Počasí dnes25 °C, zítra23 °C
Čtvrtek 1. června 2023  |  Svátek má Laura

Reprezentant Radek Mach si odskočil z přípravy do Budějc, do Itálie ho nevzali

Na skok se objevil v Budějcích blokař Jihostroje Radek Mach (26). V reprezentaci dostal volno, a tak se týden připravoval s mistrovským celkem v domácím prostředí. Už v pondělí ale vyrazil do Olomouce na pokračování přípravy českého národního týmu, jehož dovednosti a formu piluje nový českobudějovický trenér Jan Svoboda.

Radku, jak to, že jsi neodjel s nároďákem na turnaj do Itálie a místo toho tady trénuješ s klukama z Jihostroje?
Jsem tu proto, že trenér Svoboda teď na turnaj v Itálii chtěl vidět všechny hráče v akci. Nebo spíš ty, kteří předtím moc nehráli. Bylo mi řečeno, že třeba blokař Aleš Holubec nedostal v Bulharsku šanci. Já jí dostal dost, něco jsem si odehrál, díky tomu jsem dostal volno. Že prý nemá cenu, abych s nimi do Itálie jezdil.

Takže na turnaji v Bulharsku, kde jste se utkali s domácími a Francií, jste si zahrál dost? Proto tě nevzali s sebou?
Tam to bylo takové hození do vody. Bulhaři jsou dost dobří, takže pro mě to byly dost těžký zápasy. Odehrál jsem vlastně celé utkání, proti Francii set a dost jsme ve zbytku střídal. Zahrál jsem si opravdu poměrně dost. Bulhaři jsou evropská špička, bylo to o něčem jiném než třeba s Kanadou. Hrají o dost rychleji, o dost výš...ale je to dobrá zkušenost. 

Jak vidíš své šance na mistrovství Evropy, které pořádá Česko spolu s Rakouskem?
Šance...nevím, to nedokážu říct. Mám ale dobrý pocit z trenéra, že mi dal šanci, komunikuje se mnou... Neříkám, že jsem předvedl něco úžasného, ale volejbal je rychlejší, je to výš, jiný volejbal než v české lize. Jsem rád, že jsem vůbec tuhle šanci dostal. Něco jsem odehrál, teď záleží na trenérovi, jestli si myslí, že jsem týmu něco platný. A budu rád, i když mě vezme na šampionát do čtverečku pro náhradníky. A pak se podívat na blok nebo podání, prostě na pár výměn na hřiště, to by bylo fajn.  Ale jako nováček si myslím, že takovou důvěru mít nebudu. Být ve dvanáctce bude dobré, hlavně nechci koukat na kluky z tribuny.

Ještě nedávno jsi své nynější reprezentační kolegy sledoval jen v televizi, nyní s nimi budeš zřejmě bojovat o evropské medaile. Těšíš se na tuto akci před domácím publikem?
I díky tomu, že se hraje doma,  je to pro mě o mnoho těžší. Na tým je větší tlak, je třeba být do pátého místa. To znamená postup ze skupiny a pak něco ještě vyhrát. Je před námi velký cíl. Mně osobně to motivuje dost. Jak jsem řkal, jsem nováček, navíc babičky, kamarádi, všichni se chtějí dívat.

Během přestávky jsi se tedy připojil k tvým spoluhráčům v Jihostroji?
Týden jsem trénoval s klukama, absolvoval jsem tréninky, především ty běhací s míči a posilovnou. Řídil jsem se tím, co mi trenér Svoboda řekl, že mám dělat.

Trenér Jan Svoboda vede reprezentaci i Jihostroj. Tví spoluhráči z Budějc říkali, že v přípravě dělají to, co nároďák. Je to pravda? Máš už za sebou to, co absolvuj teď?
No tak já za sebou mám to, co se týče fyzična. Co teď kluci dělali s míči, to jsme dělali trochu jinak. Na každém týmu se odrazí rukopis trenéra, asistent Standa Pochop do toho dával nové prvky, takže uplně to samé to není. Není to tak, že bych se u něčeho nudil. Měl jsem si sáhnout na míče, jsem rád, že jsem si mohl s klukama tady zatrénovat.

A už se těšíš na extraligovou sezonu?
Po návratu do Budějc mi problesklo hlavou, že bych byl rád, kdyby už začala sezona. Všichni by byli rádi. Bez klubového volejbalu jsme byli dlouho, já se na ni těším moc.

Co říkáš na nové spoluhráče?
Všichni jsou v pohodě, já s tím nemám problém.

Co tě čeká nyní v reprezentaci?
V pondělí jedeme do Olomouce. Úkolem je totiž nahrát a natrénovat hodně ve velkých halách. Vše je teď zaměřeno na to, aby se sehrála základní osa týmu, aby hráli hodně spolu. Abychom věděli, na čem jsme. Ve čtvrtek jedeme do Polska, sehrajeme tři kvalitní zápasy s domácími, Ruskem a Itálií.

To budou hodně těžké zápasy se světovou elitou. Určitě velký zážitek...
To určitě, s takovými týmy se nehraje každý den. Kluci už tam byli loni, je to nějaký memoriál, velice kvalitně obsazený. Víceméně je to jedna z posledních ostrých zkoušek před Evropou.

Radku díky za rozhovor a ať se daří v reprezentaci i v Jihostroji!

Autoři

Štítky České Budějovice, Radek Mach, Itálie, trenér, Jihostroj, Jan Svoboda, reprezentace, Olomouc, volejbal, Bulharsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.