Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko vzpomínce na malíře Hynka Kotta, který byl spolumajitelem Předního mlýna. Čemu všemu se věnoval? A jak moc úspěšný malíř to byl?
Podle odevzdací listiny ze dne 2. ledna 1904 zdědili po zemřelém otci Hynkovi Kottovi, spolumajiteli Předního mlýna a členu výboru českobudějovické Besedy, pozůstalé dítky Ladislav Kott a Hynek Kott ml. podíl 2/32 na Předním mlýnu se stavební parcelou a zahradou. Současně oba zdědili dům v Krajinské 11 a krupařský obchod. To by nebylo nic mimořádného, vždy se domy, podíly a várečná práva na domě dědily, ale v tomto případě se Hynek Kott jako malíř proslavil s nadsázkou řečeno až do Ameriky, protože po jedné výstavě obrazů v Praze si Američané objednali u Hynka Kotta další kolekci obrazů, což se jen tak nikomu nepodařilo.
Ladislav Kott byl absolvent České reálky. Hynek Kott pravděpodobně také. Narodil se dne 10. ledna 1878 v Krajinské, údajně v č. 12. Zemřel dne 11. ledna 1926 v Praze. Svůj dům v Krajinské 11 prodali v roce 1923 Ladislav a Hynek Kottovi Ferdinandu Haišmanovi. Ladislav se potom přestěhoval do Jihlavy, Hynek do Prahy.
Z vodácké historie: „Vznik českobudějovické pobočky ČYK (Český yacht klub) inicioval zejména akademický malíř, všestranný sportovec a sportovní nadšenec, majitel Předního mlýnu Hynek Kott. Českobudějovický ČYK se stal dne 29. listopadu 1913 spolu z ČYK Praha a Veslařským klubem Blesk Praha jedním ze tří zakládajících členů Svazu kanoistů Království českého.“
Trochu se to může upřesnit, že u Předního mlýna byl spolumajitel a jako malíř oficiálně akademii neměl, ale pobýval v Paříži prostudoval tam obrazy a malovat tak uměl. Kritici kumštu uváděli, že byl samouk. V roce 1924 koupila od něj českobudějovická radnice soubor obrazů. K tomu František Rada poznamenal, že někteří malíři byli s tím nespokojeni (asi, že to radnice nekoupila od nich).
V roce 1922 byl členem organizačního výboru (pánové Kamarýt, Kott a Schrabal), který stál u založení slavného vodáckého závodu Budějovice – Praha. První start byl dne 13. srpna 1922 od plovárny. Jako člen cechu krupařů měl podíly na Předním mlýnu, zajištěn byl. Maloval historická zákoutí ve městě i budovy (známá je záložna) Stal se členem Klubu za staré Budějovice. Fotografoval památky ve městě.
Zasloužil se o vybudování sokolské plovárny u Předního mlýna. Jako první ve městě propagoval krasobruslení a sám závodil. V Chamonix obsadil v krasojízdě pánů 2. místo. Zdá se, že se nezastavil. V Praze, poté co s bratem prodali dům v Krajinské 11 a odjel do Prahy, zase maloval naplno. Vytvořil velký obraz Panorama Hradčan, který koupil tehdy známý továrník Bartoň. Zrovna v tom čase meškala v Praze skupina Američanů, kterým se obraz líbil a objednali si další.
To byl začátek Kottova velkého vzestupu. Trval však velmi krátce, v roce 1926 zemřel ve věku 48 let. Na malíře to je mladý věk. Stačil zachytit doma své České Budějovicích tak, jak je viděl. Všestranně nadaný člověk z Krajinské a spolumajitel Předního mlýna, který když se to přežene má obrazy i v Americe (snad).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.