Počasí dnes1 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

VIDEO: Cliff Diver nesmí panikařit, říká Jan Bílý

Že jste ještě neslyšeli o Cliff Divingu? Tak zbystřete! Tenhle stále populárnější adrenalinový sport je poutavou podívanou snad pro každého diváka. Jedná se o skoky do vody z obrovské výšky. Letošní 14. ročník cliff-divingového mistrovství České republiky ovládl Budějčák Jan Bílý.

Čtyřiadvacetiletý student Teorie a historie filmu a audiovizuální kultury se k odvážným skokům dostal náhodou. Byl z něj samouk a až po přechodu na Masarykovu univerzitu se zapsal do Vysokoškolského sportovního klubu VSK Univerzita Brno, kde teď také závodí a trénuje.

Jan Bílý se příští rok díky svému letošnímu úspěchu chystá na mistrovství Evropy do Švýcarska, v současné době usiluje o získání sponzorů a zakládá občanského sdružení. To by mělo být u zrodu české cliff-divingového reprezentace, která by se mohla objevit na olympijských hrách v roce 2020.

Jak to bylo u vás s těmi začátky?

„S kamarády jsme dříve dělali klukoviny na skateboardu, BMXku a kolečkových bruslích. Jenomže skatepark nám pak zrušili a nebylo co dělat. Tak jsme chodili do bazénu, a protože máme v Budějcích hodné a vstřícné plavčíky, nechávali nás skákat z pětimetrové věže. Skákání do vody si mě získávalo víc a víc, až jsem začal závodit a sklízet i nějaké ty úspěchy.“

V jaké disciplíně přesně soutěžíte a z jaké výšky skáčete?

„Existují dvě disciplíny. První jsou klasické skoky do vody, kde se skáče z výšky do deseti metrů a dopadá se po hlavě do bazénu. Od deseti metrů výš a v přírodních podmínkách se jedná o Cliff Diving, ve kterém se naopak dopadá po nohou. Ještě tu je drobný rozdíl v soutěžích, v klasických skocích i Cliff Divingu závodníci hlásí skoky dopředu, jen na českém High Jumpu, což je otevřené mistrovství České republiky, člověk přijde a předvede, co chce. Je to víceméně o jeho fantazii. Jelikož jsou disciplíny trošku propojené, závodním v obou.“

Z jaké největší výšky jste kdy skočil?

„Z dvaceti metrů, to pode mnou byla už pořádná hloubka.“

Měl jste strach?

„Před každým seskokem mám samozřejmě určitý respekt a malinké obavy existují, ale důležité je nepanikařit a představit si celý průběh skoku v hlavě.“

Plánujete ještě odvážnější skoky?

„Nejprestižnější závody Cliff Divingu se skáčou na Red Bull Cliff Diving World Series, a to ze sedmadvaceti metrů. I tuhle výšku bych chtěl pokořit, ale ještě mám čas. Určitě to přijde s věkem i se zkušenostmi. Při této výšce si člověk musí být už opravdu jistý a věřit si.“

Jak na seskoky z takové výšky trénujete a kde?

„Tréninková situace v republice není příliš ideální. Bazénů s věží, která má alespoň těch deset metrů, je u nás poměrně málo. Takže trénuji hlavně v Brně a každoročně organizujeme s cliff-divingovým týmem soustředění v Havířově na letním koupališti. Když tedy potřebuji natrénovat skok například ze šestnácti metrů, dělá se to tak, že se skoky staví na sebe. Naučím se první polovinu skoku, poté druhou a až na závodech, kdy se dostanu na tu šestnáctku, to poprvé musím skočit celé.“

Zmínil jste cliff-divingový tým, můžete to rozvinout?

„Společně s lidmi z celé republiky, kteří chtějí, aby Cliff Diving dál získával prestiž, zakládáme občanské sdružení. Skrz toto sdružení bychom chtěli založit českou reprezentaci, ovšem na to potřebujeme samozřejmě finance, a proto se poohlížíme i po různých sponzorech, kteří by se na tomto projektu podíleli s námi. Mezinárodní olympijský výbor dokonce zamýšlí přidat v roce 2020 mezi regulérní disciplíny také Cliff Diving, a i to by mohlo být pro některé mecenáše hodně atraktivní.“

Znamená to tedy, že by z vás mohl být klidně budějcký olympionik?

„Ze mě už asi ne. (směje se) V té době mi bude přes třicet, i když je pravdou, že takhle staří závodníci bývají ti špičkoví. V našem týmu máme ale dva malé a šikovné kluky, 13 a 14 let staré, a myslím si, že právě oni dva jsou tím obrovským příslibem a mohli by zastupovat Českou republiku na olympiádě.“

Natočil jste povedený spot, je i tohle způsob prezentace, jakým chcete sponzory zaujmout?

„Samozřejmě, i tohle je cesta, jak lidi s Cliff Divingem seznámit. Točil to můj velký kamarád Georgyj Barklaya z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku a je to hlavně jeho zásluha. Mně osobně se ten spot líbí hrozně moc. Propojil jsem tím dva koníčky - filmovou produkci a skákání do vody. Na scénáři se podílela společně se mnou i má přítelkyně, takže k videu mám opravdu hluboký vztah.“

Předpokládám, že během natáčení jste neskočil jen jednou, kolikrát to bylo?

„Celý spot se natáčel asi z pěti úhlů z různých míst, nakonec jsem skákal asi čtyřicetkrát. Proto je ve videu jednoduché salto popředu, musel jsem skok hodněkrát opakovat.“

Co vůbec závodnické úspěchy, pochlubíte se?

„Na mistrovství České republiky v klasickém skákání příliš velká konkurence nebývá, takže poslední tři závody jsem vyhrál. Co se týče otevřeného mistrovství ČR - High Jumpu, což je každoroční akce, kde může závodit kdokoliv, tak v loňském roce jsem obsadil třetí místo a letošní ročník v Hřiměždickém lomu vyhrál. Tato dvě umístění mi vynesla pozvánku na mistrovství Evropy ve Švýcarsku, které se koná příští rok v létě.“

A jak to vidíte na evropském šampionátu se svými ambicemi?

„To skutečně nemám představu, každopádně se na tuhle zkušenost hrozně těším.“

Video: Georgyj Barklaya

Štítky Jan Bílý, Cliff Diving, skoky z velké výšky, Popelka Biliánová, Česko, olympijské hry, Evropa, Švýcarsko, Masarykova univerzita, VSK Univerzita Brno, Mezinárodní olympijský výbor, Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, Miroslav Ondříček

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

VIDEO: Cliff Diver nesmí panikařit, říká Jan Bílý  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.