Počasí dnes-4 °C, zítra-0,2 °C
Středa 22. ledna 2025  |  Svátek má Slavomír
Bez reklam

DRBNA HISTORIČKA: V domě U Bílého anděla našli zedníci zazděný zlatý poklad

V novém dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na historii domu U Bílého anděla. Přečtěte si, kdo všechno dlužil peníze budějovickým lékárníkům a jaký poklad našli zedníci zazděný v jednom z domovních výklenků.

Na fotce z let před rokem 1965 stojí na jižní straně náměstí dům (druhý od Divadelní), ve kterém po staletí sídlila lékárna U Bílého anděla. Na atice domu je dobře vidět, že zakrývá dvě pultové střechy svažující se do osy domu. Lékárna zde byla již před rokem 1482 v pozdně gotickém domě. Před renesanční přestavbou roku 1569 kopil dům apatykář Jan Czankl. Další lékárníky, to již v přestavěném domě v módní renesanci, uvádí v topografii města Jaroslav Kubák.   

Ve 20. století je na domě v roce 1906 lékárník František Latzel s přihlášenou živností „Voňavky U Anděla, fotografické potřeby a lékárna U Anděla“. Z názvu vypadlo u „bílého“.  Tenkrát se hodně zkracovaly původní názvy (U Zlatého slunce, U Tří bílých zvonků aj), ale hovorově U Bílého anděla nezaniklo. Jen v roce 1911 a setrvačností to byla lékárna U Zlatého anděla. Toho roku 1911 totiž objevili zedníci při přestavbě domu zazděný výklenek, v němž byl zlatý poklad. V koženém vaku se nacházelo množství zlatých a stříbrných mincí, které podle posudku byly do výklenku zazděny v roce 1618. To byla nejistá doba před bitvou na Bílé Hoře.

Bohatý lékárník asi tušil, nebo měl dobré informace, že se něco chystá, proto peníze pečlivě (nikdo na to až do roku 1911 nepřišel) zazdil s tím, že se později budou hodit, nebo potomkům. Po roce 1918 to zase byla lékárna U Bílého anděla. Vydržela asi do roku 1950. Poté se v přízemí zařídil obchod se zdravotními potřebami bez statutu lékárny. Po celém přízemí v podlubí zakrývaly portály skládací žaluzie.

Zdravotní potřeby zde skončily v roce 1965. Roku 1968 předložil podnik Klenoty studii na celkovou opravu domu na Dům starožitnictví. Ředitelství Klenot sídlilo na severní straně náměstí v doně č. 18. Sem k Bílému andělu se ředitelství Klenot přestěhovalo po roce 1973, ale Dům starožitnictví se nerealizoval. Dole byl zařízen obchod s hodinami, vzadu opravna hodin, v patře klenoty. V domě byly odkryty gotické nástěnné malby, fragmenty byly restaurovány a prezentovány veřejnosti v komerčních prostorách. V ředitelství byla zařízena stylová zasedací místnost.

Název U Bílého anděla se po roce 1990 pozměnil na Klenoty u Bílého anděla. Mimo jiné vzniknul v domě obchod Karla Latzela s názvem ORIENT - dárkové zboží, drahé kameny, porcelán a historické zbraně. Lékárníci si při prodeji domů předávali, nebo prodávali, knihy receptů i knihy dluhů. Seznamy dlužníků byly pozoruhodné. Jaroslav Kubák uvádí, že lékárníkům dlužili též zámožní obyvatelé. Tak třeba pan Daudlebský, pan Copeta, hraběnka z Jindřichova Hradce a další patricijové, jakož i kněží, řezníci apod.  Jestli dluhy uhradili nebylo uvedeno.

Lékárník Františel Latzel měl mimo lékárnu ve městě řadu další činnosti. Působil jako městský konzervátor památek. Dne 12. října 1912 byl v kavárně U Volbrechtů v Kněžské ulici založen Klub za staré Budějovice, jehož předsedou byl zvolen. Také byl starostou ve Střelecké jednotě a vyučoval šermu šavlí a fleuretem.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Z archivu Jana Schinka

Štítky historička, České Budějovice, U Bílého anděla

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

DRBNA HISTORIČKA: V domě U Bílého anděla našli zedníci zazděný zlatý poklad  |  Historička  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.