středa 25. května 2022 Viola

Předvolební chat s Jiřím Šestákem

Předvolební chat s Jiřím Šestákem
„Zavazuji se ke službě,“ je jedno z předvolebních hesel Jiřího Šestáka, který bude v říjnových volbách obhajovat senátorské křeslo pro oblast Českobudějovicka a Třeboňska. Online chat s Jiřím Šestákem proběhl v úterý 25. září 2018 od 8:30 do 10:00 hodin. Online chat s Jiřím Šestákem skončil.
Formulář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.

Otázka
Snadný kredit za 48 hodin Dobrý den, Nabízím Vám kredity s velmi jednoduchými podmínkami nad maximální dobu splatnosti 25 let bez ohledu na zapůjčenou částku. Pokud máte zájem, kontaktujte mě. e-mail: francoisemorandeau@hotmail.com
francoise morandeau

Otázka
Zdravím, samozřejmě jako většina obyvatel jižních Čech Vás vůbec neznám . Předpokládám, že mediálně jste nejznámější spolu s panem Faktorem a většina lidí se bude rozhodovat mezi Vámi a jím. Takže otázka, proč raději Vás, než jeho?
Tiku Taka

Otázka
Dobrý den, pane senátore. Slyšel jsem, že jste pedagogem na pražské DAMU. Zajímalo by mne ale, co jste učinil (pokud něco) pro studenty v Českých Budějovicích, popřípadě jihočeském kraji?
Karel Jiřička

Odpověď
Dobrý den, pane Jiřičko, od roku 1999 spolupracuji s jihočeskými gymnázii a připravuji pro ně desítky a desítky setkání, besed, přednášek a různých dalších projektů. Se studenty Jihočeské univerzity jsme založili a vybudovali Studentské universitní divadlo, které ve správě studentů funguje od svého založení v roce 2002 doposud. Dlouhodobě jsem spolupracoval s Jihočeskou univerzitou, a to s fakultou pedagogickou, filozofickou a teologickou. Poslední setkání se studenty, které jsem měl, bylo včera v třeboňském gymnáziu, kde jsme s profesorem Martinem Hilským přednášeli Shakespearovy Sonety. Pro celou řadu skupin studentů gymnázií z Budějovic či Třeboně jsem zorganizoval návštěvu Senátu či Evropského parlamentu ve Štrasburku. Děkuji všem za zaslané otázky, bylo mi s vámi fajn, ale už musím vyrazit do Prahy. V dialogu můžeme pokračovat třeba prostřednictvím mého senátního mailu sestakj@senat.cz nebo případné osobní schůzce. Přeji vám vše dobré, Jiří Šesták
25.9.2018 10:04:17

Otázka
Dobrý den, jednoduchá otázka. Co můžete udělat pro podnikatele v jihočeském kraji? Od státu přichází akorát stále větší šikana. Děkuji
Petr Kohout

Odpověď
Dobrý den, pane Kohoute, máte-li konkrétní problém či nápad, rád se s Vámi setkám a budu se snažit Vám pomoci. Nepodpořil jsem celou řadu opatření, které komplikují podnikatelům (především těm drobným) život. Jako místopředseda Senátu se ve spolupráci s Hospodářskou komorou snažím otvírat dveře českým podnikatelům v zahraničí a pomáhat v konkrétních projektech či vytváření prvních kontaktů v dané zemi.
25.9.2018 09:59:11

Otázka
Dobrý den, píšete, že se věnujete tématu hospiců, ale ty mají co vím problémy hlavně s financováním. Jak jim v tomto můžete pomoci? Resp. jak by se podle vás měl systém změnit?
Klára Matějková

Odpověď
Dobrý den, paní Matějková, především se musí změnit vztahy mezi hospici a pojišťovnami, aby řada úkonů byla profinancována. Právě kvůli tomu jsem se minulý týden setkal s novou ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, u které jsem pro řešení tohoto problému našel porozumění. Ale neméně důležité je měnit vztah veřejnosti k zařízením poskytujícím hospicovou a paliativní péči. S tím souvisí i výchova mladých lidí, aby si uvědomili důležitost této služby, která je aktuální pro konkrétní životní situaci. Tam nás čeká ještě velký kus práce.
25.9.2018 09:55:48

Otázka
Dobrý den, chtěl jsem zjistit, za koho vlastně kandidujete a koukám, že je to hned šest stran. Dává to smysl? Vždyť se ty strany v mnohém nemohou shodnout? Jak chcete pak hájit jejich zájmy?
Matěj P

Odpověď
Dobrý den, jsem členem hnutí Občané pro Budějovice, což je jediný politický subjekt, jehož jsem za celý svůj život členem. Formálně mě do senátního klání vyslali Starostové a nezávislí, v jejichž senátním klubu působím (právě jako nezávislý). Ostatní strany - KDU-ČSL, TOP 09, Zelení a hnutí Senátor 21 - mou kandidaturu podporují v koalici nazvané SPOJENI DŮVĚROU. Ze uplynulých šest let mé senátorské práce se mi ani jednou nestalo, že by mi bylo jakýmkoliv subjektem, který mne podporoval v roce 2012 (STAN, TOP 09, KDU-ČSL, Zelení, HOPB), vyčteno jakékoliv hlasování, byť se někdy rozcházelo s názorem vedení příslušné strany. Věřím, že tak tomu bude i nadále. Řídím se pouze svým senátorským slibem a svým svědomím. Výše uvedené strany mne podporují s důvěrou, že především budu hájit a poctivě sloužit parlamentní a liberální demokracii České republiky.
25.9.2018 09:53:08

Otázka
Dobrý den, každý pátý člověk v Čechách je momentálně v exekuci a exekuční byznys dál roste. Kdy toto někdo konečně začne smysluplně řešit?!
František Vávra

Odpověď
Dobrý den, pane Vávro, uvědomuji si tento veliký problém. Podle mých informací se připravuje opatření, které by tuto situaci mělo řešit. My sami v Senátu jsme tuto problematiku zařadili jako zvláštní bod na jednání Senátu před prázdninami s usnesením, ve kterém jsme vyzvali vládu k aktivnímu a rychlému řešení. Osobně jsem se podepsal pod ústavní stížnost, která napadala velmi problematickou praxi exekučních řízení, kdy si věřitelé vybírají exekutora bez ohledu na jeho sídlo, což umožňuje vytváření různých nekalých praktik, kdy dlužník s několika exekucemi má příslušné exekutory v místech, která se mnohdy nacházejí na druhém konci republiky a je nad jeho možnostmi se s nimi setkat a vyjednávat případná řešení jeho problému. Proto chceme prosadit místní příslušnost exekutora k místu trvalého bydliště věřitele, tak jak je to normální v celé Evropě. Naši současnou praxi sdílí jen Albánie...
25.9.2018 09:48:36

Otázka
Dobrý den, kdybyste byl znovu senátorem, co byste dělal jinak?
Miloslav Pojkovič

Odpověď
Dobrý den, pane Pojkoviči, pokud mi voliči dají znovu důvěru a budu moci pokračovat ve své senátorské službě, určitě bych neztratil hodně času na pochopení fungování Senátu, osvojení si různých vědomostí a schopností, které jsem před šesti lety neměl a které mě ze začátku mé práce v Senátu trochu limitovaly. Také bych nebyl svázán dalšími pracovními povinnostmi, které byly spojeny s předávání vedení Jihočeského divadla. Určitě bych ještě více než doposud navštěvoval jednotlivé obce a mluvil se starosty a jejich sousedy.
25.9.2018 09:43:54

Otázka
Dobrý den, pardon za dva omyly s pokusem o odstavec. Chtěl bych se zeptat, zda budete pokračovat v iniciativě pro stavbu silničního obchvatu Lišova a jak se vám jeho realizace zdá uskutečnitelná?
Ivan M

Odpověď
Dobrý den, ano, zcela určitě. S vedením krajského Ředitelství silnic a dálnic jsem se setkal naposledy před dvěma týdny a pomáhal řešit některé překážky, které rychlejší realizaci lišovského obchvatu brání. Zrovna na zítra jsem zorganizoval jednání senátního podvýboru pro dopravu se starosty některých obcí a příslušných ministerstvech, kde se bude řešit konkrétní problém, který tuto či podobné důležité stavby komplikuje - svěření nových mostů, které překlenují nově vzniklé silnice či dálnice, do správy jednotlivých obcí a jejich zodpovědnost za údržbu a opravy. Tato povinnost, která jim ze zákona vzniká, několikanásobně překračuje finanční možnosti mnohdy velmi malých obcí. Osobně doufám, že do jara příštího roku bude dokončeno územní řízení a přistoupí se k výkupům dotčených pozemků. Peníze na tuto stavbu jsou připraveny, realizaci stavby by pak už nic nebránilo. Zároveň jsem pomohl projektu přípravy pokračování narovnání silnice mezi Vranínem a Třeboní, která již také postoupila do fáze projektových příprav.
25.9.2018 09:32:32

Otázka
Dobrý den,
Ivan M

Otázka
Dobrý den,
Ivan M

Otázka
Dobrý den všem! Mám otázku možná na všechny (nejen) politiky: jak alespoň trochu zakopat příkopy ve společnosti, spojit rozdělenou zemi? Máte nějaký praktický recept, třeba díky rozhovorům s lidmi?
Michal Majzner

Odpověď
Dobrý den, jedna z hlavních cest vede přes vzdělání. Potřebujeme vzdělané a sebevědomé občany, vzdělané učitele, kteří jsou oddáni myšlence parlamentní demokracie a humanity a neprohlubují "pouze" odborné znalosti žáků, ale usilovně zlepšují i jejich občanství, zodpovědnost k naší vlasti, a pěstují v nich základní mravní hodnoty jako soucit, vztah k pravdě, schopnost vzdorovat lži a nenávisti. Dále je nutné rozvíjet a kultivovat dialog, který vede k respektování názorových rozdílů a usiluje o spolupráci a kompromisní řešení. Vrcholní politici pro to mohou udělat velký kus práce, když budou s lidmi mluvit, naslouchat jejich názorům a vysvětlovat své politické kroky a rozhodnutí. Všichni se stále musíme učit a prohlubovat naše znalosti parlamentní liberální demokracie a principů, na kterých naše země vznikla a trvá. A tyto principy dodržovat a nebát se je obhajovat. O to se ve své politické službě aktivně snažím.
25.9.2018 09:26:56

Otázka
Dobrý den, v životopise uvádíte, že jste zachránil operu JD s čímž nemohu souhlasit. Na operu chodím často, ale co vím naopak za Vašeho vedení se snažilo JD operu sloučit s Jihočeskou filharmonií či díky snahou převodem hudebníků na OSVČ operu zrušit.
Adam Juránek

Odpověď
Dobrý den, pane Juránku, bohužel se mýlíte. Právě můj vstup na post ředitele Jihočeského divadla byl pro záchranu operního a baletního souboru klíčový. Byl jsem k tomuto kroku vyzván tehdejším primátorem Českých Budějovic doc. Tetterem, který nebezpečí zrušení těchto dvou souborů vnímal. Řešení spatřoval v obsazení postu ředitele člověkem, který rozumí divadelnímu umění, má organizační schopnosti a nebojí se postavit politickému tlaku. Co se týče zmínky o návrhu na sloučení orchestrů divadla a filharmonie, bylo to jedno ze zvažovaných řešení v době nejhlubší ekonomické krize, které by podle vzoru některých německých či rakouských divadel (např. Linec) umožnilo úsporu ekonomických nákladů a zároveň zlepšení kvality. Za tímto návrhem jako pozitivním řešením si stojím stále.
25.9.2018 09:19:47

Otázka
Dobrý den pane Šestáku, děkuji za to, že znovu kandidujete. Mám dva dotazy. Nemáte strach z možného ohrožení naší demokracie? Čemu se chcete v Senátu v následujícím období prioritně věnovat? Děkuji za vaši práci a držím palce.
Monika Z

Odpověď
Dobrý den, děkuji za podporu! :-) Ohrožení naší demokracie může být reálné, když budeme neteční k její každodenní obhajobě - nebudeme dodržovat pravidla právního státu, nebudeme vyžadovat vládu právu, nebudeme používat kritický rozum při zpracování různých zpráv, nebudeme zodpovědně vybírat politiky nebo nebudeme chodit k volbám. V případě mého pokračování v Senátu chci dokončit některé mé dlouhodobé úkoly a to v oblasti hospicové péče, dětských domovů atd., protože každá společnost je právě tak silná, jak silný je její nejslabší článek. Chtěl bych nadále aktivně spolupracovat se starosty mého volebního obvodu a pomáhat řešit jejich problémy. Ale také zlepšovat práci senátorů, pořádat semináře z oblasti ústavního práva, aby naše následné rozhodování o ústavních zákonech bylo co nejvíce kompetentní. Chtěl bych také více otevírat Senát veřejnosti, zprostředkovávat účast veřejnosti na jednáních výborů, kulatých stolech, které v Senátu probíhají, a tím umožnit občanům České republiky pochopit práci a poslaní Senátu a zároveň zvyšovat jejich důvěru v naši horní komoru.
25.9.2018 09:15:03

Otázka
Dobrý den pane Šestáku, četla jsem, že se v Budějovicích chystá založení pobočky Paměti národa. Považuji to za důležité zvláště v dnešní době, kdy někteří soudruzi (Skála, Semelová) mají drzost mluvit o obětech komunistického režimu, jako by to snad byla jejich volba. Jak se to s jihočeskou Pamětí národa aktuálně má? Ráda bych se zapojila. Děkuji.
Martina Soukupová

Odpověď
Dobrý den, paní Soukupová, přípravy jsou ve fázi, kdy se podařilo získat finanční podporovatele, a vedení Paměti národa v tomto období začíná hledat ředitele jihočeské pobočky, uzávěrka pro podávání přihlášek je 30. září. Vaši nabídku velmi vítám, prosím, sledujte stránky postbellum.cz, kde jistě najdete aktuální informace a možnosti, jak se zapojit. Případně mne kontaktujte na mailu sestakj@senat.cz, předám Vaši zprávu Martinu Kroupovi.
25.9.2018 09:08:51

Otázka
Proč se Vám za 10 let v divadle nepodařilo zrealizovat stavbu nové budovy divadla ačkoliv peněz z Evropských fondů bylo velmi mnoho?
Petr V

Odpověď
Dobrý den, dřívější různá vedení města nepovažovala stavbu nového divadla za takovou prioritu, která by přípravu tak nákladného projektu umožňovala. Naopak jsem musel bránit Jihočeské divadlo před zrušením některých souborů, které se po velkém úsilí zachránit podařilo. Doba mého působení jako ředitele Jihočeského divadla se navíc z velké části kryje s dobou velké ekonomické krize. I přesto se mi podařilo získat podporu pro koupi části budovy Jihočeského divadla, která byla v soukromých rukách, vybudovat tam studiovou scénu a důležitá zázemí pro některé provozy.
25.9.2018 09:04:53

Otázka
Pokud ano, jste praktikující katolík?
Jan Hůlka

Odpověď
Má cesta k víře vedla přes českobratrskou církev, nyní příležitostně navštěvuji bohoslužby bez rozdílu "pořádající" církve.
25.9.2018 08:59:32

Otázka
Mám osobní otázku. Jste věřící křesťan?
Jan Hůlka

Odpověď
Ano.
25.9.2018 08:58:09

Otázka
Vážený pane Šestáku. Bydlíte v Šindlových Dvorech. Co jste schopen pro tuto vesnici zařídit a udělat? Hlavně pro dobrovolné a dětské spolky?Děkuji a přeji hezký den
Petr Pils

Odpověď
Dobrý den, pane Pilsi, v Šindlových Dvorech bydlím poměrně krátce, ale několikrát jsem se setkal s paní starostkou a snažil se pomoci v některých konkrétních případech - například oprava silnice mezi Budějovicemi a Šindlovými Dvory přes Švábův Hrádek, která se realizovala po několika mých jednáních se zástupci města. Zároveň jsem se snažil zlepšit situaci u přechodu pro chodce umístěného na návsi Šindlových Dvorů, kde od autobusových zastávek v ranních a odpoledních hodinách prochází mnoho dětí a neukázněnost řidičů je mnohdy ohrožuje. I když se nepodařilo prosadit snížení rychlosti či zpomalovací pruhy, došlo rozhodnutím obce k úpravě prostoru kolem přechodu, který se nyní jeví bezpečnější. V příštích dnech budeme s paní starostkou a dalšími sousedy v Šindlových Dvorech vysazovat Strom republiky, který obci věnuji. Děti z litvínovické základní školy jsem pozval do Senátu, kde jsem jim zprostředkoval prohlídku a měl s nimi zajímavou besedu.
25.9.2018 08:57:54

Otázka
Dobrý den, pane Šestáku, jakou konkrétní věc jste udělal pro České Budějovice v průběhu Vašeho mandátu?
Robert Koval

Odpověď
Dobrý den, pane Kovale, pro začátek malé upřesnění: jsem zástupcem zákonodárného sboru, nikoliv členem výkonné moci, tedy vlády. Nenakládám s žádnými finančními prostředky, nerozhoduji o jejich umístění ani o projektech. Jako senátor se mohu scházet s příslušnými ministry, hejtmany, starosty, žádat je o případnou pomoc při řešení konkrétních věcí bez možnosti výsledek ovlivnit. Ale k Vaší otázce: za dobu mého působení v Senátu jsem se setkal s celou řadu občanů z Českých Budějovic, ale i dalších obcí mého obvodu, kterým jsem pomáhal v řešení jejich problémů - ať už se jednalo o problematiku vdovských důchodů, zdravotnictví nebo podnikání. Myslím si, že jsem výrazně napomohl, aby při projednávání zákona o registru smluv byl z okruhu povinných subjektů vyjmut národní podnik Budějovický Budvar a tím ochráněna jeho konkurenceschopnost. Aktivně jsem pomáhal také oběma hospicům - sv. Veroniky v Českých Budějovicích a sv. Kleofáše v Třeboni. Dlouhodobě podporuji i finančně Budějovický Majáles. Pořádal jsem celou řadu setkání s občany, zejména seniory a studenty, kde jsem se snažil vysvětlovat a přiblížit fungování parlamentní demokracie a otázky s tím související. Jako místopředseda Senátu pomáhám se založením jihočeské pobočky Post Bellum, což úzce navazuje na mé aktivity celostátní v této oblasti (zachování paměti národa). S tím souvisí i vydání knihy Černí Baroni od Černé věže, kterou jsem inicioval a také finančně podpořil a které představuje pohnuté osudy několika Jihočechů, kterým komunistický režim zničil život. Dlouhodobě pomáhám řešit problematiku otáčivého hlediště v Českém Krumlově, které je majetkem města České Budějovice. Úzce spolupracuji s Jihočeským divadlem jako člen jeho Nadačního fondu. Inicioval jsem například velkou výstavu autora myšlenky otáčivého hlediště Joana Brehmse, která přibližuje význam tohoto evropského scénografa a reprezentovala České Budějovice jak v zahraničí, tak na výstavách v České republice. Mou aktivní účast při řešení stavby lišovského obchvatu lze určitě také považovat za pomoc řidičům z Českých Budějovic. Pomáhal jsem také řešit situaci občanů žijicích v okolí Malše v souvislosti s projektem protipovodňových opatření. O těchto, ale i celé řadě dalších aktivit informuji pravidelně na svých internetových stránkách bytuzitecny.cz.
25.9.2018 08:51:49

Otázka
Dobrý den, je představení "Tomáš Töpfer
Ladislav K.

Odpověď
Dobrý den, bylo to jedno ze setkání, která pro své spoluobčany pořádám dlouhodobě. V minulých měsících a letech jsem na besedy do Českých Budějovic či Třeboně pozval například Jana Sokola, Pavla Fischera, Jana Kyselu, Tomáše Halíka, Martine Hilského či Jana Hřebejka atd. Vzhledem k tomu, že večer s Tomášem Töpferem se uskutečnil v předvolební době, objeví se náklady vynaložené na jeho organizaci také v účetnictví mé kampaně.
25.9.2018 08:39:31

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.