Počasí dnes11 °C, zítra7 °C
Neděle 24. listopadu 2024  |  Svátek má Emílie
Bez reklam

Prohibice udělala z konopí strašáka, míní Gabrielová

Marihuana je neustále diskutabilním tématem, o kterém už bylo napsáno i řečeno mnoho. Přesto Budějcká Drbna oslovila Hanu Gabrielovou, která se zabývá pěstováním konopí a jeho dalším zpracováním, protože je přesvědčena o jeho blahodárném působení na lidskou psychiku.

Proč jste se začala zajímat o konopí?

„Studovala jsem Zemědělskou fakultu Jihočeské univerzity a v prváku dostala za úkol vypracovat seminární práci o nějaké zemědělské plodině. Vybrala jsem si konopí, neb se mi v té době dostala do rukou kniha Jacka Herera, která pojednává o jeho historii a využití v USA. Jeho potenciál mi doslova vyrazil dech, protože do té doby jsem slyšela o konopí jen od přátel, co ho kouřili nebo z něj maximálně dělali masti. Prozkoumat, jaké jsou možnosti pěstování konopí a jeho využití u nás, byla tedy velká výzva i dobrodružství zároveň. Od té doby, čím víc se o konopí dozvídám, tím víc mě překvapuje, jak málo toho o této báječné rostlině víme a přesto, nebo právě proto, jsme si její užívání zakázali.“

Jaké máte zkušenosti s účinky konopí na zdraví lidí?

„Osobní zkušenosti mám s konopnými mastmi na léčení různých bolestivých stavů či poranění kůže, které dokáže rychle zahojit. V mém okolí se nachází lidé, kteří využívají konopí pro zmírnění příznaků roztroušené sklerózy či nepříjemných stavů projevujících se jako důsledek chemoterapie. Řadě lidem pomohla konopná mast vyřešit problémy s atopickým ekzémem či lupenkou. Ten výčet pozitivních zkušeností lidí, s kterými jsem se za posledních 15 let v souvislosti s léčebnými účinky konopí setkala, by vydal na několikastránkový článek.“ (směje se)

Můžete vyjmenovat nemoci, které pomáhá konopí léčit?

„Kromě výše zmíněné roztroušené sklerózy snižuje konopí nitrooční tlak, a proto se používá při léčbě zeleného zákalu. Konopí podporuje chuť k jídlu, čehož se využívá při léčbě anorexie i projevech nechutenství, které bývají doprovodným příznakem některých závažných onemocnění.“

Jaké látky jsou v konopí léčivé?

„Pryskyřice samičích květenství konopí obsahuje látky nazývané cannabinoidy, kterých je zhruba něco přes stovku. Popsané účinky jsou u asi nejznámějšího psychoaktivního a zákonem zakázaného tetrahydrocanabinolu, to znamená THC, a dnes je stále více diskutovanou látkou CBD, neboli cannabidiol, u něhož byla zaznamenána schopnost omezovat růst zhoubných nádorů v mozku. Léčivé z konopí nejsou však jen cannabinoidy, ale i produkty vyráběné z konopného semínka, které obsahuje kompletní spektrum esenciálních aminokyselin a navíc cenné omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, navíc v ideálním poměru pro tělo. Nejen díky bohatým nutričním vlastnostem, ale pozitivnímu vlivu na lidskou pokožku, se stal konopný olej součástí českého lékopisu. Kosmetické firmy ho často a rády přidávají do svých produktů, neboť zvyšuje působení ostatních látek v produktech.“

Jaký je rozdíl mezi technickým konopím a marihuanou?

„Technické konopí jsou výběrovým šlechtěním získané odrůdy konopí, které mají snížený obsah THC na úroveň 0,2% a jsou zalistovány v seznamu povolených odrůd Evropské unie. Díky tomu je mohou zemědělci pěstovat pro produkci semene či stonku, ze kterého je získáváno vlákno a dřevitá část stonku, pazdeří, které se využívá pro stavbu přírodních domů.

Pojem marihuana ‚vynalezli‘ v USA ve 30. letech minulého století v době kampaně proti konopí, kam se dostávalo s přistěhovalci z Mexika. Ti je běžně užívali pro uvolnění a relaxaci, především kouřením, což se nelíbilo křesťanské konzervativní střední vrstvě pracujícího obyvatelstva tehdejší Ameriky.

Tehdy i dnes představuje marihuana především vrcholík samičího květenství konopí obsahující pryskyřici, která dále obsahuje již zmiňované cannabinoidy. Jelikož je konopí dvoudomou rostlinou, tak samčí rostliny plní u konopí pouze reprodukční funkci. Produkují pyl pro oplodnění květů samičích rostlin a po odkvětu zhruba v červenci odumírají, protože tím naplnili svou biologickou povinnost. Většina technických odrůd konopí proto byla vyšlechtěna jako jednodomé kultivary, aby docházelo k rovnoměrnému dozrávání stonku a vyššímu výnosu semene.“

Co říkáte na zneužívání konopí jako drogy?

„Osobně konopí jako drogu ve smyslu nebezpečné látky nevnímám, protože vím, že je to velice užitečná rostlina. Zneužití konopí připisuji spíše těm, kteří vymysleli jeho zákaz, než těm, co ho užívají. Ti podle mě zneužili konopí ve prospěch protidrogové represe a buzerace lidí ještě předtím, než lidstvo stihlo konopí a jeho účinky na lidský organizmus poznat. Zákazem konopí se značně omezil a zpozdil výzkum léčivých účinků konopí i využití jeho potenciálu v mnoha odvětvích průmyslu.“

Byla jste aktivní členkou občanského sdružení Legalizace. Myslíte, že legalizováním by se nezvedl počet kuřáků marihuany?

„Tento mýtus boří příklad holandské zkušenosti, kde je konopí dostupné díky existenci coffee shopů, a počet uživatelů konopí v této zemi rozhodně nepatří mezi nejvyšší v Evropě ani kvůli tomu nijak nenarostl. Na drogy obecně lze spíše uplatnit rčení, že zakázané ovoce chutná nejlépe. Legalizace konopí by určitě zlepšila jeho dostupnost pacientům.“

Potýkáte se i s lidmi, kteří jsou proti používání konopí?

„Prohibice udělala z konopí strašáka a nebezpečnou drogu a téměř celá společnost tak konopí vnímá. Jeho tradiční využití a historický význam skončily v propadlišti dějin a vzpomenou na něj už jen naše babičky či ta část veřejnosti, která se o konopí zajímá. Na školách se bohužel o konopí jako hospodářské rostlině žáci neučí a média přinášejí povětšinou zprávy jen tu a tam o objevení nelegální pěstírny konopí. Předsudky vůči konopí a neznalost skutečného potenciálu této rostliny sice s pozitivní zkušenosti lidí s konopnými produkty částečně mizí, je to však běh na dlouhou trať. Přesto se zákazníci do našeho obchodu v Budějcích, kde nabízíme konopné produkty, vracejí. A ti, co s jejich užíváním začali, jsou až tak spokojeni, že je doporučují svým známým.“

Štítky Hana Gabrielová, konopí, marihuana, rostliny, USA, Drbna.cz, Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity, Evropská unie, Mexiko, Evropa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Prohibice udělala z konopí strašáka, míní Gabrielová  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.