sobota 27. listopadu 2021 Xenie

„KHL chceme vyhrát!“ vzkazuje z Moskvy Filip Novák

Ruská KHL je podle mnohých odborníků druhá nejkvalitnější hokejová liga na světě. A už dnes se v nejrozlehlejší zemi planety rozehraje play off, jehož vítěz získá Gagarinův pohár. Budějcká Drbna proto nažhavila dráty a spojila se s devětadvacetiletým budějckým obráncem Filipem Novákem, který už dvě sezony působí v Dynamu Moskva.

Tým z ruské metropole, ve kterém nastupují kromě Nováka ještě další čeští mistři světa z roku 2010 Marek Kvapil a Jakub Klepiš, odehrál základní část skvěle. Moskevští hokejisté obsadili skvělou bronzovou příčku s devítibodovou ztrátou na vítězný Traktor Čeljabinsk a na druhý SKA Petrohrad jim scházelo o bod méně. Za sebou v tabulce přitom dokázali nechat takové kluby, jako jsou celky z Magnitogorsku, Omsku, Kazaně, Ufy nebo Mytišči.

Základní část KHL skončila. Jaká byla pro Dynamo z vašeho pohledu? Třetí místo v tabulce celé soutěže s devítibodovou ztrátou na vítěze je podle mého názoru velmi solidní úspěch. Vnímáte to taky tak?

„Myslím si, že s výsledkem základní části jsme všichni spokojeni. Tuhle sezonu jsme odehráli velice stabilně, bez větších výkyvů, i když jsme měli docela rozsáhlou marodku, hlavně v obraně. Každopádně to beru z pohledu týmu jako úspěšný ročník.“

Při prvním pohledu do tabulky vás přitom nelze zařadit mezi týmy s nějak zvlášť produktivním útokem. Společně s vítězným Čeljabinskem ale máte druhou nejlepší obranu. Byla právě kvalitní defenziva základem úspěchu?

„To je asi jediná naše slabina, produktivita byla opravdu mizerná. Největší podíl na tom má naše hra v přesilové situaci. Ta se nám, až na pár výjimek, celou sezonu nedařila. Proto doufám, že se to v play off, kdy jsou přesilovky potřeba nejvíce, zlepší. Naopak hru v oslabení máme nejlepší v lize. Když se zeptáte každého trenéra, tak vám řekne, že obrana je základ.Hlavně tedy brankáři, které máme oba dva výborné.“

Když jsme spolu dělali v závěru listopadu rozhovor do tištěného občasníku Budějcké Drbny, ještě stále jste po vleklém zranění nebyl v optimální herní pohodě. Nyní už je všechno v pořádku?

„Bohužel v optimální pohodě jsem nebyl celou sezonu a nejsem ani momentálně. Neustále mě trápí problémy se zády, bohužel na vyléčení je třeba dlouhodobý klid, kterého se mi dostane až po sezoně. Na druhou stranu to není zranění, se kterým se nedá hrát. Někdy jsou prostě dobré a jindy špatné dny.“

Jako jeden z mála hráčů Dynama trávíte na ledě přes dvacet minut za zápas, navíc se v týmu řadíte mezi nejtrestanější hráče. Mají tyto dva statistické údaje nějakou souvislost?

„U obránců je automatické mít větší ice time, jelikož většina týmů hraje v zápase se šesti obránci, tím pádem se dostaneme na led více než útočníci. Tyto údaje jsou samozřejmě svázané, ale aby to způsobilo v průměru nějaký velký rozdíl, to ne. To bych musel být vylučovaný několikrát v každém zápase. Přiznávám, že někdy hraju na hranici pravidel, ale ne zákeřně a s úmyslem zranit. Ale musíte brát v úvahu, že tam mám i jeden desetiminutový trest za nesportovní chování. Rozhodčí špatně rozuměl mé ruštině a myslel si, že jsem mu zřejmě nadával.“ (směje se)

Za celou sezonu jste vsítil dvě branky. Vzpomenete si na ně, proti jakým to bylo soupeřům a z jakých situací padly?

„Jelikož nejsem žádný snajpr, tak se to pamatuje velice snadno. První gól byl proti Amuru Chabarovsk, v přesilovce střela z voleje z pravé strany útočné modré čáry. Druhou branku jsem dal Lvu Poprad, v přesilovce pět na tři, klasicky… zavřel jsem oči a vystřelil.“ (směje se)

Internet obletělo v minulých dnech video, kdy jste poslal v jednom ze soubojů k zemi rozhodčího. Můžete uvést na pravou míru, jak k celé situaci došlo?

„Byl jsem překvapený, jaký to vzbudilo zájem. Přitom k podobným situacím v hokeji dochází často, i když ne k tak razantním. Hodně lidí se mě ptalo, jestli jsem rozhodčího sestřelil schválně. Samozřejmě, že ne. Najížděl jsem si proti hráči, abych mu mohl dát bodyček, bohužel se tam nešikovně připletl rozhodčí, který na tom místě ani neměl co dělat. Takovéhle nečekané srážky jsou strašně nebezpečné. Jedno ze zlatých pravidel hokejového hráče je, že jakmile nečeká střet a je uvolněný, tak si koleduje o zranění. Nebo v případě, že se snaží uskočit či vyhnout. Často jsou z toho zranění kolen, ramen, hlavy a podobně. Proto jsem se do rozhodčího opřel, je to natrénovaný reflex, nic víc. Bude to znít blbě, ale radši ať to bolí jeho, než mě.“

Nyní vás čekají vyřazovací boje. Kdy začínáte a s jakým soupeřem se střetnete? Jakým se v Rusku hraje systémem?

„Už ve středu nás čeká první kolo play off proti běloruskému Dinamu Minsk. Je to velice kvalitní tým složený převážně z cizinců. České republice tam dělají čest trenér Sýkora a hráči Krajíček, Pivko a Irgl. Dále tam nastupují hráči z USA, Kanady, Finska, Slovenska a dalších zemí. Hrát proti Minsku nebude lehké, ale myslím si, že je přejedeme 4:1 na zápasy. To je ale jen odhad. (směje se) Jinak každé kolo se hraje na čtyři vítězné zápasy. KHL je dělená na dvě konference – západ a východ. První kolo je vlastně čtvrtfinále, týmy v konferenci hrají systémem první s osmým, druhý se sedmým, třetí se šestým a čtvrtý s pátým. Vítězové každé konference se pak ve finále KHL utkají o Gagarinův pohár.“

Dokážete odhadnout vaše šance v play off? Máte na to se dostat mezi čtyřku nejlepších, ne-li výš?

„Ambice jsou takové, že probojování se do finále konference je úspěch. Tam už automaticky máme minimálně bronz. Samozřejmě ale naším cílem je vyhrát Gagarin Cup, určitě na to máme!“

Už jste přemýšlel, co bude po sezoně? Ať už jde o váš osobní život či hokejovou kariéru. Zůstanete v Moskvě i v příštím soutěžním ročníku?

„Během léta si hlavně musím dát do pořádku již zmíněná záda. Takže mě čeká přísný odpočinek zřejmě u moře. (směje se) Minulý rok jsem nikde v teple nebyl, tak si to teď musím vynahradit. Rád bych se také více zapojil do chodu jedné budějcké firmy, zabývající se výrobou internetových stránek, kde jsem spolujednatelem. Také mě čeká tradiční letní příprava pod vedením trenéra Daniela Fekla, samozřejmě využiji Fitness 14, kde jsou ideální podmínky pro přípravu, ať už se to týká servisu, vybavení nebo odborníků.

V Dynamu Moskva mi končí smlouva, tak se v létě bude řešit, kde zakotvím příští sezonu. Už dvakrát jsem prodloužil smlouvu v průběhu rozjeté sezony, tentokrát si ale chci počkat i na nabídky z jiných týmů. Nebudu nikam chvátat, to jen v případě, že obdržím nabídku, která se nedá odmítnout.“ (směje se)

Foto: www.dynamo.ru

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.