čtvrtek 1. října 2020 Igor

Před domácími zápasy jsou Jihočeši v lepší pozici, stojí ale proti silnějšímu Liberci než loni

Naprosto obdobný průběh má prozatím letošní finále volejbalové UNIQA extraligy mezi VK Dukla Liberec a VK Jihostroj České Budějovice. Repríza loňského boje o zlato je po prvních dvou zápasech vyrovnaná a v lepší pozici se tak série stěhuje na jih Čech pro druhý tým základní části.

Přesto to ale pro obhájce titulu nevypadalo po prvním střetnutí dobře. S vítězem základní části dokázali držet krok vždy jen v první polovině setů, což bylo pro jakýkoliv úspěch žalostně málo. Dukla poháněná naplněnou halou šla tvrdě za svým cílem a zcela jasně a zaslouženě vyhrála 3:0 na sety. „Nepodali jsme dobrý výkon, i když musím říct, že jsme byli celý zápas pod tlakem. Úplně zásadní rozdíl byl v jedné věci. Pokud nebylo dobře přihráno, tak Liberec hrál naprosto jednoduše, vysoké balony, a právě Patucha s Kriškem je skládali a bodovali. My jsme si po přihrávce situaci komplikovali nahrávkou a byli jsme neúspěšní na útoku,“ měl jasno trenér Svoboda.

Takřka stejně se vyvíjel zápas o den později. Domácí celek byl opět pečlivějším, především pak na příjmu, a dostal se do vedení 2:0. Jenže dvě jednoznačné porážky by nebyly hodné Jihostroje, a tak jeho volejbalisté zmobilizovali všechny své síly a začali riskovat. To se jim dařilo a dostali v dalších momentech Liberec pod tlak, který přišel o třetí set. Ve čtvrtém si to hosté v koncovce drobně zkomplikovali, ale za stavu 22:22 skvělými bloky uhráli tři body v řadě a vynutili si tie-break.

V něm se tradičně mohlo stát cokoliv a to se potvrdilo. Dukla se vrátila ke své hře, přestala se bát a už už se zdálo, že si kráčí pro těsnou výhru. Agresivita Českých Budějovic ale přinesla dramatický obrat ve vývoji a zisk páté sady v poměru 15:13, což znamenalo vyrovnání finále. „Obrat přinesl Tomáš Fila, který přišel a okamžitě začal bodovat jak na bloku, tak na útoku i servisu. Ale v podstatě stačilo, abychom srovnali ze stavu 7:11 na 13:13. Potom u nás byla větší agresivita a důraz na bloku, kde už jsme byli včas, skvěle jsme začali bránit a právě to, co Liberci vycházelo pět setů v kuse, útok a vysoké balony, tak najednou přestalo být úspěšné. Proto jsme vyhráli,“ hodnotí obrat kouč Jihostroje.

Paralela s loňským finále tak trvá. Navíc stoprocentně. Jihočeši první finále rovněž prohráli, druhé vybojovali po pětisetové podívané. Svěřenci trenéra Jana Svobody by byli velmi rádi, kdyby se na opakování scénáře nic nezměnilo, protože další vítězství již Liberci před rokem nedovolili a slavili titul pod Ještědem. „Doufám, že budeme v domácích zápasech ještě lepší,“ doplňuje Jan Svoboda.

Na oslavy je však ještě brzo. Teď jsou na programu dva domácí souboje, ve kterých budou potřebovat hráči pomoc vyprodané Sportovní haly. Kdo navíc přijde podpořit Jihostroj, může se těšit na jedno velmi zajímavé a netradiční překvapení, které obohatí skvělou českobudějovickou atmosféru. „Přijďte a uvidíte, že to bude stát za to,“ zve Libor Matoušek z marketingové agentury VK Jihostroj České Budějovice.

Třetí finálová bitva startuje v úterý pět minut po 18. hodině. Řídit ji bude dvojice Kvarda - Činátl. Čtvrtý zápas začíná o den později přesně v 18 hodin a povede ji duo Krtička - Hudík. Přímým přenosem bude obě utkání přenášet tvcom.cz. Volejbalisté však potřebují přítomnost fanoušků v hale, aby společně pro Liberec připravili bílé peklo. Lístky jsou v prodeji vždy hodinu před zápasem.

Všechny příspěvky k finále jsou označeny hashtagem #Obhajoba2015. S tím lze pracovat na všech sociálních sítích a označovat nejrůznější fotky a videa.

Soutěž o vstupenky

Díky soutěži s Budějckou Drbnou můžete vyhrát čtyři vstupenky na úterní a čtyři vstupenky na středeční duel, které si mezi sebe rozdělí čtyři čtenáři rovným dílem. Každý tedy dostane po jednom lupenu. K účasti stačí prostřednictvím formuláře zodpovědět do úterního poledne následující otázku a pak už jen čekat na slosování.

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.

SOUTĚŽ SKONČILA

Liberec trénuje Michal Nekola. Správně je tedy možnost A.

Po jedné volné vstupence na úterní utkání vyhráli čtenáři Zuzana Šimková, Jiří Vopelka, Roman Veselý a Radek Schiessl. Blahopřejeme!

Po jedné volné vstupence na středeční utkání vyhráli čtenáři Marie Rodinová, Štěpánka Hnízdilová, Milan Nosek a Vlastimil Mertl. Blahopřejeme!

Štítky VK Jihostroj České Budějovice, VK Dukla Liberec, volejbal, Uniqa extraliga, finále, #Obhajoba2015

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.