V dnešním díle Drbny historičky připomene historik Jan Schinko osobu a zásluhy Jana Valeriána Jirsíka, jehož pomník dnes stojí v těsné blízkosti Černé věže. J. V. Jirsík byl český katolický duchovní, spisovatel a vlastenec, který založil první české gymnázium a zasloužil se o zřízení ústavu hluchoněmých.
Dne 28. září 1926 byl u jižní strany paty Černé věže slavnostně odhalen pomník Jana Valeriána Jirsíka. Dnes je zde postavena replika sochy odhalená za slavnosti ve stejném vlasteneckém duchu dne 2. října 1993. O umístění pomníku se delší dobu diskutovalo na radnici i ve městě. Navrhovalo se u věže, uprostřed před katedrálou, vedle v Kanovnické a mezi katedrálou a děkanstvím. Na začátku března 1925 se na tomto místě konala zkouška, jak bude skutečný pomník výtvarně působit v těsném sousedství katedrály, věže a novorenesanční záložny. Bylo použito modelu z latí a papíru ve skutečných rozměrech připravovaného pomníku. Přítomni byli politici, radní, korporace, církev, výtvarníci, za Besedu dr. Bohumil Růžička a další.
Podle listu Republikán ze dne 5. března 1925 se o umístění pomníku vyskytlo více odchylných názorů, ale nakonec uznáno místo před hlavním kostelem směrem k městské věži. (Pozn.: v tom čase ještě nebyl ustálen pro městskou věž název Černá.) O slavnostech ve dnech 27. a 28. září 1926, odhalení pomníku plus oslavy týkající se sv. Václava, podrobně informovaly zdejší listy.
Jihočeské lisy ze dne 2. října 1916: „Byl to impozantní manifest národního uvědomění, síly a odhodlání. V předvečer slavnosti počaly se ulice města odívati v háv sváteční, záplava praporů zahalila ulice a mnohé domy zaskvěly se v bohaté výzdobě květinové.“
Trocha poezie, ale věrohodná. V divadle fanfáry z Libuše a opera Za Besedu, která pomník iniciovala, promluvil předseda dr. Bohumil Růžička. Následující den dopoledne velkolepý průvod městem, v němž jelo 55 jezdců a 19 ozdobených vozů z venkova. Na náměstí Svobody projevy a poté další u pomníku. Z ochozu věže fanfáry z Libuše. Roušku ze sochy Jana Valeriána Jirsíka sňal dr. Bohumil Růžička a poté odevzdal pomník městu.
J. V. Jirsík se narodil 19. června 1798 v Kácově, zemřel 23. února 1883 v Českých Budějovicích. Byl to český katolický duchovní, spisovatel a vlastenec. V letech 1851 až 1883 působil ve městě jako v pořadí čtvrtý biskup. Z titulu své funkce zasedal na českém zemském sněmu a v Říšské radě. Na mandát v Říšské radě rezignoval dne 8. října 1863. Ve městě vybudoval české školství s vyučovacím jazykem češtinou. Založil v roce 1868 první české gymnázium, které v prvních letech udržoval z vlastních prostředků. Zasloužil se o zřízení ústavu hluchoněmých.
Pomník byl hned na začátku německé okupace v září 1939 odstraněn na příkaz dosazeného komisaře města Friedricha Davida. Dnes v nové době stojí pomník v ulici U Černé věže, která se za socialismu jmenovala Jirsíkova (nejčastěji přejmenovávaná ulice ve městě, až 12 různých názvů podle toho, jak se politici a s nimi režimy střídali). V roce 1990 se o tom na radnici velmi diskutovalo, že by stručně řečeno měl Jirsík stát v Jirsíkovo ulici, až nakonec se Jirsíkovo ulicí stanovila ulice podél divadelních domů k Mlýnské stoce.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.