Někdy hraje roli roztržitost, někdy shoda neuvěřitelných náhod .stačí chvíle nepozornosti a ztratíme důležitý doklad nebo věc. Když se to stane, nejdůležitější je neztratit hlavu. Jak minimalizovat následky ztrát , to vám poradí drbna Radilka v našem seriálu Ztráty a nálezy.
Díl 1. : Ztráta občanského průkazu
Ztráta nebo odcizení OP je hodně nepříjemná záležitost, kterou je třeba řešit okamžitě a neodkladně. Hrozí, že by váš průkaz mohl někdo zneužít – například k uzavření úvěrové smlouvy nebo jinému, pro vás nebezpečnému, úkonu. Co tedy udělat?
Okamžitě musíte ztrátu občanského průkazu nahlásit. Učiňte tak na Magistrátu města České Budějovice, Matriční úřad, pracoviště Jeronýmova 1, oddělení evidence obyvatel a občanských průkazů v úředních hodinách: Po, St 8.00 - 18.00, Út a Čt 8.00 - 14.00, Pá 8.00 – 11.30. Úřad zajistí, aby byl ztracený nebo odcizený občanský průkaz neplatný – zanese jeho číslo do celostátní databáze neplatných dokladů.
Odcizení OP nahlašte na příslušném obvodním oddělení Policie ČR v místě bydliště.
Po nahlášení ztráty nebo odcizení občanského průkazu vám bude vydáno potvrzení o občanském průkazu. Na tomto formuláři je uvedeno vaše jméno, rodné číslo, adresa trvalého bydliště a další osobní údaje, ale i číslo původního občanského průkazu. Tento doklad Vám bude dočasně sloužit k prokazování totožnosti. Na podání žádosti o nový občanský průkaz máte 15 dní.
Když jdete nahlásit ztrátu OP, vezměte s sebou rovnou náležitosti pro vyřízení žádosti o nový občanský průkaz.
Potřebujete:
Ztráta občanského průkazu se řeší jako přestupek, budete muset zaplatit pokutu. Za vydání nového občanského průkazu za průkazu ztracený, odcizený nebo zničený zaplatíte 100,- Kč.
Na vyřízení žádosti má úřad 30 dní.
Budějcká Drbna vám přeje, abyste této rady nikdy nemuseli využít .
Autor: Askev x
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.