdí okolí, ale dávají snadnou šanci zahodit odpadky, nedopalek, či v nočních hodinách bohužel i zbytek po injekční aplikaci omamné látky.

A na druhé straně milovníci přírody, kteří raději vidí hmyz volně lezoucí po stéblech travin. Jistě, není nad to, když jdete polem a obilí Vás hladí po dlaních a kolenech, nicméně položme si otázku, co nám přinese ten, či onen stav travní plochy, hlavně ve městě.

Pakliže máme travní plochu jejíž stéblo je sečeno příliš nízko, dochází k vypalování fleků a znehodnocení travního porostu, travina si není schopna sama sobě stínit, a jedná se o nevzhledné žluto-zelené plochy poničeného trávníku, v kterém je vidět ovšem každý náznak nepořádku, který patří do odpadkového koše.

Na druhé misce vah, je krásný nazelenalý hustý porost traviny, která se pohupuje v závanu větru, stíní sama sobě, zachycuje vláhu, která se déle drží u kořenů a zajišťuje útočiště drobnému hmyzu a hlodavcům.

Ovšem není tomu dávno, kdy na jednom z našich sídlišť došlo k nálezům uzenin s aplikovanými kovovými špendlíky, bezesporu v záměru ublížit zvířeti. Posuďte sami, pakliže jdete se svým čtyřnohým miláčkem snáze uvidíte ono nebezpečí na posečené ploše než v trávníku, kde pes čmuchá a vy nevidíte k čemu. Nejedná se pouze o zvířata. Maminky s dětmi jistě ví, o čem se hovoří.

Všetečné ratolesti vezmou do ruky potažmo do úst jakýkoliv předmět, který se naskytne jejich zvědavému oku a maminka, byť velmi pozorná nemusí zrovna v ten daný okamžik mít oči na správném místě. Ovšem ruku na srdce, kdo z nás to jako malé děcko nedělal?

Těchto pár vět jsem věnoval k zamyšlení nad situací, která nahlodává mysl, jelikož jsem zaregistroval v letních měsících mnoho diskuzí na toto téma nejen v médiích ale i volně mezi obyvateli sídliště. Jsem si jist že mnozí semnou budou nesouhlasit, ale snad se najde, byť pár lidí, jenž sdílí můj názor.

Štítky Blog, sečení, Zdeněk Šafrata

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.