V letošním posledním díle Drbny historičky se Jan Schinko podíval na to, jak se ve městě slavil Silvestr. Co se pilo? A kde lidé nejvíce slavili? I to se dočtete v dnešním povídání.
Svátek Silvestra znamenal vždy konec roku našeho letopočtu od času, kdy v roce 335 n. l. zemřel papež Silvestr a následně byl svatořečen. Nejspíše se vždy na Silvestra děkovalo Bohu za uplynulý rok a modlilo se za dobrý nový rok. Přesnější zprávy o tom, co se třeba pilo, nejsou. Za praotce Čecha se předpokládá, že se pila medovina a strdí. Medovina z pravého medu obsahovala kvasnou úpravou alkoholovou složku. Víno z mělnických strání přišlo později. Veřejné bujaré oslavy započaly u nás kolem poloviny 19. století. Pro den 31. prosince se ve 24:00 hodin ustálil přípitek na zdraví vínem, přičemž mnozí začali večer v hospodách pivem.
Za c. k. bylo přihlášeno ve městě 116 hostinských živností a 7 vináren. Po válce až 210 hostinců (počítáno bez Rožnova, Čtyř Dvorů, Suchého Vrbného aj.). Za hospodářské krize roku 1933 jen 136 hostinců. V nejnovější době se po zpěvu a popíjení vyšlo na náměstí čekat na 0.00 hodin. Obecně to neplatilo a neplatí, protože náměstí se tolik nenaplní, takže většina lidí je doma u televize. Sejdou se pak 1. ledna a proklepají televizi, co to zase dávali. Část jede k rodičům a na chalupu.
Vedle přípitku šampaňským vínem po akustickém znamení a létání špuntů se někde udržel zvyk o půlnoci pojíst ovar s křenem a jablky. Jeden řezník v hostinci U Zlatého soudku v Široké nabízel hostům pohladit si pro štěstí živé selátko (ale za korunu).
Dne 31. prosince 1924 místní listy uveřejňovaly upoutávky podniků na skvělém strávení posledního dne v roce právě u nich. Také rychlou čerstvou zprávu, že syn presidenta legační rada Jan Masaryk slavil sňatek v neděli dne 28. prosince 1924 v New Yorku se slečnou Frances, rozenou Crane, v nejužším rodinném kruhu.
Jihočeský rádio klub slavil Silvestra 1924 poslechem rádia až do rána 1. ledna 1925. Poslouchal se Londýn, Curych, Praha, čekalo se na Big Ben. Klub měl nosné motto: „My máme přijímač rádio, teď dáme všem ženám ádio, večer si zapneme aparát, musí nám celou noc pěkně hrát.L V roce 1924 to zážitek jistě byl, slyšet Londýn. Podle Alfonse Šerého zachytili hlas i hudbu z Ameriky.
Dne 29. prosince 1924 si podal upoutávku hostinec U Čechoslovana v Riegrově ulici na rohu Lipenské: „Svým denním hostům, příznivcům, jakož i P. T. spolkům děkuji za přízeň prokázanou mi minulého roku a zároveň prosím, aby mi byla zachována i v následujícím roce, ke kterému všem mnoho štěstí a zdraví přeje Hryniak Josef, hostinský.“ Později byl Josef Hryniak, původem Slovák, hostinským na lepším místě na Palackého náměstí. Léta to potom bylo U Čechoslováka.
V roce 1928 otevřel Bedřich Klabačka kavárnu a taneční vinárnu Savoy. Silvestry v Savoyi byly prestižní, mimo schopností Bedřicha Klabačky, orchestru, obsluhy, vinného sklepa a kuchyně také lokalitou. Zcela plná byla vždy Beseda. Na náměstí Svobody se vyšlo před půlnocí. Účast umocněna tím, že ještě byla v silné paměti 1. světová válka a režim c. k. Z Háječku ze soutoku létal ohňostroj. Akorát policie 1. ledna sepisovala incidenty, počty lidí na záchytce a škody na majetku. To pokaždé.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.