O instalaci takzvaných knihobudek v Chrášťanech jsme vás informovali již ve čtvrtek. Jedná se o fenomén, který se šíří celým světem. Lidé si půjčují knihy, které následně buď vrátí, nebo dodají knihu jinou. Vše je jenom o svědomí jednotlivých čtenářů.
V Praze dokonce existuje organizace, díky které se na knihobudky mění vyřazené telefonní budky. Co bylo inspirací knihovně v Chrášťanech? Na otázky odpovídala knihovnice Jana Benešová.
Inspirovali jste se u ostatních miniknihovniček v České republice?
„Inspirovali jsme se díky našim sociálním sítím, na kterých jsme zaregistrovali projekt Little Free Library. To byl hlavní impuls...“
Jste poměrně aktivní knihovna...
„V rámci projektu Flynn Knihovna Carsen , který jsme si vymysleli v roce 2012, děláme postupné kroky k propagaci knihovny a čtení všeobecně... Viz naše rekonstrukce se studenty výtvarné školy nebo projekt e-knihy. Vše zapadá do kontextu naší knihovny a v rámci něho chceme knihovnu představit jako moderní instituci, která jde s dobou...“
Podoba budek vycházela z předlohy, nebo je to čistě vaše práce?
„Předlohu jsme čerpali hlavně ze zahraničí a dohodli jsme se, že zachováme podobu ptačí budky a zároveň v této chvíli probíhá oficiální registrace na webu Little Free Library v USA. To nám umožní dostat se na celosvětovou mapu podobných miniknihoven...“
Kdo budky vytvářel?
„Fyzicky budky vyráběli pánové Vladislav Pánek a Milan Kouba. Svého úkolu se zhostili výborně!“
Nemáte strach z vandalů? A také z toho, že si lidé knihy rozeberou, ale už je nevrátí?
„Ano, to byla naše největší obava, ale zhruba měsíční provoz nám zatím dokázal, že to s lidmi u nás není tak zlé. Budky jsou neporušeny a dokonce jsou doplňovány občany, dostáváme dary z jiných knihoven a od spisovatelů či nakladatelů a recipročně jim za to dáváme prostor na našich sociálních sítích, v knihovně a podobně. Určité procento knih se jistě nevrátí, ale my zase knihy doplníme a obměníme.“
Kolik knih se do budek vejde?
„Do knihovničky se vejde 30 až 50 knih. Záleží na jejich velikosti.“
Jsou vítány jakékoliv knihy?
„Zatím necenzurujeme druh knih, ovšem nejvíc vítány jsou knihy dětské, těch je akutní nedostatek. Snažíme se to řešit. Je to logické vzhledem k tomu, že dvě knihovničky jsou přímo u dětských hřišť a jedna u koupaliště.“
Myslíte si, že podobné projekty donutí lidi opět číst?
„Nemyslíme si, že by lidé nečetli, spíš je to další forma přiblížení knih k většímu počtu potencionálních čtenářů a knihobudky mají vlastně otevřeno 24 hodin denně pro každého... Naším cílem je spíš ukázat knihovnu jako moderní, progresivní zařízení, které neustrnulo v minulosti.“
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám