Malé městečko Kaplice na Českokrumlovsku se během sobotního večera proměnilo v jedno velké peklo plné démonických bytostí. Akce s názvem Krampuslauf má v Rakousku dlouholetou tradici a v Kaplici jsme ji mohli vidět již podruhé.
Krampus vznikl z německého slova krampas, což znamená neživá bytost. V době adventu chodily tyto masky vesnicemi a městy za rachotu zvonů, které měly připevněny za opaskem, kvůli odhánění zlých lidí.
V dnešní době se pořádají takzvané Krampuslaufy, kdy mezi sebou soutěží různé skupiny o nejlépe vyřezávanou masku, zpracovaný kostým i celkový projev skupiny.
Jak se tato alpská tradice dostala do jihočeské Kaplice, zjistila Budějcká Drbna od jednoho z organizátorů Stanislava Trse.
Jak se Krampuslauf dostal do Kaplice?
„Začalo to tak, že jsme se dali dohromady se skupinou Diabolos z malé obce Sandl, jejíž lauf, neboli běh, jsme v Rakousku viděli na vlastní oči. A tak tým kaplického kulturního a informačního centra přišel s nápadem, že bychom mohli podobnou akci udělat i u nás. Slovo dalo slovo a máme tu druhý ročník. V Rakousku je to dlouholetá tradice a už je okoukaná. Na krampusy chodí čím dál míň lidí, proto se s námi tato skupina ráda dala dohromady. My jsme jim připravili kolbiště a oni si zorganizovali ten běh.“
Jak se lišil druhý ročník od toho prvního?
„Vloni si rakouská skupina sama zvolila trasu, kterou chtěla jít s tím, že jsme na náměstí udělali prostor na show krampusů. Bohužel jsme nebyli připraveni na takovou masu lidí a byl problém jak s kázní návštěvníků, tak s tím, že show viděli jen šťastlivci v prvních řadách. Proto jsme ten druhý ročník vymysleli celkově jinak. Připravili jsme dlouhý okruh přes náměstí, kde byla cesta zatarasena. S krampusy chodila ochranka a byla tu také záchranka.“
Kolik letos vystoupilo krampusů?
„Na popud fotek z minulého roku zařídili Diabolos dvanáct skupin z různých částí Rakouska. V přepočtu na účinkující jich bylo okolo dvou set.“
A jak je to třeba ve velkých městech v Rakousku, třeba v Salzburgu?
„Tam proběhne třeba až tisíc masek. Salzburg je prestižní a velké město, kde to funguje už dlouho a v daleko větším měřítku. Jsou tam k vidění i alegorické vozy. Letos se nám podařilo mít už také dva vozíky a další rok, doufáme, jich bude ještě víc. Samozřejmě čím více lidí a vozů, tím větší jsou náklady na akci. Snad ale díky městu, které nás letos také podpořilo, to bude možné.“
Chystáte tedy třetí ročník?
„Samozřejmě. Chtěli bychom, aby se tato akce stala v Kaplici tradicí.“
Co je zajímavé na maskách, krom toho, že jsou opravdu ďábelské?
„Masky jsou tradičně vyráběny z lipového nebo borového dřeva a ručně malované. Dnes už se dělají i z kůží. Rohy jsou z muflonů, koz, kamzíků i beranů. Kožichy jsou šity z pravých kůží horských koz a ovcí, proto také jedna maska vychází kolem dvou tisíc euro i více. Masky jsou navíc pěkně těžké a vystoupení je docela náročné na fyzičku. Také nám tu tři krampusové-nováčci zkolabovali.“
Máme i my v Čechách nějaké skupiny krampusů?
„U nás je to stále ještě v plenkách, ale pár už jich existuje. Například pražská skupina je opravdu krásná. Nám se hlásily i české krampus skupiny, ale do průvodu jsme je nezařadili kvůli tomu, že spolupracujeme s Rakušany, kteří akci společně s námi pořádají. Nechtěli jsme jim do toho motat i naše krampusy. Chceme to spíše pojmout jako tu známou rakouskou tradici.“
Bylo tu hodně lidí jak z Českokrumlovska, tak i Budějcka a dokonce i z Prahy. Čím to?
„Měli jsme dobrou mediální podporu, ale nejvíce se informace šířila pomocí Facebooku. Dali jsme akci sdílet a do této chvíle tam bylo třicet tisíc liků a deset tisíc sdílení.“
Odhadujete, kolik tu bylo asi tak lidí?
„Rakušané, kteří ten průvod šli, ze zkušenosti odhadují tak kolem šesti až sedmi tisíc. Ale přesně vám to říci nemohu, protože se nevybíralo vstupné.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.