Počasí dnes12 °C, zítra12 °C
Neděle 3. března 2024  |  Svátek má Kamil
Bez reklam

Reprezentační kouč Jan Svoboda se na angažmá v Jihostroji těší

České Budějovice - Už na začátku letošního play off extraligy volejbalistů vyplavala na povrch informace o výměně trenérů. Úspěšného kouče Petra Broma nahradí po pěti letech reprezentační lodivod Jan Svoboda z Příbrami. Ve své nové práci by se měl objevit na začátku června, ještě předtím si našel chvíli na dotazy BD.

Nejprve se zeptám, kdy vás začneme potkávat v Budějovicích u sportovní haly?

Přiznám se, že dokud jsme hráli, komunikovali jsme  s vedením Budějovic po telefonu. Teď jsem čekal, až Budějovice dohrají. Jednání se intenzivně vedou, hlavně o složení družstva. Předpokládám, že se tam  objevím na chvíli už teď v květnu, pak tam budu také na začátku června. Chci vědět, kolik lidí je k dispozici na tréninky, protože  tým má ještě nějaký program, bude jezdit do lázní a podobně. Kdyby byla možnost, možná bych pracoval v červnu s hráči, kteří neodjedou domů a zůstanou na tréninky

Těšíte se do jihočeské metropole?

Samozřejmě se upřímně těším. Musím říci, že mě nabídka potěšila. Vždycky přijde nějaká nová práce, nás trenéry to potkává, ať už dobrovolně nebo nedobrovolně, poměrně často. Málokdo vydrží u týmu deset let. Vždy přijde nový impulz pro mužstvo i trenéra. Takže se opravdu těším.

Měl jste ještě jiné nabídky? Proč jste si vybral Jihostroj?

Přiznám se, že jsem měl hodně nabídek po skončení mistrovství světa v Itálii. Tam se spustila jakási lavina pod dojmem našeho výsledku v Itálii, ozvalo se více družstev. Byl jsem ale vázán smlouvou v Příbrami. Uvažoval jsem vážně o zahraničí, to bylo krátce před Vánocemi, znamenalo by to ale odejít z týdne na týden, to jsem zamítl. Až na  nabídku z Budějovic  jsem kývl.

Kdy vás poprvé kontaktovalo vedení jihočeského klubu?

Teď přesně nevím. Myslím, že někdy v březnu.

Váhal jste?

Nechal jsem si čas na rozmyšlenou. Mohl jsem pokračovat v Příbarmi, ale končila mi smlouva.  Myslím, že bychom se na dalším pokračování dohodli, ale hodně jsem přemýšlel. Přece jen do Příbrami jsem dojížděl, bydlím totiž v Praze.  Bylo jasné, že Budějovice jsou štací na přestěhování. Mám malé děti, poradili jsme se doma a v podstatě jsme se dohodli během pár dní...

A rodina tu bude pobývat s vámi?

Nakonec jsme se rozhodli, že tu budu sám. Mám dva kluky, tři a deset let,  takže zkusíme první rok, jak to bude fungovat. Když to bude neúnosné, snažil bych se je sem přestěhovat.

Na kolik let jste podepsal s klubem smlouvu?

Tak to ještě není dojednané. Jednáme o dlouhodobé smlouvě, byl bych rád, kdyby byla tak  na pět let.....

Čeká vás nelehký úkol po převzetí kormidla po trenéru Petru Bromovi, souhlasíte?

Určitě to bude hodně těžké. Budějovice jsou v české historii nejúspěšnějším družstvem, pravděpodobně s největším rozpočtem a nejlepšími hráči. Mě těší, že si Budějovice vybírají dobré trenéry, ctím práci, kterou tu odvedli všichni přede mnou. I z toho důvodu mě nabídka potěšila, že jsem byl další v řadě. Druhou věcí je, že  v posledních letech byly suverénní Budějovice, teď oslavily titul, je jasné, že se očekává, že  budou chtít  pokračovat ve stejném duchu. A ambice vedení jsou nyní ještě větší, směřují dál do Evropy. Očekávám velký tlak na mou osobu. I na družstvo.

Nemáte trošku obavy?

S tím člověk počítá. Je rozdíl, jestli jdete do desátého nebo do prvního týmu. Tlaku se ale nebojím, měl jsem možnost pracovat s družstvem, které patří na  konec tabulky a předtím jsem pět let byl v Kladně, které hrálo jen o tituly a Ligu mistrů. Už jsem poznal práci tam i tam, tlak v národním mužstvu, to se ani nedá srovnat. Takže se nebojím, ale očekávám velký tlak.

Prezident  klubu Jan Diviš má plány hrát moderně a dostat se mezi evropskou špičku, splníte mu jeho cíl?

Zeptejme se v květnu příštího roku. Ale samozřejmě vedení něco očekává, nejde změnit tvář týmu ze dne na den. Některé věci se změnit musejí, také až asi z poloviny projde proměnou družstvo, to je velký zásah. Uvidíme, kdo přijde a kdo odejde. Od toho se vše bude vyvíjet. Každý trenér něco prosazuje, ale musí respektovat sílu týmu. Vždy jsou možnosti limitované složením kádru. Takže čekám, jak dopadnou jednání.

Máte podíl na skládání týmu? Prý jste měl za úkol oslovit hráče reprezentačního celku s nabídkou hrát za Jihostroj, je to pravda?

Podíl mám, snažím se některé hráče vytipovat a doporučit, moje práce není dojednávat a vyladit smlouvy, to je práce manažera a prezidenta. I oni mají své vize, jde v určitých věcech o kompromisy, zda se shodneme na hráčích a složení.

Prozradíte některá zvučná jména, která by se měla objevit v příští sezoně na českobudějovické palubovce? Hovoří se o příchodu reprezentantů Popelky, Novotného či Hudečka...

Jména zatím prozrazovat nebudu. Hráči, kterých se to týká, se kterými se jedná, ještě třeba hrají v zahraničí. A jsou pod smlouvami, nechci je tím nikterak ovlivnit. Jednu věc mohu potvrdit: můj návrh byl, aby se omladilo mužstvo. Rád bych pracoval s mladšími hráči a postupně je do týmu zabudoval. Nejde ale hrát jen s mladými, jsou potřeba i zkušení, například tito navrátilci. Dokázal bych si představit v týmu více těch mladších.  

Vezmete si do Českých Budějovic někoho z příbramských Kocourů, které jste trénoval?

Nikoho.  Ale vím, že s někým vedou Budějovice jednání už tři roky. Jestli se to podaří, je možné, že se objeví. To je ale stará věc,  není z mého popudu.

Myslíte blokaře Kriška, který poměrně dost trápil Jihostroj v semifinále?

Ano, toho mám na mysli.

A co současné opory jihočeského celku, zaujaly vás jejich výkony? Má někdo šanci dostat se do reprezentace?

Šanci někteří mají. Jsem povinen nominovat 22 hráčů, ze kterých pak vzejde konečná dvanáctka pro mistrovství Evropy. Ale na to je ještě hodně času, ještě sleduji dál výkony hráčů v zahraničí. Teď nedávno jsem byl na finále německé ligy mezi Berlínem a Friedrichshafenem. Mám vytipovanou třicítku volejbalistů, kteří mají šanci na nominaci.

Prozradíte, kdo konkrétně vás zaujal a má onu šanci dostat se do reprezentačního výběru?

Tak líbily se mi výkony Juračky, blokaře Macha. To jsou lidé, kteří, myslím, mají šanci do reprezentace nakouknout nebo se do ní v brzké době dostat.

Jak bude vůbec vypadat váš pracovní rozvrh? Máte na starost národní tým i ten mistrovský. Budete pendlovat mezi oběma?

Objevím se v Budějovicích v červnu, uvidíme, jak se domluvíme. Od 20. června až do 13. září máme reprezentační  blok, pracujeme v režimu pracovních týdnů. Víkendy budu plně věnovat Jihostroji. Dohoda je taková, že budu sledovat přípravu zvenku a řídit ji trochu přes asistenta Standu Pochopa. Naplno se pak připojím k budějovickému týmu někdy ve druhém týdnu v září.  

Dočkáme se nějakých změn ve hře?  Budete přepisovat rukopis trenéra Petra Broma?

Není třeba kritizovat předchozí hru. Trenér Petr Brom si družstvo řídil podle složení a jak se mu to zdálo nejvýhodnější. To je základ toho, co družstvo může hrát. Nemůžete hrát rychlou střelbu, pokud nemáte nahrávače nebo smečaře, kteří to zvládnou. S tím se můžeme potýkat i v reprezentaci. Pak se musí od toho  ustoupit nebo vybrat jiní hráči. Často se tu mluví o útoku ze zóny šest, tedy pipe, ale když nejsou hráči, nejde ho hrát. Ale je toho více.  Agresivita na servisu, kdo skáče a kdo dává plachtící podání a podobně. To je věc trenéra, aby poznal, na co kdo má a podle toho si vybíral, co s týmem může hrát. Budu se snažit prosadit věci, které se ve světě hrají a nedá se bez nich obejít.

Jaká pro vás vůbec byla sezona v Příbrami? Čtvrté místo je určitě výborný výsledek, že?

Když budu hodnotit obecně, sezona byla úspěšná. Nemůžeme se rovnat k týmům, jakými jsou Zlín, Ostrava nebo Budějovice. Tím, že jsme za sebou nechali několik silnějších družstev, je pro nás úspěch. Čtvrté místo je pro Příbram úspěch. Mrzí mě, že jsme to nedotáhli v boji o třetí místo do úplného konce, aby to cinklo, ale se Zlínem jsme ani jednou  v sezoně nevyhráli. Kvalitativně byli Zlínští lepší, v boji o bronz rozhodly domácí zápasy.

Autor: CardaR

ČTĚTE TAKÉ:

Rozhovor s prezidentem Jihostroje Janem Divišem 

JAHODO DĚKUJEME!!!

Jihostroj má další titul!

Rozhovor s nahrávačem Jihostroje Michalem Sládečkem

Štítky České Budějovice, Jihostroj, Jan Svoboda, trenér, Příbram, reprezentace, Jan Diviš, Itálie, Evropa, Liga mistrů UEFA

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Matoušek

Jen ty děti bych vzal asi s sebou....přeci jen..zázemí, je zázemí...

Úterý, 10. května 2011, 10:29Odpovědět

Hawky

Nezbývá než se opravdu těšit na novou sezonu. Tak vítejte trenére....

Úterý, 10. května 2011, 08:26Odpovědět

Reprezentační kouč Jan Svoboda se na angažmá v Jihostroji těší  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.