S dalším čtvrtkem si můžete přečíst nový díl Drbny historičky. Jan Schinko se tentokrát vrátil k srpnovému létu 1968.
Léto 1968 bylo ve městě pravé prázdninové. Občas tropický den (nad 30 stupňů), někdy tropická noc (teplota neklesla pod 20 stupňů), ale abnormální sucho nebylo, vždy v červenci vhodně zapršelo. Na Lipně bylo několik středomořských dnů. Podle pamětníků počasí jako na Riviéře nebo na Capri. To jak kde, například na Jestřábí mezi Černou a Radslaví byla několikrát ráno jinovatka.
Dorostenci Lokomotivy České Budějovice se stali v červnu přeborníky republiky ve volejbalu. Vyhráli finále v Náchodě za účasti osmi nejlepších družstev republiky. To byl velký úspěch, kluci z Budějovic byli nejlepší v Československu. Pod zkušeným trenérem Koubou hráli Nestával, Vacek, Kuncl, Linha J., Linha Z. Moureček, Růžička, Zoch, Pitner a Welzer. Někteří pak hráli jako dospělí za Slavoj (Škodu).
Na konferenci KV KSČ vystoupil profesor Jan Plánský z Pedagogické fakulty. Upozornil, že současný ÚV KSČ složený ze členů z 50. let nemůže obrodný proces zvládnout (to řekl slušně, mohl to říci na tvrdo). Dále řekl, že je škoda deseti promarněných let od odsouzení kultu osobnosti a neprovedení destalinizace a degottwaldizace, přičemž za to odpovědní lidé jsou stále v ÚV KSČ.
V sokolovně se konalo mistrovství republiky v boxu a veterán Josef Němec se vrátil do ringu. Bylo to doma, zkusil to a ve svých 35 letech znovu vyhrál titul mistra republiky v těžké váze. Na olympiádu v Mexiku, na kterou by jako mistr republiky měl neformální nárok, ho však boxerský svaz nejmenoval. Potom to bylo svazu asi blbé, že ho na olympiádu nenominovali, proto mu nabídly starty v profesionálním ringu. Jenže povolit začínat u profíků v 35 letech, to je trochu pozdě.
Dne 24. června navštívil město president generál Svoboda. Podle dobových materiálů byl v tom čase oblíben. Na náměstí se sešlo dost lidí (uvádí se 40 tisíc, ale to zdaleka nebylo). Generál Svoboda byl zvolen po Antonínu Novotném již v takzvaném Jaru 1968, takže se bezděčně předpokládalo, že i generál Svoboda byl Jaro 1968, ale nebyl. Po 21. srpnu nutil v Moskvě politiky, aby podepsali kapitulaci. Z pamětí účastníků vyznívalo, že jako generál na ně vojensky řval, aby podepsali. Někteří totiž nechtěli, Dubček dlouho odolával a Kriegl nepodepsal vůbec.
Dne 15. srpna přijela do města na obvyklé bratření delegace z družebního města Gomel z Běloruska. Družba byla založena v roce 1966. Okolo hranic Československa se podezřele hromadila vojska tzv. Varšavské smlouvy (oficiálně, že jde o normální cvičení), v republice se pohybovali v nebývalé míře „turisté“ z Ruska, takže tentokrát nebylo s gomelskou delegací žádné velké bratření. Běžné slušné přivítání, ale gomelští odjeli s tím, že je ve městě kontrarevoluce.
Předcházela dne 19. července schůzka Brežněva a Dubčeka ve vagónech v Čierné nad Tisou a dne 3. srpna další setkání v Bratislavě. Brežněv jako flašinet rozkazoval Dubčekovi – zavést cenzuru a zastavit obrodný proces. Dubček odmítal hlavně zastavení obrodného procesu, stran cenzury tak vyhraněný postoj neměl. V domácím prostředí cenzuru navrhoval. Na konci schůzek Brežněva s Dubčekem se tito dva líbali. Podle snímků jejich obličejů se líbali skutečně. Kdo začal, nebylo jasné.
Po Bratislavě nastala situace, pro kterou má český jazyk dobré přirovnání – bylo nebo nastalo „ticho jako po pěšině“.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.