Počasí dnes7 °C, zítra10 °C
Středa 24. dubna 2024  |  Svátek má Jiří
Bez reklam

Miroslav Joch: Rozpočet města na příští rok je zatím o hledání kompromisů.

„Celkový dluh města činí aktuálně 750 milionů korun. A 700 milionů je už nyní v požadavcích na investice na příští rok.“ Dvě věty, které zazněly v prvním rozhovoru s náměstkem primátora pro ekonomiku a majetek města Miroslavem Jochem. Dvě věty, které se staly inspirací a důvodem rozhovoru druhého...

Pane náměstku, výše dluhu 750 milionů, kterou jste uvedl v předchozím rozhovoru, nepochybně mnoho Budějčáků překvapí. Jak tento dluh vznikl?
„Dluh, nebo přesněji, rozpočtový schodek, samozřejmě nevznikl náhle, ale v průběhu let, nutností investovat do finančně nákladných akcí. Jako příklad uvedu Budvar arénu, do které bylo investováno 340 milionů, finančně nákladná byla realizace úpravny vody, rekonstrukce ČOV, další vysoké investice si vyžádaly rekonstrukce komunikací. Postupně všechny tyto akce splácíme, pochopitelně se od toho odvíjí  velké zvažování dalších nutných investic. Právě v současné době pracujeme na přípravě rozpočtu na příští rok, scházím se se všemi vedoucími odborů a hodnotíme nejdůležitější výdaje, vedeme diskusi v radě města, hledáme úsporná opatření.“

Pojem „dluh“ máme v podvědomí spojen se špatným hospodařením. Platí to i v případě „budějckého“ městského dluhu?
„Nemyslím. Ten původní model, který vycházel z využití dotací a financování prioritních akcí z fondů EU, který vymysleli a aplikovali v minulém volebním období kolegové z ODS, ten model byl dobrý a byl funkční. Až do doby, kdy byly dotace z ROP Jihozápad pozastaveny a původně plánované schéma bylo přerušeno. To schéma bylo postaveno na principu čerpání financí z úvěru, který poskytla banka s tím, že až bude konkrétní akce dokončena a profinancována v odpovídající procentuální částce z dotací, bude vyčerpaný úvěr z dotace splacen. Pozastavení dotací to zkomplikovalo a museli jsme učinit taková úsporná opatření, díky kterým se nám daří dluh, nebo, chcete-li, úvěr splácet, ale ne radikálně snižovat “

Zmínil jste zvažování dalších investic, nutnost šetřit. Jak s tím koresponduje například záměr vyhovět žádosti HC Mountfield o neinvestiční dotaci 5 milionů korun? Není to vzhledem k finanční situaci města luxus?
„Záleží na úhlu pohledu. Žádosti funkcionářů HC Mountfield o různé formy podpory ze strany města řešíme v radě města už delší dobu. Otázka je, jestli má město podpořit  činnost, která baví a zajímá ročně 140 000 lidí, to je počet fanoušků, kteří na hokejová utkání přijdou. Dobře, polovina z nich není z Budějovic, ale minimálně 70 000 obyvatel našeho města na ten hokej jde, je pro ně zábavou a když se baví v Budvar aréně, tak nám třeba nedělají nepořádek na ulicích. My jsme v radě o žádosti HC Mountfield diskutovali, zazněly různé názory, pan primátor Thoma se přikláněl k tomu, abychom poskytli hokejistům třeba ledové plochy zadarmo a další finanční výhody. Můj názor je – ano, dejme jim 5 milionů korun, ale ať platí za pronájmy ledu a další služby jako všichni ostatní, narovnejme ty ekonomické vztahy. Klíčovou roli by měla sehrát i garance ze strany vlastníků HC Mountfield, že nedojde k odchodu extraligového hokeje z Českých Budějovic. Konečné rozhodnutí bude na zítřejším zastupitelstvu.“ ( rozhovor s.p. Jochem probíhal 12. října 2011, den před jednáním zastupitelstva. Zastupitelstvo 13.10. 2011 pověřilo radu města vypracováním návrhu možností podpory  HC Mountfield, věc bude projednávána na dalším jednání zastupitelstva 10.11.2011, pozn. aut.)
.

Má  město kromě úsporných opatření možnost takových příjmů, které by mohly částečně rozpočtový schodek snížit? V minulém rozhovoru jsme mluvili o možném prodeji domu na nábřeží Malše ( bývalý Savoy), je v plánu prodej i dalších nemovitostí z majetku města? Nehrozí – v nadsázce – třeba prodej Černé věže?
„V hledání finančních rezerv města samozřejmě zvažujeme různé možnosti, ale prodej Černé věže určitě nehrozí! Čistě hypoteticky – pokud by někdo chtěl koupit Černou věž, pak by si musel dát žádost o koupi nemovitosti a ta by byla řádně projednána, byl by dodržen standardní postup. Rozhodnutí o případném prodeji – a zdůrazňuji, že pořád jsme v teoretické rovině – by pak bylo rozhodnutím rady a zastupitelstva. Vaši otázku beru opravdu jako nadsázku, to konstatuji, abych předešel spekulacím, že Joch chce prodat Černou věž. Nechce a nic takového ani v plánu není.“

Samozřejmě, prodej budějcké dominanty by měl fatální politické důsledky. Negaci voličů, ztrátu postu náměstka a křesla v radě. Je to důvod, proč byste Černou věž neprodal?
„Ne. Na funkci náměstka určitě nelpím. Dělám ji na maximum, jsem tady v kanceláři denně do večera, někdy i o víkendu, pracuji skoro nepřetržitě, to ani jinak nejde, ale rozhodně by se mi bez náměstkování nesložil svět. Dost často si tady právě o víkendu uklidím stůl a vyřídím resty, abych mohl mít pocit, že mohu klidně odejít od stolu a skončit. Kdykoliv. Mám dál svou firmu, kterou jsem měl v době před volbami a i když jí věnuju ve srovnání s tehdejší dobou minimum času, funguje, takže bych se měl kam vrátit. Je to dobrý pocit, dává mi možnost určitého nadhledu a celkem svobodného rozhodování i v kontroverzních záležitostech, mohu se rozhodovat a jednat bez svazujícího pocitu obav o to, že přijdu o křeslo náměstka. Vrátím se ale k vaší původní otázce. Město rezervy v majetku má. Jako příklad uvedu pozemky v lokalitě Švábova Hrádku. Tam má pozemky  města pronajaty do roku 2035, za 300 korun ročně, sdružení Golf klub České Budějovice. Před časem jsem s nimi jednal, protože tyto pozemky jsou jedny z mála, které Budějovice vlastní a které by mohly být prodány, třeba pro výstavbu rodinných domů. Odhadem by prodej pozemků mohl do městské kasy přinést 50 milionů korun. Lidé z Golf klubu na jednání řekli, že do úprav areálu investovali devět milionů korun a pokud by se měli pronájmu vzdát, tak za odpovídající částku. Tím naše komunikace zatím skončila. Uvádím to jako příklad, že majetkové vztahy a poměry města mohou být nebo jsou někdy poměrně komplikované a není úplně jednoduché říci – město potřebuje peníze, tak něco prodáme. Vždy je ve hře hodně okolností a hodně pro a proti..“

Bude komplikovaný i plán investic na příští rok? Co bude prioritou rozpočtu Města České Budějovice?
„Zatím je vše ve fázi diskusí, příprav a hledání optimálních řešení a priorit. Hodnotíme, co realizováno být musí, at´ už kvůli akutnímu stavu, nebo kvůli nutnosti dodržet investiční nebo dotační podmínky. Je to o kompromisech. Samozřejmě, že všichni, kteří přichází s různými požadavky, považují právě ty své za nejdůležitější a snaží se je prosazovat. Zatím je tedy v plánu investic jednou z nejvyšších čáska 35 587 000,- , určená na stavební akce a úpravy v budějovických školách, navíc mimo tuto částku je v plánu 8 100 000,- na zateplení ZŠ Pohůrecká. 16 milionů dáme do rekonstrukce Pekárenské ulice, 7 milionů na vybudování cyklotras, 25 milionů na rekonstrukci Všesportovní haly, velká část z rozpočtu bude investována do rekonstrukcí komunikací, další velká část půjde na regeneraci sídliště Máj. Zatím celková výše plánovaných investic činí 700 milionů korun. Jaký bude konečný výsledek a jaké akce budou nakonec zainvestovány a realizovány, to rozhodne rada města a zastupitelstvo. Ale ať rozhodne, jak rozhodne, bude to hlavně výsledek kompromisů a hodně pragmatických řešení.“

Pane náměstku, děkuji za rozhovor a váš čas.

Štítky Miroslav Joch, rozhovor, investice, dotace, Mountfield Hradec Králové, České Budějovice, Budvar aréna, Evropská unie, ODS, Černá věž

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hawky

Opět pochvala. Konkrétní, věcné odpovědi. Hodné následování....

Pátek, 21. října 2011, 14:05Odpovědět

Miroslav Joch: Rozpočet města na příští rok je zatím o hledání kompromisů.  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.