Finance. Pro rozvoj města klíčová záležitost, samozřejmě nedílně s „osvíceností“ nebo „neosvíceností“ radních a zastupitelů. Platí to pro všechna města a platí to samozřejmě i pro Budějce.
Téma hospodaření s penězi z městského rozpočtu patří spolu s dopravou k nejsledovanějším, proto na jaře Budějčáky zneklidnily informace, že městská kasa je povážlivě vyprázdněná.
A také proto se Budějcká Drbna vydala za ekonomickým náměstkem primátora Miroslavem Jochem, aby zjistila, jaká je situace.
Pane náměstku, už se povedlo zaplnit městskou kasu?
„A ona snad byla někdy prázdná? O tom nic nevím!“
Na jaře se objevily informace o deficitu městského rozpočtu v souvislosti s problémy spojenými s pozastavením dotací na rekonstrukce komunikací a ZTV na různých místech města - například rekonstrukce ulic Skuherského, E. Beneše a dalších. Že byste o tom vy, ekonomický náměstek, nevěděl?
„Pokud myslíte tyto záležitosti, tak o nich samozřejmě vím, ale rozhodně nevedly k tomu, že by rozpočet byl deficitní, to opravdu nenastalo. Mimochodem, když zmiňujete problémy s proplácením investic na rekonstrukce z dotačních programů, bude hůř...“
Můžete být konkrétní?
„Jistě. Konkrétně jde o rekonstrukci oblasti Staroměstská, která už byla dokončena, realizace proběhla řádně, dotace ve výši 40 milionů byla také řádně proplacena, ale v současné době je pravděpodobné, že polovinu částky budeme muset - tím myslím město - vrátit. Důvod? Úřad Regionální rady ROP Jihozápad se zřejmě rozhodl být pilný, a proto provedl u této akce již třetí kontrolu.
Zatímco předchozí dvě byly zcela v pořádku, během třetí kontroly bylo shledáno opravdu závažné pochybení, a teď jsem záměrně ironický. V dokumentaci k celému projektu a dokumentaci o realizaci chybí jeden zásadní dokument - potvrzení o tom, že dodavatelská firma nemá vůči státu závazky na sociálním pojištění. Protože součástí vypsání veřejné zakázky byla i podmínka, že zúčastněné firmy musí doložit bezdlužnost vůči státu.
Firma, která byla vybrána, potvrzení doložila, bohužel, administrativní chybou nebyl dokument přiložen k celkové dokumentaci, a to je podle kontrolorů Úřadu Regionální rady důvodem odebrání dotace. Proti rozhodnutí se samozřejmě budeme bránit všemi dostupnými legislativními prostředky. Nechci to bagatelizovat, pořádek být musí, to ano, ale je otázkou, co je ještě důsledná kontrola a co už je spíš byrokracií.“
A kdyby muselo město dotaci vrátit, nezkomplikuje to další investice?
„Samozřejmě, že těch 20 milionů bychom mohli investovat do infrastruktury, do školství, ale to je otázka pro budoucnost. V současné době máme v rozpočtu poměrně velký objem financí, což je dáno tím, že některé plánované investiční akce byly pozastaveny kvůli nejasnostem kolem zákona o veřejných zakázkách, chybí k němu výklad, prováděcí manuál, a proto nejen my, ale pokud vím, tak i mnohá další města vyčkávají, aby vypsání veřejných zakázek nebylo v rozporu s metodikou a tedy v budoucnu zdrojem problémů. To jsme zase u té byrokracie.
Ještě doplním, že skutečně podle průběžného hodnocení rozpočtu, máme vyrovnanost příjmů a výdajů, mimo jiné i proto, že když se sestavoval na konci minulého roku rozpočet, ministerstvo pro místní rozvoj nám, respektive všem obcím a městům, doporučilo kalkulovat s tříprocentním propadem příjmů, a to v souvislosti s příjmy z daní. My jsme v radě města nakonec počítali s pětiprocentním deficitem, čímž jsme předešli problémům, které dnes v některých městech složitě řeší.“
V předchozím rozhovoru byly jedním z námětů i možné příjmy z prodeje městského nemovitého majetku. Jednou z možností byl prodej dvou budov v ulici Doktora Stejskala, které Budějčáci znají pod pojmem Savoy, i když v domech proslulá vinárna už dávno není. V jaké fázi vývoje je tato myšlenka?
„Zatím prodej realizován nebude, potenciální zájemce o zmíněný objekt, Milan Teplý, mi sdělil, že v nejbližších dvou letech o odkoupení domů neuvažuje. A nabídnout budovy k volnému prodeji nechceme, protože neznámý investor by mohl v objektu mít, teoreticky, podnikatelský záměr, který by s významem objektu i jeho lokalizací v centru města nemusel být v souladu.“
Od příjmů pojďme k výdajům, a to výdajům teprve plánovaným. Výstavba nové sportovní haly. Ozývají se hlasy, že město odložilo některé investice, například do školství, ale chce stavět halu pro volejbalový oddíl za 150 milionů. Přitom sportovní halu město má. Není nová hala luxus?
„Především je třeba říci, že Sportovní hala je už poněkud technicky zastaralá. Dalším argumentem je, že nově plánovaná hala nebude jen pro volejbalisty, vyplývá to už z názvu, který autoři projektu zvolili - Centrum halových sportů. To, že volejbalisté jsou reprezentanty města, jsou velmi úspěšní v mezinárodních soutěžích, je také třeba mluvit. Navíc, projekt počítá s halou multifunkční, která bude mít i zajímavě řešenou běžeckou dráhu a také menší halu pro sportovní tréninky a soutěže veřejnosti.
A pozor, podle projektu, ve kterém je s touto dispozicí počítáno, nebude výstavba haly stát 150, ale 256 milionů. O záměru jsme v radě hodně diskutovali, objevily se různé návrhy, které se týkaly i lokality, kde by měla hala být postavena. V podstatě existují tři alternativy - buď zbořit stávající objekt ´Sportovky´ a novou halu stavět na jejím místě, nebo využít prostor, kde měl být Free time park, nebo, třetí možnost, prostor bývalých čtyřdvorských kasáren, který revitalizujeme.
Můj názor je, že by nová hala měla být na tradičním místě, tedy tam, kde je hala teď, nebo v místě za Kauflandem. Je to takové logické doplnění sportovní ´čtyřky´ v jedné oblasti - zimního stadionu, plovárny, fotbalového stadionu a haly pro volejbal, florbal, basketbal a další sporty. Kde nakonec bude hala stát a jestli vůbec, to ukáže čas.“
Uvedl jste, že nová hala představuje potenciální investici 256 milionů, kterou je město ochotno zaplatit. Proč potom město není ochotno dát peníze na odkoupení Domu seniorů, jehož majitelé jsou v insolvenci a situace je řešena nabízením objektu, ve kterém žije 150 obyvatel - seniorů, do dražby?
„Tahle otázka má zdánlivě logiku, ale fakt jen zdánlivě. O situaci v Domě seniorů samozřejmě vím, chápu, že se obyvatelé ocitli v těžkém stresu a vím i to, že v Budějcích se objevují názory, že by město objekt mělo koupit, rozšířila by se tak kapacita městských zařízení pro seniory. Ale! Především cena, za kterou byl objekt dán do dražby, je neúměrně vysoká. Částka 300 milionů je nereálně nastavená. Konstatovali to realitní makléři a konstatuje to i zdravý rozum.
Je totiž nutné nezapomínat na to, že vlastnit a provozovat takové zařízení je finančně hodně náročné. A z dotací, které na sociální služby tohoto typu poskytuje stát, provoz udržet nelze. Znamená to tedy značné mandatorní výdaje. Přesto, pokud by došlo k adekvátnímu snížení ceny, určitě budu první, kdo návrh na projednávání v radě a zastupitelstvu předloží - a to není žádný populismus, to je prostě pohled ekonoma. A návrh na novou sportovní halu jsem nepředkládal.“
Budějcká Drbna děkuje za rozhovor.
ČTĚTE TAKÉ: Město pochybilo, ROP chce vrátit 20 milionů korun
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Souhlas, jenom si myslim, že by se spíš měla rapidně snížit každoroční dotace na divadlo. Za ušetřené peníze by se hala postavila jedna dvě, Ať si balet, nebo opera pronajmou divadlo jako každý jiný....to není nic proti umění, pouze se mi nelíbí, kolik financí to už spolykalo. V nové hale přeci bude také každý platit nájem.