DRBNA HISTORIČKA: Dům číslo 34

Autoři | Foto Archiv Marie Urbanová

Dnešním dílem Drbny historičky se vrátíme k domu číslo 34 na náměstí Přemysla Otakara II.. Kdo další v něm sídlil? Kolik rodin zde bydlelo? A jaké znamení dům v roce 1777 měl? I to se dozvíte v dnešním textu Jana Schinka.

Dům č. 34 na jižní straně náměstí vyhořel, jako většina domů na této straně a dále domy v Široké a Biskupské, dopoledne dne 14. srpna 1868. Podle sborníku hasičů postupoval oheň z Lineckého předměstí (asi z pozdějšího Wilsonova náměstí) přes šindelové střechy za jihovýchodního větru. Okamžitě se hasilo až do rána příštího dne. V domě č. 34 zůstalo gotické jádro s dřevěnými trámovými stropy, které byly při dostavbě domu (zvýšil se o patro) omítnuty a nalezly se až v roce 1964. Pozdně gotické stropy jsou k vidění v podloubí a v přízemí v bývalé výstavní síni. Na fotografii je zachycen stav a firmy v roce 1937.

V roce 1897 koupili dům čp. 368 Ludvík a Luisa Zieglerovi z Nových Hradů od cukráře Karla Erlangera za 57 000 zl. Karel Erlanger koupil dům v roce 1888 od Ondřeje Eberle za 33 000 zl. Podle kupní smlouvy ze dne 6. srpna 1913 koupili manželé Eduard a Olga Spitzerovi tento právovárečný dům čp. 368/33 od Luisy Zieglerové, toho času bytem v Nových Hradech, se stavební parcelou na hlavním náměstí za  116 000 K. (Dnes má dům č. 34.) Eduard Spitzer hlavně obchodoval se šněrovačkami, což vynášelo i na koupi domu. V domě už šněrovačky byly.

Upoutávka z roku 1901: „Každá dáma, která dobře přiléhající šněrovačku nositi chce, obrať se na sklad co nejchvalněji známé pražské továrny šněrovaček Federer & Piesen. Františka Šťastná.“  Před první válkou sídlil v domě také Heřman Mendl, obchod sklem a porcelánovým zbožím. Od roku 1911 byl ve Sterneckovce. V domě měl ordinaci zubní lékař Richard Fink. Bydlel v Žižkově třídě.

Po roce 1918 Zdeňka Pašková, následovala od roku 1926 Anna Fialová, prodej chvalně známé ručně pracované holické obuvi. Olga Stiasná, konfekce dámská. V některých případech se psalo Olga Šťastná, nebo u Anny Fialové Anda Fialová. Jistě si promyslely, jaké jméno bude komerčně úspěšnější.

V roce 1932 se zde otevřel advokátní kancelář Vladimír Svoboda, advokát a obhájce ve věcech trestních. V té době bylo ve městě 33 advokátů (v roce 1904 jich bylo 17).

 Na snímku z roku 1937 je tabule: Československá Živnostensko obchodnická strana středostavovská, župní sekretariát, redakce Středostavovských listů. Dále oznámení o přesídlení kadeřnického salonu Franz. Sídlily zde také redakce regionálního tisku jako Jihočeský střed, Pootavské listy a filiálka Národních listů.

Nožířství Jarolíma Čabrady se zde uvádí v roce 1934. Obchod měl také na Rudolfovské, kde byl též Erich Čabrada.  Sortiment Ericha a Jarolíma Čabradových se může připomenout: „Břitvy anglické, francouzské, švédské, solingenské v největším výběru. Nůžky a nože. Na skladě nerezavějící kapesní nože, příbory, zahradnické potřeby, řeznické nože, kuchyňské nože, manicury, obtahovací řemeny, ohřívače želez, ondulovací železa, holící soupravy, holící potřeby, holící strojky a veškeré ocelové zboží.“ Také brousili. Tenkrát, když nůžky málo stříhaly, daly se nabrousit k Čabradům. Dneska se koupí nové (ale staré se nevyhodí).

V domě, který měl v roce 1777 domovní znamení bílou labuť, bydlelo po roce 1930 jedenáct rodin. Po roce 1990 v přízemí místo výstavní síně prodejna skla Galant.

Hodnocení článku je 98 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Drbna historička, Jan Schinko, dům, Přemysl Otakar II., Anna Fialová, Nové Hrady, Richard H. Fink, Vladimír Svoboda

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.