V novém dílu Drbny historičky se Jan Schinko zaměřil na oslavu 1. pěšího pluku Mistra Jana Husa, které se zúčastnil i Tomáš Garrigue Masaryk. Přečtěte si, co všechno tehdejší prezident v Českých Budějovicích navštívil a jakou z jeho oblíbených písní mu zdejší dudák při prohlídce města zahrál.
Foto ze dne 8. června 1924 zachycuje předávání nového praporu 1. pěšímu pluku Mistra Jana Husa v rámci jubilejních oslav 10. výročí založení pluku ve dne 7. a 8. června 1924 v Českých Budějovicích. Prapor věnovalo ministerstvo Národní obrany a stuhu na plukovní prapor město České Budějovice. Za přítomnosti generála Petříka z Prahy děkuje plukovník Klubal, velitel pěšího pluku č. 1 Mistra Jana Husa (dále zkráceně pluk M.J.H) starostovi města vládnímu radovi Královi za stuhu. Za obchodní a průmyslovou komoru stojí u předávání pp. vicepresident komory Vydra a komerční a komorní rada Žák, předseda společenstva hostinských.
Oslav v obou dnech ve městě se zúčastnil president Tomáš Garrigue Masaryk. Na snímku není k rozeznání (byl vysoký, byl by vidět), protože zrovna v tom čase podle popisu programu TGM v Jihočeských listech ze dne 11. června 1924 zaujal s družinou a ostatními hosty místo pod lipami uprostřed náměstí (zřejmě u Samsona), kde po příjezdu na náměstí přijal hlášení generálů Syrového a Horáka, načež pak prošel frontu 1. pluku M.J.H., jemuž pak na konci provolal „Zdar!“. Potom promluvil plukovník Medek a také provolal vojsku „Zdar!“. Vojáci na podrav odpověděli, ale nebylo uvedeno jestli také Zdar!, případně Na Zdar!, nebo vojenským způsobem.
Vojsko meškalo na náměstí už od 9 hodin. Vrchní velení měl generál Horák, velitel 5. divize. TGM byl ubytován v budově obchodní komory, kde mu ze 7. na 8. června drželi před budovou vojáci 1. pluku M.J.H. čestnou stráž. Měl připraveno pět pokojů (lékař, osobní tajemník, osobní lokaj a sluha). Od komory jel TGM se svou družinou Besední třídou, přes Masarykovo náměstí (dnes Senovážné), ulicemi Musejní, Širokou a vpravo Biskupskou na náměstí. Z Černé věže se ozvaly fanfáry z Libuše. Když se z Biskupské na náměstí objevilo auto pana presidenta, zahrála hudba 1. pluku M.J.H. obě hymny. Zastavil se u radnice, kde byl přivítán a poslechl si báničku malé Růženky Špelinové. Na chvíli recepce na radnici. Téměř neodpočíval. To ještě den předtím večer 7. června 1924 byl přivítán v divadle, kde se poté hrála opera Tajemství a v primátorské lóži vydržel až do konce. Benátské noci na alejích se nezúčastnil.
O půl 12. hodiny navštívil TGM kasárny Jana Žižky z Trocnova v Žižkově ulici, kde byl ubytován 1. pěší pluk M.J.H. Následovalo přivítání. Při vstupu do kasáren mu hrál dudák p. Malkovský oblíbenou píseň pana presidenta „Teče voda teče…“ Od 13. hodiny se konal v Besedě slavnostní oběd o 127 příborech. Po obědě odjel na Sokolský ostrov, kde na stadionu přihlížel cvičení Sokola. Po 15. hodině odjel TGM z města v doprovodu až na hranice okresu.
První pěší pluk M.J.H. vznikl 8. září 1914 nejprve jako Česká družina na Sofijském náměstí v Kyjevě. Od 1. ledna 1916 byla původní Česká družina přejmenována na Československý střelecký pluk. Dnem 17. srpna 1917 byl nazván plukem Jana Husa. Zpráva o převratu ve vlasti zastihla pluk až v listopadu 1918 v bojích na řece Iku. Probojovali se do Vladivostoku a na dvou lodích objeli svět do osvobozené vlasti. Ne všichni všechno přežili. Do Prahy šťastní přijeli 2. a 8. února 1920.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.