Gumové hadice, důtky, železné boxery... I na jihu Čech byly výslechy gestapa velmi brutální

Nejméně 1500 zatčených prošlo během II. světové války budějckým gestapem. Mnoho z nich se dočkalo teroru, mučení a smrti. Zatímco někteří gestapáci působili na jihu Čech jen několik týdnů, našli se tací, kteří se zde zdržovali po celou dobu války.

„Mezi nejobávanější a nejbrutálnější gestapáky patřili Willi Hempf, Laurenz Lex, Friedrich Mai a Hermann Silkenstedt. Mučení zatčených ale prováděli i další, nevyhýbali se ani násilí na ženách a mladistvých,“ zmiňuje Jan Ciglbauer z klubu Historie severního Českobudějovicka.

Zavzpomínal například na událost z května roku 1942, kdy byl zatčen čtrnáctiletý žák Rudolf Novotný, u kterého byl nalezen sešit s nápisem Náš třídní a Hitler je vůl!

„Gestapák Otto Richter ho při výslechu fackoval, bil pěstmi do žeber a vyhrožoval, že zatkne i jeho rodiče, když se nepřizná,“ uvádí Jan Ciglbauer a dodává: „Každý gestapák měl různé oblíbené metody výslechů. Třeba Hempf rád bil vyslýchané šavlí, jinak byly používány gumové hadice, obušky, býkovce, důtky, železné boxery a tak dále. Někteří sázeli více na psychologický teror.“

Jen pro představu... Jan Ciglbauer zmínil postup jednoho konkrétního výslechu: „Pro protiněmecký výrok, ke kterému byl ve vlaku vyprovokován dvěma konfidentkami, pravděpodobně sekretářkami gestapa, byl 27. prosince 1940 zatčen Jan Šulista z Bavorovic. Gestapák Richter se rozčílil, že se nechce přiznat a začal ho bít, kopat do holení, vyrval mu celé chomáče vlasů, tloukl mu hlavou o stěnu a při tom křičel, že mu ,ta tvrdá palice změkne´. Druhý den ho postavil čelem ke zdi a udeřil do hlavy tak, že si o zeď rozbil obličej. Následně ho začal opět fackovat a bít po hlavě kancelářským osušovátkem, při čemž mu vyrazil zub. S bitím Richter přestal, až když byl sám fyzicky unaven. Na noc byl Šulista zavřen do sklepa gestapácké služebny a další den začal třetí výslech a tehdy se již při bití Šulista přiznal.“

Nejhorším obdobím byla podle slov Jana Ciglbauera léta 1941 - 1943, kdy v Budějcích velel Adolf Fuchs. Ostatně přezdívka „krvavý pes z Budějovic“ mluví za vše. „Do času jeho velitelování spadá i období stanného práva během heydrichiády, kdy desítky nevinných lidí putovaly z budějcké služebny rovnou na popraviště v Táboře,“ dodává.

Začátkem roku 1945, kdy bylo gestapo sloučeno s německou kriminální policií, se gestapáci již začali připravovat na konec války. „Služebna na Lannově třídě byla vybavena samopaly a ručními granáty, zeď dvora a vrata byla opatřena elektrickým drátem a zazděnými střepy. 24. března 1945 ale dostala budova přímý zásah při americkém náletu na město. V troskách služebny tehdy zahynul gestapák Ernst Wassersteiner. Gestapo se pak přestěhovalo do Hardtmuthovy vily na dnešní Lidické třídě.“

Za zmínku určitě stojí, že ačkoliv se válka chýlila ke konci a gestapo v těchto prostorách bylo jen měsíc a půl, byla kancelář Hanse Möhrbeka vybavena luxusním nábytkem.

„Již někdy 10. dubna 1945 poslal Möhrbek gestapáka Richtera do Vimperka zajistit ubytování pro rodiny gestapáků. Richter se ale vrátil s nepořízenou, protože Vimperk byl přeplněn německými uprchlíky. Nakonec se podařilo zajistit ubytování v hájovně v Záhvozdí na Krumlovsku, kam byly gestapácké rodiny už v dubnu odstěhovány. Je zajímavé, že gestapáci si poměrně brzy uvědomili, že válka je prohraná a včas se na hořký konec začali připravovat. Naopak třeba budějovický kolaborant Václav Starý ještě koncem dubna 1945 dělal v budějovické Besedě přednášku o německé tajné zbrani V-3, se kterou Německo ještě dokáže vyhrát válku.“

Důkazní materiál začalo gestapo likvidovat na přelomu dubna a května 1945. „Část spisů byla spálena, skartována v papírně, nebo převezena do Prahy. Gestapáci Wollner a Jiskra do Malše u Roudného vysypali bedny s popelem zavražděných vězňů. Není jasné, zda šlo o popel popravených českých lidí na táborském popravišti v roce 1942, nebo o popel 130 vězňů koncentračního tábora, kteří byli u Budějovic vyhozeni z takzvaného vlaku smrti v lednu 1945.“

V další části, kterou přineseme v nadcházejících dnech, se budeme věnovat osudu budějckého gestapa po 5. květnu 1945.

Foto: www.severniceskobudejovicko.estranky.cz

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Česko, válka, Otto Richter, druhá světová válka, Adolf Hitler, České Budějovice, Rudolf Novotný, okres České Budějovice, Václav Starý, Adolf Fuchs

Komentáře

Badaxe Kocour

Díky za článek, jsou věci, které se nesmí zapomenout.

Pátek, 22. května 2015, 08:51Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.