Počasí dnes27 °C, zítra30 °C
Sobota 20. července 2024  |  Svátek má Ilja
Bez reklam

Předvolební chat s Jurajem Thomou

Předvolební chat s Jurajem Thomou
Původním povoláním archeolog, historie Budějovic je tak jeho prací i koníčkem. Juraj Thoma je ale už dlouho především výraznou osobností budějovické komunální politiky. Členem budějovického městského zastupitelstva je již od roku 1998. V letech 2006-2014 stanul dokonce v čele města jako primátor. Od roku 2018 je prvním náměstkem primátora pro územní plán, strategický rozvoj a kultury. Do nadcházejících komunálních voleb vede jako volební lídr hnutí Občané pro Budějovice, největší budějovické lokální hnutí, které v roce 2010 zakládal. Nyní bude hostem on-line chatu. Ten začíná v úterý 13. září od 15:00.

Otázka
Dobrý den, jedním z bodů Vašeho volebního programu je "kvalitní veřejný prostor". Proč ale město mnohdy aktivně podporuje zahušťování již existující bytové výstavby, která zhoršuje komfort stávajících obyvatel (viz rezidence Oskarka, Kondik II, Rezidence Hálkova atd.)? Nelze se pak divit množícímu se sdružování obyvatel a najímání právního zastoupení vůči takovýmto projektům.
Tomáš

Odpověď
Dobrý den, z části máte pravdu. Pokud je město majitelem nějakého pozemku, tak má stoprocentní vliv na to, co na pozemku vznikne a jak je používán. Pokud je vlastníkem nějaká fyzická nebo právnická osoba, což jsou případy, které uvádíte v závorce, prostor města pro ovlivňování toho, co se v území děje, je velmi zúžen, determinován parametry územního plánu. My jsme sice účastníkem každého územního řízení, ale nemůžeme stanoviska města formovat v rozporu s platném územním plánem. To je také důvod, proč každého neustále vybízím, aby se zajímal o přípravu nového ÚP, protože jasně definuje, co kde může a nemůže být. Ve chvíli, kdy se možnost například dostavby vnitrobloku do ÚP dostane, je pravděpodobnost, že by město uspělo ve sporu s investorem naprosto minimální. Město může investici jen brzdit nebo oddalovat, nemá nástroj na zastavení.
13.9.2022 16:30:48

Otázka
Dobrý den, v okolí řek to konečně žije. Co budete dělat dál, aby lidé trávili u vody více času?
Kamil

Odpověď
Dobrý den, rád bych odkázal ke komentáři na otázku k Zátkově nábřeží níže. Krom toho jsme před několika týdny vypsali výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace tzv. Slunečních ostrovů na Vltavě. To bude představovat poměrně velké peníze a bude to chvilku trvat. Díky skvělé koncepci Město a vody z roku 2022 máme připraveny další drobné investice, které umožní lepší přístup k vodě například u Háječku a dole po proudu Vltavy směrem k sídlišti Vltava. Modelově něco na způsob koupacích mol.
13.9.2022 16:24:42

Otázka
Dobrý den, všude se staví, ale ceny bytů i nájemné rapidně roste. Co s tím chcete dělat?
Karel K

Odpověď
Dobrý den, cestou je stavět vlastní byty, kde má město palec nad výší nájemného. My jsme před několika lety stavěli startovací byty na Lounské. Nyní se připravuje projekt ve Čtyřech dvorech, kde vznikne 300 bytů v režimu dostupného bydlení, což je bydlení určené především pro mladé lidi a rodiny. Vedle toho jsme připraveni podporovat družstevní výstavbu, jako podporu, jak se dostat k bydlení za rozumnou cenu. V neposlední řadě bych zmínil, že jsme v tomto volebním období provedli změny v územním plánu ve prospěch bydlení.
13.9.2022 16:22:34

Otázka
Co se podle vás v uplynulém volebním období nepodařilo dotáhnout?
Jaromír S.

Odpověď
Dobrý den, myslel jsem, že mnohem rychleji půjde příprava a projednání nového územního plánu. Realita mi ale bohužel za pravdu nedala. :(
13.9.2022 16:19:00

Otázka
Můžete slíbit, že se v příštím volebním období dokončí projekt náplavky na Zátkově nábřeží, pokud budete ve vedení radnice?
Štěpánka Rychlá

Odpověď
Dobrý den, ano. Je hotový projekt pro vydání územního rozhodnutí. Teď probíhá jeho projednávání dotečenými orgány, z nichž některé si vzali dvou měsíční lhůtu na posouzení, takže předpokládáme, že územní rozhodnutí bychom v právní moci mohli mít cca. v listopadu letošního roku. Potom by následovalo vypsání zakázky na zhotovitele metodou, kdy jeden zhotovitel dodá městu vše od prováděcího projektu, až po vlastní provedení stavby. Předpokládáme, že na projekt získáme finanční podporu z IROP v rámci nového programového období EU.
13.9.2022 16:17:34

Otázka
Dobrý den, s kým byste nešel do koalice? Dokážete si představit spojení s ODS?
Václav Černý

Odpověď
Dobrý den, do koalice bych nešel s SPD a KSČM.
13.9.2022 16:12:37

Otázka
Dobrý den, plánujete podporovat sport a ne jenom kulturu? Zatím to vypadá, že všechny peníze jdou jenom do kultury, tzn. kandidatura na evropské město kultury, oprava Slavie za miliardu a sport Vám vůbec nic neříká. Zarazil jste výstavbu nové sportovní haly, slibovali jste nové tělocvičny u základních škol, nový plavecký bazén atd. Bohužel za posledních 8 let Vašeho působení na radnici jste pro sport neudělali vůbec nic. A to denně všude sportuje tisíce dětí. Děkuji.
Jiří Fuxa

Odpověď
Dobrý den, jasně. Sport a kultura nestojí přeci proti sobě. Já jsem náměstkem pro kulturu, proto předkládám návrhy spojené s kulturou. Nevzpomínám si, že bych za uplynulé volební období nepodpořil jakýkoliv projekt z oblasti sportu nebo že bych hlasoval proti finanční podpoře, kterou město sportovcům poskytuje. Dětmi počínaje, profesionály konče. Slavie za miliardu nebude, novou sportovní halu zarazily nedostatky v projektu, plavecký bazén je připraven tak, že může být zadán projekt pro územní rozhodnutí, která by mohl být dokončen v příštím volebním období a na radnici jsem čtyři roky, ne osm. To jen pro upřesnění.
13.9.2022 16:11:27

Otázka
Dobrý den, plánujete nějak zlepšit/rozšířit cyklotrasy? A myslet na tom nejen na "turisty" ale i pro lidi, kteří to mají jako dopravní prostředek na cesty do práce? Cyklostezky kolem řek jsou sice nádherné, minimálně v současnosti přes léto se tam třískají "turisté" (popř. rodiny s malými dětmi) a "dojíždějící". Takže jednak dochází k nebezpečným situacím, kdy rychle jedoucí cyklista nebere ohledy na malé děti a naopak - rodina na výletě zabírá téměř celou stezku.
Daniel Vejvoda

Odpověď
Dobrý den, díky za otázku. V letech 2018 – 2021 jsme zvládli šest různých cyklostezek po celém území města. Dalších deset je připraveno pro realizaci, to jsou cyklotrasy a cyklopruhy. I mě se zdálo, že to v tomto ohledu příliš neodsýpá. V letošním roce jsme požádali o spolupráci při plánování logické, ucelené infrastruktury Nadaci Jihočeské cyklostezky, která pro nás připravila koncepci rozvoje páteřních cyklotras a infrastruktury pro podporu nemotorové dopravy. Není to koncept pro koncept, ale je to podklad pro přípravu realizace cykloinfrastruktury v rámci nového programového období EU, kde jedno z opatření je právě podpora cyklistické infrastruktury, včetně investic. Zastupitelstvo města je na posledním zasedání v tomto volebním období schválilo jako jeden investiční balíček s výhledovou realizaci v nadcházejících pěti letech.
13.9.2022 16:08:41

Otázka
Zdravím Vás, jaký je plán s areálem Žižkových kasáren?
Miloš

Odpověď
Dobrý den, u Žižkových kasáren máme zpracovaný projekt na obnovu budovy, která je do Žižkovy třídy. Projekt jsme už v loňském roce přihlásili do jedné z grantových výzev, které se zaměřovala na revitalizaci brownfieldů, vybrán bohužel nebyl. Stejný postup zopakujeme při vyhlášení nové výzvy. Projekt předpokládá, že v tomto objektu vzniknou univerzální prostory, které budou vybaveny velice nízkonákladově a v dalších etapách se bude řešit zbývající část areálu. Pokud otázka směřovala k Žižkárně, která dnes funguje ve dvorní části areálu a částečně v objektu, který je ve Dvořákově ulici, tak pokud budou mít provozovatelé chuť v projektu pokračovat, město proti jejich nadšení nebude. Myslím, že rozhodování by jim mělo ulehčit vypsání tříletých grantů, které pro subjekty v kultuře aktuálně připravujeme. Jimi by se měla zabývat stávající Rada města.
13.9.2022 16:00:59

Otázka
Je pravda, že jste zakázal letošní konání akce Město lidem, lidé městu v lokalitě Krajinská a okolí, aby Vás to nerušilo, jelikož po nastěhování do centra města chcete pro sebe klid?
MLLM

Odpověď
Dobrý den, ne, není to tak. :)
13.9.2022 15:53:37

Otázka
DObrý den, proč jste nikoho - myšleno občany / ne vaše kamarády / - nepřizvali k tvorbě zákazů grafického manuál v historickém centru? Občané pro BUdějovice, ale lidí se radči na nic neptat.
Bea

Odpověď
Dobrý den, pokud správně rozumím otázce, jde o vám o regulaci vizuálního smogu. Tu řešila komise pro architekturu a útvar hlavního architekta. Hlavním koordinátorem projektu byl arch. Filip Landa, který je členem komise pro architekturu. A není členem HOPB.
13.9.2022 15:53:05

Otázka
Dobrý den, pro koho budou určeny městské byty, které slibujete postavit? Děkuji.
Petr z Číny

Odpověď
Dobrý den, pokud myslíte byty ve Čtyřech dvorech, budou sloužit jako normální dostupné nájemné bydlení. Ve dvou etapách by mělo vzniknout 300 bytů. Pravidla pro jejich přidělování jsou dostupné na webu města a webu správy domů, která bytový fond spravuje.
13.9.2022 15:47:04

Otázka
Dobrý den, ještě když jste byl primátor, řešili jsme s Vámi zklidnění dopravy v ulici Jar. Hůlky. Nejenže se nic nevyřešilo, ale dnešní situace je taková, že ulice je po několika objížďkách během opravy Plavské rozbitá a s několikanásobně větším provozem než dřív! Navíc se chystá rozšíření ulice Na Děkanských polích a to se dvěma jízdními pruhy! Ptám se proč tam není nappruh pro cyklisty
Renata Z.

Odpověď
Dobrý den, díky za otázku. Ano, na debaty o ulici Jar. Hůlky si vzpomínám a pokud se nepletu, jejich výsledkem bylo zavedení dopravního opatření přednosti zprava, právě pro zklidnění dopravy v místě. To, že je tato ulice dopravně více zatížená, bylo vyvoláno rekonstrukcí Plavské ulice, protože přes Jar. Hůlky byla objízdná trasa. Nyní je vyšší dopravní zatížená způsobeno uzavřením Roudenské cesty z důvodu výstavby Jižní tangenty. Věřím, že po jejím dokončení dojde ke zklidnění situace a případné návazné opravě Jar. Hůlky.
13.9.2022 15:42:13

Otázka
Dobrý den, jak budete řešit katastrofální parkování na Lidické pro občany , kteří tam dojíždějí za prací a nemají kde zaparkovat na celý den,když všude jsou modré zóny nebo drahé placení na celý den? A proč je úplně prázdné parkoviště na Plavské naproti Policii ČR pro občany a magistrát tam dal značku s parkovacími hodinami na 2 hodiny zdarma, když před vaší rekonstrukcí bylo plně funkční pro občany? Že se nestydíte....
Jana M.

Odpověď
Dobrý den, díky za otázku. Zajímalo by mě, odkud dojíždíte a zda nemáte jinou možnost než volbu osobního automobilu. Pokud byste mě kontaktovala, rád s vámi na toto téma pohovořím osobně. Takto na dotaz nedokáži konkrétně odpovědět. Stoprocentně budou za modré zóny vděčni rezidenti, kteří v místech bydlí. Primárně jsou zóny určeny pro ty, kteří tam bydlí nebo mají firmu. K parkoviště na Plavské mohu konstatovat, že změna režimu byla vyvolána požadavkem dopravního inspektorátu PČR, protože se obávala, že na parkovištích zůstane „režim“ nebude zde místo pro návštěvy dopravního inspektorátu. Rád si o tom s PČR promluvím a mohu se pokusit postoj změnit.
13.9.2022 15:38:28

Otázka
Dobrý den, plánujete konečně podporovat výstavbu rodinných domů v Husově kolonii? Před mnoha lety jste křikem tlačil na to, aby zahrádkáři své zahrádky v HK prodali, tak se chci zeptat, zda jste už změnil názor. Děkuji.
Petr z Číny

Odpověď
Dobrý den, toto téma je velice diskutované v souvislosti s přípravou nového územního plánu. Ten bude nově definovat podmínky zástavby stávajících zahrádkářských osad, z nich některé bude transformovat na území na kolektivní a individuální bydlení, jiné zahrádkářské osady bude chránit jako speciální funkční typ, ve kterém nebude žádná aktivita popsaného rozsahu. Finální rozhodnutí bude mít nové zastupitelstvo, které bude nový územní plán v příštím volebním období schvalovat. V procesu přípravy a schvalování plánu mají prostor do něho vstupovat i občané Budějovic a to formou tzv. veřejných projednání, které budou předcházet konečnému rozhodování zastupitelstva. Doporučuji věnovat přípravě tohoto dokumentu čas, ať už máte na „Číně“ jakékoliv záměry.
13.9.2022 15:32:36

Otázka
Dobrý den pane Thomo, jak je reálná realizace severní tangenty kolem ČB (nikoli spojky) pro zlepšení dopravy? Poté, co budou dostaveny obě části dálnic D3 i D4, bude provoz v severní a střední části města extrémní. Plánovaná severní spojka s několika světelnými křižovatkami situaci zásadně nezlepší. Děkuji za odpověď.
Tomáš B.

Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Správně by měl být položena ŘSD a Jihočeskému kraji, protože ti budou stavebníky tangenty. Aktuálně, pokud vím, ŘSD s touto stavbou vůbec nepočítá a nepřipravuje pro ni ani projektovou dokumentaci. Odvolává se právě na zmíněnou severní spojku, která podle ŘSD bude mít dostatečnou kapacitu, aby propojila směr Písek – Plzeň směrem Linz. Současná pozice ŘSD je taková, že poté co si město prosadilo s krajem severní spojku, severní tangentou se ŘSD nemíní v nejbližších letech zabývat. V územním plánu ji budeme držet, i v tom nově připravovaném, ve formě koridoru. To je důležité proto, kdyby někdy mělo dojít k realizaci, tak pro ni musí být vytvořena prostorová rezerva, kde ji postavit.
13.9.2022 15:17:10

Otázka
Dobrý den, rád bych se zeptal, kolik bude stát přístavba a rekonstrukce KD Slavie a především z kolika % ji bude financovat město = kolik bude stát přímo město. A kde na to město vezme vzhledem k tomu, jak velký nárůst bude mí město v nákladech například na energie v příštích letech? Děkuji.
Jiří Čech

Odpověď
Dobrý den, celkem bude stát stavba, vybavení audio a video technikou a gastroprovozem 520 milionů bez DPH, což je cena za kterou město tyto tři zakázky vypsalo. Reálnou cenu uvidíme až poté, co město obdrží nabídky uchazečů. K financování je podstatné, že z Národního plánu obnovy město díky skvělé přípravě získá minimálně 150 milionů korun – žádáme o 200 milionů. Z IPRM to bude minimálně dalších 10 milionů. Na město zůstává dofinancovat projekt zhruba 360 miliony korun, což při rozložení nákladů do vícero let nepředstavuje nějak vysoké náklady pro rozpočet. Navíc si město kvůli novému programovému období EU bude pořizovat úvěr na předfinancování dotačních akcí. Pokud jde o energetickou náročnost provozu, veškeré teplo a teplá voda bude zajištěna Teplárnou České Budějovice, kde město může garantovat poměrně stabilní ceny. U nákladu na elektrickou energii jsou součástí stavby úsporná opatření, která mají maximálně snížit energetickou náročnost.
13.9.2022 15:24:48

Otázka
Dobrý den, mohl byste uvést tři konkrétní kroky, které budou v současné situaci pro Vás jako budoucího primátora absolutní prioritou? Děkuji.
Kristina Fučíková

Odpověď
Dobrý den, prioritami bude: udržet v této situaci všechny služby, které má město poskytovat svým obyvatelům. Dále podpora projektů zvyšujících energetickou nezávislost města a jeho obyvatel a za třetí postavení efektivního týmu, který obě tyto priority zajistí.
13.9.2022 15:05:21

Předvolební chat s Jurajem Thomou  |  Online chat  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.