Počasí dnes1 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

Ze života pod Černou věží: Holič Jan Cipín

Představuji Vám můj nový seriál – Ze života pod Černou věží. Možná to je premiéra a derniéra zároveň, možná bude dílů několik málo a možná i více. Chtěl bych Vám představit několik starých „obyčejných“ lidských příběhů z Českých Budějovic a okolí. Několik jich z mé rodové kroniky vytáhnu. Nemáte takový příběh i Vy? Pokud ano, určitě se s ním také podělte. Svůj první díl budu věnovat mému prapra…strýci Janu Cipínovi. V Českých Budějovicích svého času vyhlášeného holiče a kadeřníka v Jírovcově ulici. Jeho tragický osud bohužel zasáhl širší okruh jeho rodiny a nejen té.

Jan Cipín se narodil dne 19. října 1873 v obci Lžín kousek od Veselí nad Lužnicí. Postupně on i celá rodina bydleli střídavě ve Lžíně, Želeči, v Choustníku či Chroboníně. Až kolem roku 1880 se usadili v Českých Budějovicích. V roce 1900 je Jan uváděn jako holičský pomocník. V Českých Budějovicích si nejpozději o dva roky později otevřel holičství, přesněji v Jírovcově ulici č. 311. V novinách Budivoj a Jihočeských listech, Janovi vycházela pravidelně reklama na zmiňovanou živnost. Přispíval na různé charity či jiná průmyslová odvětví. Své učně si vybíral již na škole a ty se pro něj učili, jak mimo jiné dokazují taktéž dobové noviny. Jeden jeho učeň dokonce utonul kousek od Suchomela ve Vltavě. V Českých Budějovicích se dne 9. září 1902 oženil s Josefou Vaňkovou. Narodil se jim syn Jan a dcery Anna a Josefa, která bohužel umřela ve dvou letech na zánět mozkových blan.

Jak se dočteme z Budivoje, ale především z Jihočeských listů se Janovi stala katastrofa: Neštěstí česko-budějovického rodáka. Z Tábora se sděluje: „V sobotu dne 9. března 1912 mezi druhou a třetí hodinou odpol. střelil se v hostinci p. V. ranou z revolveru do pravého spánku as 40letý holič Jan Cipín a těžce se zranil. Cipín zaměstnán byl co studnař u firmy J. Novák v Praze, a byl vyslán, aby rolníku p. Makovci v Býtově u Tábora postavil studnu. Ubytoval se v hostinci p. V. a odtud denně dojížděl na svěřenou mu práci do Býtova. Práce ta se mu však valně nedařila a když byl téměř se studnou hotov, celá stavba se mu úplně sesula. Tento nezdar působil na Cipína tak mocně, že odhodlal se ke sebevraždě." — Ke zprávě té dodáváme, že p. C i p í n provozoval po řadu let v Čes. Budějovicích v Jírovcově ulici živnost holičskou, však vedle toho se zálibou všímal si oboru hornického a studnařství. Před delší dobou odstěhoval se náhle z Čes. Budějovic, hledaje štěstí jinde, ale jak viděti — nenalezl je... Sebevraždu přežil, ale umírá dne 17. prosince téhož roku na tuberkulózu plic v Schwarzenbergově ulici číslo 198 – dnes ulice Boženy Němcové (zřejmě zemřel v areálu dolní Nemocnice).

Kdy a proč se odstěhoval z Českých Budějovic, ovšem nevíme. Víme jen to, že z postřelení se pravděpodobně minimálně částečně vyléčil, protože v září 1912 dle novin opět funguje v Českých Budějovicích jeho živnost. „Nalezená zlatá náušnice, k vyzvednutí u holiče Jana Cipína." Během jeho pohřbu dne 20. prosince umírá i jeho matka Kristina Cipínová na mozkovou mrtvici. V Budivoji a Jihočeských listech vyjde o této tragédii 24. prosince 1912 smutný článek.

Autoři | Zdroj Archiv autora, www.kramerius.cbvk.cz

Štítky Blog, Jaromír Cipín, Ze života pod Černou věží, České Budějovice, Černá věž, živnost, Božena Němcová, Veselí nad Lužnicí, Choustník, Želeč, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ze života pod Černou věží: Holič Jan Cipín  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.