Počasí dnes19 °C, zítra20 °C
Pátek 29. března 2024  |  Svátek má Taťána
Bez reklam

Mlýnská stoka se radním dříve nelíbila. Chtěli ji zasypat

Další čtvrtek znamená další díl Drbny historičky. Jan Schinko se rozhodl popsat historii Mlýnské stoky. Ta dřív byla potokem. V oblibě moc nebyla. Nejprve ji radní chtěli zasypat, poté ji lidé začali znečišťovat. Přestože to bylo trestné, strážníkům se nedařilo hříšníky trestat.

Řeka na snímku pořízeném před rokem 1908 je Mlýnská stoka na Senovážném náměstí v záběru po proudu k městu. Předtím to byl Mlýnský potok a původně pravé rameno Malše, ne-li sama Malše. Zesnulý okresní konzervátor Karel Kakuška často provokoval tím, že Mlýnská stoka je vlastně Malše a dnešní Malše stoka. Doložit, anebo vyvrátit, se to nedá, protože se neví a už těžko zjistí, jak tekla obě ramena Malše před rokem 1265. Lokátor města rytíř Hýř (latinsky Hirzo) jen upravil pravé rameno Malše tak, aby přibližně od Senovážného náměstí k Zadnímu mlýnu obklopovalo město a vytvářelo tak překážku pro nepřítele. Nejspíše narovnal v tom úseku meandry. Aby voda zcela obtékala město, obě ramena Malše mezi Senovážným náměstím a budoucím divadlem propojil.  

Čas, který obraz zachycuje, lze přibližně určit podle toho, že ještě nestojí první budějcký biograf Royal a naopak stále stojí stará nemocnice v místech dnešní hlavní pošty. Břehy Mlýnské stoky jsou jako louky. Hospodyně z Rybní ulice a okolí na nich bílily prádlo (druhé bělidlo se nacházelo u slepého ramene, které ovšem tenkrát nebylo slepé, tekla tudy Vltava). Mlýnská stoka se však nelíbila některým radním. Jihočeské listy ze dne 14. března 1900 referovaly o poradě na radnici, která se mimo jiná zabývala návrhem zasypat Mlýnskou stoku od dnešní teplárny po ústí do Vltavy. Získalo by se spoustu místa (komerčního samozřejmě). Naštěstí byl návrh, který prosazoval c. k. Šumandl z Prahy, nadpoloviční většinou zamítnut.

Levé nábřeží od ulice Karla IV. po proudu bývalo živou rázovitou enklávou. Ferdinandovy lázně měly proti sirotčinci jistou úroveň, ale následovalo několik obchodů a služeb chvalně i nechvalně známých. Konzervativní Jihočeské listy ze dne 11. dubna 1900 informovaly o rozhodnutí radnice: „Odstranění bordelu. Jak se nám sděluje, vyhověno bylo konečně četným důvodným žádostem za odstranění bordelu u Mlýnské stoky. Majitel bordelu dostal nařízení, aby se od měsíce června vystěhoval se svým salonem jinam.“ Kam, to se nepodařilo zjistit.


Aktuální podoba Senovážného náměstí. Foto Jan Homolka

Slovo bordel se nepovažovalo za nespisovné. List Budivoj komentoval bordel konkrétně a neprodleně: „V důvěrné schůzi purkmistrovského úřadu dne 13. března 1900 bylo rozhodnuto o rekursu Emilie Grollové, majitelky domu č. 88 Na Mlýnské stoce proti opatření, aby byl odstraněn v jejím domě trpěný bordel.“

Mlýnský potok (budějckou němčinou mýlboch) se začal měnit ve stoku zejména v období 1. světové války a poté. Do stoky se házelo všechno. Služky do ní sypaly popel a metaři šmelc z ulic. Největšími bytovými předměty ve stoce byly strožoky a otomany. V lednu 1928 oznámil policejní úřad, že bude přísně trestat jakékoliv znečišťování Mlýnské stoky. Stráž bezpečnosti bude původce stíhat a zavede proti nim trestní řízení. Uhlídat to nešlo, tolik strážníků město nemělo. Navíc hladina byla asi o 1,5 metru výše než dnes a nebylo vidět, co je na dně. 

Vodní toky jsou výrazným výtvarným prvkem každého města, což radnice ve 20. letech 20. století pochopila, avšak přišla před rokem 1928 s projektem, poměrně zajímavým, zakrýt stoku na Senovážném náměstí a postavit tam velkou městskou tržnici. Usiloval o to starosta města Albín Dlouhý, ale projekt se nerealizoval. V noci v roce 1950 vyvrátili u muzea mladí architekti v bujaré náladě základní kámen nového divadla a dovalili ho zde do Mlýnské stoky. Věděli, že nové divadlo nebude, i když politici pokrytecky tvrdili, že bude. V roce 1958 se začala stoka na Senovážném náměstí regulovat a překládat betonovými panely. Po roce 1990 oživil levý břeh za poštou stánkový prodej zvaný Mexikoplatz.

Napsal Jan Schinko

Štítky Drbna historička, Jan Schinko, Mlýnská stoka, Mlýnský potok, Hirzo, Hýr, Senovážné náměstí, Jihočeské listy, Malše, potok, Mlýnská stoka (České Budějovice), divadlo, radnice, Karel IV. Lucemburský, Vltava, Jan Homolka, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Mlýnská stoka se radním dříve nelíbila. Chtěli ji zasypat  |  Historička  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.