Počasí dnes23 °C, zítra24 °C
Pondělí 22. července 2024  |  Svátek má Magdaléna
Bez reklam

V Branišovském lese zjistili faktické a silné výkyvy v elektromagnetickém poli

Před dvěma týdny vám Budějcká Drbna přinesla první část rozhovoru s českobudějovickým Paranormal týmem, ve které se věnovala hlavně jeho představení. Ve druhé části se již zaměřuje na konkrétní případy, jako je Branišovský les, táborská Rybárna či židovský hřbitov v Budějcích.

ČTĚTE TAKÉ: Paranormal tým: Víra v posmrtný život tu bude vždy

Na otázky odpovídal zakladatel a koordinátor týmu Ondřej Bezouška.

Nejznámějším duchařským místem v budějckém regionu je bezesporu Branišovský les. Proč tomu tak je?
Důvody, proč je Branišovský les jedním z nejznámějších strašidelných lesů v České republice, můžeme hledat ve vícero důvodech. Zaprvé: Jedná se o místo opředené tajuplnými a záhadnými příběhy. Zadruhé: Tyto příběhy se dostaly do širšího povědomí skrze masmédia. Zatřetí: Z našich výzkumů v tomto lese jsme zjistili faktické a velice silné výkyvy v elektromagnetickém poli, které mohou stát též za tísnivou atmosférou, kterou zde někteří, hlavně citliví, lidé prožívají.

Ano, setkal jsem se již s mnoha názory, že se v Branišovském lese lidé cítí „nesví“. Nemůže to být ale i tím, že si tento pocit zkrátka vsugerovali?
Stres a strach je reakce organizmu na nějaké ohrožení. Tato reakce může být spuštěna klidně abstraktním podnětem. Pokud bych vám řekl, že vás při procházce se psem přepadnu a okradu, určitě dané venčení budete prožívat odlišně, než by proběhlo bez mé intervence. To samé můžeme říci o Boru a podobných místech. I proto je zde tak vysoká korelace těch, co se daného místa bojí, a naopak osob, kteří by tam zvali své drahé polovičky na piknik.

I přesto bych však rád upozornil na jeden branišovský fakt (a nejen tohoto místa, ale i kupříkladu hradu Houska a podobně), s nímž jsme se v minulosti setkali. A to na lidi, jenž nevěřili, cítili se bezpečně a prožili v daném místě stresovou situaci s paranormálním podnětem. Jako následek vznikl u nich minimálně strach z této lokality.

Výše zmíněným chci demonstrovat problém, s nímž se každý vyšetřovatel paranormálních jevů v praxi setkává. A to je prezentace vjemu složeného z jednotlivých počitků konkrétním subjektem. Daná osoba vždy řekne pouze to, co si myslí, že viděla. Ovšem paměť je velice ohebná, formovatelná. Přitom to, co daný jedinec v danou chvíli viděl, nemusí odpovídat realitě.

Krásně to můžeme demonstrovat na malbách v cestopisu Kryštofa Haranta, z nichž se kupříkladu Delfín jeví jako hrůzu nahánějící vodní tvor. Paměť není jen úschovnou pro vzpomínky. V paměti se vzpomínky různě přetvářejí a mění. Přičtěme k tomu možnost kupříkladu halucinací a bludů, abstraktní myšlení a máme tu guláš širokého spektra racionálních i iracionálních vysvětlení. Z toho důvodu se naše skupina rozhodla co nejvíce subjektivní procesy upozadit a nahradit je technologickou stránkou, která vše zaznamenává objektivně.

Jak jste zmínil, v Branišovském lese jste prováděli výzkum. Co jste zjistili?
Paranormal tým zkoumal v Branišově celkem dvakrát. Pokud tedy myslíte tu část Boru v branišovské části. V té budějovické jsme vyšetřovali jen jednou. Ještě před založením Paranormal týmu jsme tam s bývalou skupinou provedli okolo pěti výzkumů. Na nich jsme získali několik EVP (hlas na zvukovém záznamu, který není slyšitelný lidským sluchem, pouze skrze elektroniku) nahrávek a celou řadu výkyvů v elektromagnetickém (dále ve zkratce EMF) poli bez racionální příčiny. Právě les Bor považuji za nejzajímavější v EMF výkyvech. Přístroje, které vlastníme, měří výkyvy těchto polí a změny indikují v jednotkách milligauss. Citlivost těchto přístrojů se projevuje reakcí na vše elektronické. Proto během výzkumu vypínáme kupříkladu mobily, nebo je přepínáme do letadlového režimu. I přesto však v této lokalitě zachytáváme silné výkyvy nad 20 milligauss. Tolik vyzařují kupříkladu právě mobilní telefony při telefonování. Racionálně jsme si to vysvětlili možným kovem v podzemí po desetiletích, kdy zde byl vojenský prostor. Tak jsme si pořídili detektor kovu a vydali se s ním do lesa znovu. Opět jsme zaznamenali silné výkyvy v EMF, ale detektor kovu celou dobu mlčel.

Jak tyto výkyvy můžou působit na jedince? U citlivých lidí mohou vyvolávat stresové reakce, bolesti hlavy, nevolnost a i možné halucinace. I zvířata jsou na ně citlivá. Je zde tedy i reálná možnost, že záhada těchto míst vychází právě z těchto EMF anomálií, které tu a tam znepříjemní některým lidem život. K takovým závěrům nám však ještě chybí značné množství práce, které by tuto teorii potvrdilo či vyvrátilo.

Jsou v Českých Budějovicích i jiná místa s paranormální aktivitou?
Určitě můžeme najít i jiné lokality, kde se má či měla paranormální aktivita odehrávat. Časopis Enigma kdysi psal o čajovně U Černé věže, kde se měl zjevovat přízrak zazděné jeptišky. Mluvili jsme přímo s majitelem dané čajovny, který nám sdělil, že ho tam paranormální aktivita dříve opravdu trápila, ale podařilo se mu tento problém vyřešit.

Další místo, kde se tradoval výskyt paranormální aktivity, byl židovský hřbitov v Českých Budějovicích. Podle vyprávění jedné ženy, která nám dané místo doporučila, zde se skupinkou mladistvých vyvolávala duchy. Během improvizované seance prý náhle svíce vzplály jasným plamenem a všude se začaly ozývat hlasy, které je přiměly k útěku. Poté se jeden z účastníků psychicky zhroutil. I zde jsme zkoumali paranormální aktivitu, ovšem kromě pár EVP jsme nezískali žádný jiný důkaz. Hřbitov působil velice klidně a jen kolem projíždějící auta rušila naše přístroje. Bohužel, ani toto místo nám nedalo důkazy pro specifikaci paranormálních jevů.

Jinak ve své podstatě se paranormální aktivita může odehrávat všude. Jen na některých místech jsou lepší podmínky pro její výskyt, ale i ty se po čase mění. To jsme usoudili z analýz mnoha záznamů o paranormální aktivitě v průběhu historie.

Zaujala mě vaše reportáž z táborského domu Rybárna. Můžete čtenářům nastínit, čím je tento objekt tak speciální?
Výzkum v táborské Rybárně byl dosti dobrodružným tématem. Důležité je zde zmínit, že šlo o dobu, kdy tehdejší Paranormal tým byl od toho současného značně odlišný. Vidět to můžete kupříkladu na používání esoteriky, kterou jsme později zcela vypustili. Jinak šlo o případ, kdy jsme měli přímého svědka, jenž zažil údajný paranormální jev specifikovaný na ducha. Dotyčná žena, co v daném domě bydlela, nám popsala, jak zhruba ve 23 hodin spatřila na chodbě bílou postavu muže. Tento muž si naprosto tiše dal prst k ústům a ukázal na strop. V té chvíli se žena dala na útěk. Později zjistila, že se na půdě tohoto domu oběsil bývalý policista, kterému zemřeli rodiče. Jeho vzhled z fotografie odpovídal tomu, který svědkyně popsala na chodbě u vchodových dveří do jeho dřívějšího bytu.

Vyšetřovali jsme v tom domě celkem dvakrát. Poprvé jsme tam přijeli v nešťastnou dobu narozeninové oslavy, jejíž hluk nám znemožnil podrobnější výzkum. I tak jsme přišli na zajímavé paranormální úkazy v EMF poli, ve druhém patře v okolí schodiště. Přístroj nám zde detekoval od 15 do 20 milligauss silné odchylky.

Podruhé krátce před Vánoci roku 2013 jsme se na místo vrátili. I tehdy jsme zaznamenali zajímavou událost, kterou jsme bohužel nezachytili na kamerovou techniku a oficiálně ji nemáme nikde uvedenou. Neoficiálně se však stalo, že ve chvíli provokace bývalé kolegyně, která dotyčného policistu slovně napadala za jeho týrání žen, se o patro níž ozvala hlasitá rána. Tuto ránu zaznamenaly diktafony. Nevěděli jsme v tu chvíli, o co jde a o asi pět minut později při sestupu do prvního patra jsem nohou narazil na otevřená plechová dvířka od pojistek. Víme určitě, že při cestě nahoru byla vrátka zavřená. Jestli daná rána byl zvuk jejich násilného otevření, už doložit nemůžeme. Jen spekulovat. Pokud by to byla pravda, můžeme uvažovat o tom, že za paranormální aktivitou může stát nějaká inteligentní, možná i emoční energie, což by byl průlom v tomto bádání. Takhle však o tom můžeme uvažovat pouze hypoteticky a počkat na výsledky budoucích výzkumů, které nám snad odhalí více.

Na jihu Čech je řada židovských hřbitovů, ze kterých dýchá velmi specifická atmosféra. Mluvil jste o výzkumu na budějckém židovském hřbitově. Zkoumali jste i některý jiný?
Ze židovských hřbitovů jsme zkoumali pouze ten českobudějovický. O jiných podobných též víme, ale jejich možný výzkum je otázkou doby budoucí. Co se všeobecně tematiky hřbitovů týče, člověk automaticky předpokládá, že když je na něm mnoho mrtvých, bude tam i mnoho paranormálních úkazů. Praxe nám však v tomto zatím říká, že ani tato místa nejsou odlišná od spousty jiných lokalit, kde je klid. Kdyby platilo pravidlo, že větší počet mrtvých, rovná se ideální místo na strašení, celá Evropa by byla jedním velkým strašidelným kontinentem. Realita je však jiná a té se právě snažíme porozumět.

Mysteriózním městem je zajisté Český Krumlov. Máte i zde vytipovaná některá místa či objekty?
Ano, Český Krumlov je jistě jednou z lokalit, kterou máme vytipovanou. Bohužel je problém se na ni kvůli UNESCO dostat. I tak se ale o to pokusíme. Zajímá nás tam hned několik lokalit. Zmínit můžu dvě: krumlovská věž a Barokní divadlo. U obou je kus historie, kterou bychom též chtěli na filmový pás zachytit a samozřejmě i v takové lokalitě provést objektivní výzkum. Respektive rozmístit zde přístroje a dál bychom viděli, co se odehraje. Jistě by to též zajímalo i naše fanoušky.

Trošku bych se teď vydal za jihočeský region. Slyšel jsem mnoho legend o hradu Houska. Dají se nějak racionálně vysvětlit místní záhady?
Na Housce jsme vyšetřovali v dubnu 2014. Z noci na ní strávené můžu usuzovat, že paranormální aktivita na ní zachycená byla obdobná té, kterou jsme zaznamenali na jiných místech. Zde spíše orientovaná zvukově a kineticky. Z Housky máme několik zajímavých EVP a v dané slavné kapli jsme zaznamenali a nahrály údery do země, i když se tam nikdo nepohyboval. Vidět jste to mohli i v pořadu Očima Josefa Klímy na FTV Prima.

Důležité je netahat legendy do objektivního výzkumu. Můžeme je nějak využít pro nějakou část vyšetřování, ale rozhodně celé bádání na nich nestavíme. Záhada a legenda je vůči sobě silně propojena. Jakmile neumíme něco vysvětlit, vzniká záhada. A záhada je ideálním podhoubím k tomu, aby na ní vyrostla legenda. A naopak u míst legendárních zase s oblibou vznikají záhady z legend plynoucí.

Nechci tím říci, že přítomnost legendy znamená nepřítomnost paranormálního jevu. Tak to rozhodně není. Paranormální jev může být všude. Ovšem společnost jej více očekává v místech pro ně určených, jako například na hradě Houska, a ne u sebe doma. Realita však může být i kolikrát opačná.

Souhlasíte, že je Houska vstupní branou do pekla?
Bohužel, náš výzkum neodhalil nic, co by šlo považovat jako bránu do pekla, pokud nezapočteme místní turistickou atrakci. Toto místo má několik záhad. Ovšem jak moc za těmito záhadami stojí paranormální aktivita, je na pováženou. Ano, zaznamenali jsme zde zajímavé paranormální úkazy, jako třeba kinetické projevy, zvukové projevy a projevy na těle (popáleniny), pro které nemáme vysvětlení. Ovšem i tak nemáme ani nejmenší důkaz pro tvrzení, že zrovna zde je vstup do bájného pekla.

Na závěr by mě zajímalo, jakou techniku k vašemu výzkumu používáte?
Na výzkum používáme široké rozmezí moderních zařízení, které nás informují o stavu EMF polí a teplotě okolí. Používáme osvětlení, s nímž můžeme odhalit nějaké typy plísní, které mohou negativně působit na lidské zdraví a způsobovat například bludy. Krom toho disponujeme i kamerami s IR přísvitem a samozřejmě i audio nahrávacím zařízeními. Tuto techniku jsme nashromáždili postupně a nadále se rozrůstá o novou. Již máme vytipováno několik dalších zařízení, ať již kvůli přímému výzkumu paranormálních jevů, nebo kvůli záznamům do našich dokumentárních snímků. I to je důležité specifikum našeho bádání. 

Článek byl vybrán do sekce To nejlepší z Drbny u příležitosti pátých narozenin Budějcké Drbny. #tonejlepsizdrbny

Štítky Paranormal tým, paranormální jevy, České Budějovice, záhady, legendy, výzkum, Branišovský les, židovský hřbitov, paranormální jev, les, Drbna.cz, Česko, Houska, UNESCO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Branišovském lese zjistili faktické a silné výkyvy v elektromagnetickém poli  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.