neděle 27. září 2020 Jonáš

Deset nejdůležitějších potravin pro vaše hubnutí

Zdraví, skvělá kondice, krása, vitalita. Hodnoty, po kterých toužíme všichni. Čteme „zaručené“ rady a návody, které mají společného jmenovatele - zdravý životní styl. Co ale konkrétně obnáší? Tomu se věnuje výživový poradce Radim Šupka ze společnosti Žij-zdravě.cz.

Samotné pití zeleného čaje a samotná konzumace dalších z uvedených potravin vám samozřejmě nezajistí, že budete mít za měsíc pět kilogramů dole, ale jsou velmi dobrými pomocníky.

Chcete-li opravdu trvale zhubnout, je potřeba změnit váš pohled na výživu a seznámit se s celou problematikou. A od toho tu samozřejmě jsme, abychom vám tu vaší cestu ke změně usnadnili a zpříjemnili.

Nevěřte stále reklamám, které slibují nemožné, věřte nám odborníkům a skutečným referencím našich klientů.

1. Rybí tuk - Omega 3 MK

Omega-3 mastné kyseliny pomáhají se snížením cholesterolu v krvi, redukcí vysokého krevního tlaku nebo potlačením tvorby zánětlivých látek v těle. Je to tedy jeden z nejdůležitějších potravních doplňků. Navíc omega-3 mastné kyseliny mohou významnou měrou přispět k redukci tělesného tuku! Omega 3 MK totiž působí na buněčné membrány, které jsou součástí každé buňky. Tyto membrány buněk jsou zodpovědné za to, jaké informace a látky se dostanou dovnitř do buňky a z buňky ven. Fungují tedy jako filtr, který zachytává nežádoucí látky a propouští jen to čisté. Máte-li však filtr ucpaný, tak celý proces nefunguje a funkčnost buněčných membrán je odrazem toho, jaké konkrétní mastné kyseliny obsahují. Čím více omega-3 mastných kyselin je v membráně buněk v neprospěch nasycených nebo omega-6 mastných kyselin obsaženo, tím lepší je i jejich funkčnost!

2. Zelený čaj

Zelený čaj je známý především pro vysoký obsah látek, které mohou pomoci bojovat s rakovinou. Je však také výborným pomocníkem při hubnutí! A to především díky vysokému obsahu polyfenolů, které pomáhají urychlit metabolismus těla tím, že stimulují spalování tuků. Zelený čaj je také plný antioxidantů a díky tomu bojuje proti poškození volnými radikály. Pomáhá také při odplavování přebytečných tekutin, proto ho nezapomeňte vždy zapíjet vodou! Každý čaj totiž stejně jako káva zároveň odvodňuje organismus.

3. Luštěniny

Luštěniny jsou levné a velmi univerzální potraviny, které jsou výborným zdrojem bílkovin. Jsou také bohaté na vlákninu, mají nízký glykemický index, nízkou kalorickou hodnotu a hlavně pomalu stravitelné. To znamená, že vám mnohem déle vydrží pocit sytosti.

4. Rýže natural (komplexní sacharidy)

Pokud chcete hubnout a jíst zdravě, je potřeba do jídelníčku zařadit komplexní sacharidy, které jsou bohaté i na bílkoviny a vitamíny, jako je například rýže natural. Je mnohem lepší než bílá rýže, protože obsahuje bohatou nabídku energizujících vitamínů B a vlákninu. A opět má nižší glykemický index!

5. Ovesné vločky

Snídaně, která nám dodá energii na celé dopoledne, bezpochyby nejsou sladké Bebe Dobré ráno, ale spíše sacharidy s „pomalým uvolňováním“ jako jsou například ovesné vločky nebo otruby obilovin. Konzumace sacharidů s „pomalým uvolňováním“ nám nezvedá hladinu krevního cukru tolik jako například oblíbené bílé pečivo k snídani. A při zvýšené hladině krevního cukru dochází k uvolňování inzulinu, který hraje důležitou roli při ukládání tuku.

6. Bobule

Maliny, borůvky nebo jahody mají nejen úžasnou chuť, ale jsou také plné karotenoidů a mají vysoký obsah pektinu, který vám dává pocit plnosti. V kombinaci s kvalitním jogurtem (například Hollandia) je to pak zcela nevinný dezert. Kombinovat se dá i s vločkami nebo je můžete přidat do smoothie a máte tak výbornou snídani nebo svačinu.

7. Chilli

Přidání chilli do jídla je skvělý způsob, jak zvýšit váš metabolismus, který vám pomůže spalovat tuk rychleji. Navíc jedna chilli paprička obsahuje také celodenní přísun beta karotenu (což je skvělé pro udržení zdravé pokožky, vlasů a nehtů) a dvakrát své doporučené denní dávky vitamínu C - nezbytný antioxidant, který pomáhá bojovat s toxiny.

8. Česnek

Ačkoliv vám po česneku může být cítit dech, tak každý stroužek česneku je nabitý nejen antioxidanty, ale také přirozeně se vyskytující chemickou látkou zvanou Allicin. Při trávení pak Allicin reaguje s krví a vytvoří produkt, který je schopen zničit mnoho škodlivých bakterií a virů, které vaše tělo může ukrývat v trávicím traktu. A zdravá střeva jsou zcela nezbytná pro úspěšné hubnutí.

9. Zázvor

Tento pikantní kořen byl používán po staletí na podporu zažívání, protože má protizánětlivé, antinevolnostní a antioxidační vlastnosti. Také obsahuje enzym zvaný zingibain, který pomáhá trávit bílkoviny a zároveň působí na snížení markerů zánětů tlustého střeva. Takže zázvor může být také docela silnou a účinnou prevencí rakoviny tlustého střeva, která je u nás tolik rozšířena.

10. Hořká čokoláda (70 %)

Máte pravdu, že to není úplně zdravá výživa, ale bezpochyby je pro každého mnohem jednodušší dodržet svůj jídelníček, když do něj občas může zařadit sladký pamlsek. Striktní zákaz sladkostí spíše povede k porušení, než když si občas dáte kostičku nebo dvě kvalitní hořké čokolády. Jde jen o to vybrat tu správnou. Správná čokoláda je vždy hořká a obsahuje minimálně 70 % kakaa, dále obsahuje kakaové máslo a trochu cukru. Neosahuje však ztužené tuky, sušené mléko a velké množství cukru. Taková čokoláda do dietního jídelníčku opravdu nepatří!

Za tým společnosti Žij-zdravě.cz, s.r.o.

Radim Šupka
výživový poradce

Žij-zdravě.cz, s.r.o.
Na Sadech 2013/9
370 01 České Budějovice
www.zij-zdrave.cz

Foto: Matěj Baťha, Wikipedia

{{banner249}}

Soutěž o Kompletní analýzu složení těla na přístroji InBody 230

Až do středy 2. července se můžete zapojit do soutěže, kterou vám přináší Budějcká Drbna společně se společností Žij-zdravě.cz. K účasti stačí prostřednictvím formuláře zodpovědět následující otázku a pak už jen čekat na slosování. Jméno výherce oznámíme bezprostředně po skončení soutěže.

Měření v hodnotě 390 Kč, které můžete vyhrát, obsahuje tyto informace:

 • kompletní analýza složení vašeho těla na špičkovém přístroji InBody 230
 • tělesná voda, tělesný tuk, svalová hmota, beztuková hmota, váha
 • doporučení minimální kalorické potřeby (BMR)
 • hodnocení tukové a svalové tkáně
 • měření v jednotlivých tělesných částech stanovené každou frekvencí zvlášť
 • vnitrobuněčná voda, mimobuněčná voda, proteiny, kostní/nekostní minerály, tuková hmota, kostní a svalová hmota, svalová hmota, beztuková hmota, váha
 • BMI a procentuální podíl tělesného tuku, poměr pasu k bokům (WHR)
 • svalová hmota v jednotlivých tělesných částech, procento svaloviny v jednotlivých tělesných částech
 • edém - v jednotlivých tělesných částech
 • oblast tělesného tuku (růstový graf pro jedince pod 18 let)
 • nutriční diagnóza (proteiny, minerály, tuk, edém)
 • tělesná vyváženost, tělesná síla, zdravotní diagnóza
 • cílová váha, kontrola váhy, tuková kontrola, svalová kontrola, stav tělesné zdatnosti, stupeň obezity, BCM, BMC, BMR, AC, AMC
 • historie tělesného složení (výsledky 10 testů)
 • impedance v jednotlivých tělesných částech stanovené každou frekvencí zvlášť

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.

SOUTĚŽ SKONČILA

Pro zdravou pokožku, vlasy a nehty je důležitá látka beta karoten. Správně tedy je možnost A.

Kompletní analýzu složení těla na přístroji InBody 230 od společnosti Žij-zdravě.cz vyhrála čtenářka Miluše Ševčíková. Blahopřejeme!

Štítky Žij-zdravě.cz, Radim Šupka, jak zhubnout

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.