DRBNA HISTORIČKA: U Tyrola byla původně chvalná i nechvalná restaurace

Autoři

Na rohu Hroznové a České v domě, který se dnes přestavuje, býval do roku 1904 hostinec U Fulínů. Původně to byla chvalná i nechvalná restaurace U Tyrola. Náplní a skladbou hostů se řadila mezi podniky ve městě s názvy Tripolis, Port Artur, Afrika, Zum blaue Donau a podobně.

Místní listy se podniku U Tyrola dost věnovaly, ale nijak to nezměnily. Změnu zařídil až městský úředník Ferdinand Fulín. Koupil dům U Tyrola před rokem 1895 a roku 1904, to již byl ve výslužbě, uveřejnil velkou reklamu:

„Dovoluji si tímto zdvořile oznámiti. Že jsem od 1. února 1904 ve svém hostinci č. 66 st., 42 n., roh ulic České a Kneisslovy, zavedl výčep výtečného protivínského piva. O teplá a studená jídla i nápoje všeho druhu je postaráno, Ferdinand Fulín, majitel.“ Ale nějak se mu nedařilo. Není přesně zjištěno, co se dělo, ale v roce 1906 šel dům U Tyrola, dosud patřící Ferdinandu Fulínovi, bývalému obecnímu úředníku, nyní v. v., do exekuční dražby. Dům získal František Vogeltanz a dál provozoval hostinec s nabídkou znamenitého protivínského piva. Terezie Vogeltanzová přihlásila hokynářství. Ve velkém domě byl také krejčí Václav Tomášek.

František Vogeltanz si k tomu přihlásil živnost obchod zeleninou. Náplň přízemí změnila 1. světová válka, chvíli měl dole obchod lihovinami František Tomšů, ale v roce 1919 koupil dům č. 66 (staré č. popisné) Jan Macelis a zařídil v domě pletárnu. Tím skončil podnik U Tyrola. Ono to zase tak moc štamgastům nevadilo, protože diagonálně proti byl hostinec U Tří sedláků, šikmo naproti v Hroznové bar a kabaret Rokoko (zpíval zde Karel Hašler), hned vedle hostinec Na Růžku a naproti vedle solnice podnik Baroko Ludvíka Tomse.

Dost velká koncentrace hospod připočteme-li v Panské hospodu U Böhmů, v České U České chalupy a U Höflingerů (Split). Hostinec U Tří sedláků přejmenoval ve 30. letech 20. století Václav Císler na U Stadionu. Někde bylo velmi rušno. Traduje se, že k zubaři přišel jistý B. N., načež kamarád se ho ptal, co mu je. B. N. odpověděl, že zašel do hospody U České chalupy a než se rozkoukal, přišel o dva zuby.

Na snímku z února letošního roku se usazuje na domě nový krov. Čelní klasicistní štít s vysokou atikou zůstane. Na stavební ohradě jsou různé tabule s texty jako vstup zakázán, nebezpečí úrazu a podobně a řada dopravních značek, ale nikde není, jak bývalo zvykem, uvedeno, co se zde staví, kdo to staví a kdy to bude hotové.

V roce 1928 je majitelem domu klempíř František Šubert (později se psalo jednoduše Šubrt). Chvalně známé klempířství U Šubrtů bylo krátce v provozu ještě po roce 1948. Potom byla firma znárodněna a klempířství převzala Kovoslužba, potom Okresní průmyslový kombinát a nakonec Kovopodnik. To byl obvyklý poltický koloběh. Ředitelství Kovoslužby a Kovopodniku sídlily v České 66. Stejné ředitelství, stejní lidi, jen se pořídila jiná podniková razítka a firemní záhlaví.

Mistři klempíři František a Bedřich Šubrtové přešli jako zaměstnanci do Hardtmuthky. Kde zařizovali odsávání u strojů.  Do Hardtmuthky se dostala i část zařízení klempířské dílny. Po počátečním rychlém vývoji televizí, byla v domě U Tyrola opravna Televize – rádio. Zvláště na konci každého roku (Vánoce, Silvestr) málem nestíhali opravovat televize, aby spotřebitel o nic nepřišel.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky historie, České Budějovice, U Tyrola, hospody, U Fulínů, U Tří sedláků, dům, hospoda, Afrika, Dunaj, Tripolis, televize, Berthe Hoola van Nooten, první světová válka, Václav Jan Křtitel Tomášek, Karel Hašler

Komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.