středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

V čem je budějcká MHD lepší než ta v New Yorku

Je to jeden z mých splněných snů. V únoru jsem strávil týden v New Yorku, který jsem si vždycky přál navštívit. Říká se, že si ho buď zamilujete nebo ho nenávidíte, mně se naštěstí stalo to první a rád bych se do něj ještě někdy vrátil.

Pěkným zážitkem byla i návštěva NHL, konkrétně zápasu New York Rangers – Washington Capitals v Madison Square Garden.

K mým velkým zájmům patří doprava a tak jsem se zajímal jak v tomto největší americkém městě funguje MHD. Jejím pilířem je samozřejmě metro, které se svými 368 kilometry patří k nejdelším na světě a na rozdíl od Prahy nejezdí pouze v podzemí, ale i po povrchu. Zajímavostí jsou expresní spoje, které staví jen v některých zastávkách. Soupravy jsou moderní a jezdí čisté, za to stanice jsou poměrně zašlé.

Dále v New Yorku jezdí autobusy a do systému městské dopravy patří i kabinová lanovka mezi Rooseveltovým ostrovem a Manhattanem. Samozřejmě newyorská městská doprava je někde jinde než v Českých Budějovicích, ale jisté rovnání se přesto nabízí. V obou městech zajišťují MHD autobusy, kvalita vozů je zhruba srovnatelná, ovšem rozdíly jsou.

Předností newyorských autobusů jsou umělohmotné sedačky, které se snadno čistí, daleko líp než koženkové nebo látkové, které mají autobusy v jihočeské metropoli. Je dobře, že českobudějovický dopravní podnik o nich rovněž uvažuje. Jejich údržba je jednodušší a rychlejší.

Pak je tu ovšem způsob odbavování cestujících a tady zase mají navrch Budějce. V New Yorku se dá do autobusů nastupovat jen předními dveřmi, kde si buď u řidiče koupíte jízdenku nebo tu svoji s magnetickým proužkem projedete čtečkou. Ne každému se to však povede napoprvé, a když na zastávce nastupuje dvacet českých turistů, tak se stává, že řidič bývá jaksi nevrlý. V tomto případě je českobudějovický systém, který umožňuje nastupování a vystupování všemi dveřmi, praktičtější. Takže v tomhle ohledu jsou na tom České Budějovice líp než New York.

Na fotografii je jeden z newyorských městských autobusů.

Autoři

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.